Už za pár dní se rozjede druhá polovina letošní sezóny MotoGP, šampionátu, který se neustále posouvá vpřed. Jak řekl Valentino Rosssi: “Úroveň profesionality tohoto sportu se za poslední roky hodně zvýšila, ale předtím bylo MotoGP romantičtější.”

Závody MotoGP jsou těsnější než kdy předtím. Není už žádným překvapením, že se v kvalifikacích dokáže dostat prvních deset jezdců do rozdílu půl vteřiny. To jsme mohli sledovat i v posledních dvou Grand Prix v Assenu a Sachsenringu. Kromě toho jsme při DutchTT viděli nejtěsnější závod historie – celá Top15 jezdců se vešla do ztráty 16,043 vteřiny a celkem bylo v závodě 175 předjetí, včetně toho, že se na čele vystřídalo pět různých jezdců.

Jedním z protagonistů byl také Valentino Rossi, který je jediným jezdcem startovního pole, který ještě pamatuje dvoutaktní třídu 500 ccm. MotoGP se od té chvíle postupně vyvíjelo, kdy se experimentovalo s objemem motorů, postupně se přešlo na jednotné pneumatiky i elektroniku a Valentino Rossi se vždy dokázal rychle přizpůsobit. Díky tomu je jedním z mála jezdců, který dokáže vidět rozdíly při práci na nejrůznějších detailech svého stroje.

“Myslím, že největším rozdílem v porovnání s dobou před patnácti lety je to, že jsme nyní všichni velice vyrovnaní už během tréninků,” řekl Valentino Rossi. “Myslím, že v porovnání s dobou před 15 lety se úroveň profesionality tohoto sportu hodně zvýšila. Nyní se týmy, ale hlavně jezdci, snaží pracovat na malých detailech. Snažíte se učit, zkoušíte chápat zatáčku za zatáčkou, brzdění za brzděním. Před patnácti lety to bylo romantičtější! Mohli jste jet na své motorce, měli jste své pocity, ale nebylo to jako teď. Nyní musíte pracovat víc, možná, že je to trochu nudnější. Myslím, že tohle je jeden z největších rozdílů, ale pro šampionát je to dobré.”

Valentino Rossi

Jednou z věcí, která se za ty roky nezměnila, je bezmezná podpora jeho fanoušků. Ti svůj idol následují na každé trati a většina osazenstva podporuje VR46.

“Ve své kariéře jsem měl vždycky štěstí, že jsem měl skvělou podporu i mimo Itálii,” řekl Valentino Rossi na téma svých fanoušků. “Myslím, že to hlavně kvůli tomu, jaké mám ve své kariéře výsledky a také to, že jsem více než dvacet let na vrcholu. Myslím, že spousta lidí, kteří jsou kolem trati, vyrostli se mnou, když se dívali na televizi. Takže jsme vyrostli společně a to je vždycky skvělý pocit. Ale kromě toho ani nevím, proč jich je tolik?!”

Nyní Valentina Rossiho čeká druhá polovina letošní sezóny s celkem deseti zbývajícími závody. Hned ten první se rozjede již za pár dní na Masarykově okruhu v Brně. Tam Ital přijíždí se ztrátou symbolických 46 bodů na vedoucího Marca Marqueze.

Zdroj: Crash.net, MotoGP.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno