Převratnost spočívá ve vymezení se ze zaběhlých kolejí nastaveného stylu. Bernard Massart z VTM Mechanic s tím rozhodně nemá problém. Zařadit tento jeho poslední výtvor nejde.

Tedy vlastně jde, pokud bychom uznali kategorii „Future Design“. Přesně takový totiž VTM SpaceSter je. Mísí se v něm sice prvky oldschool a současné moderny, ale vše jde ještě dál. Jakoby motorka pocházela z jiné doby nebo jiné planety. VTM pochází z jihozápadní Francie a SpaceSter má odtud už dnes jasnou letenku do Sturgis na Mistrovství světa customů.

Co říct o motorce? Vše vlastně vidíte. Základem je vlastní rám z hliníku, v jehož útrobách se schovává palivová i olejová nádrž. Motor Harley-Davidson Sportster zůstal v základu, upraven je pouze vnější vzhled (spojení žeber obou válců). O kus dozadu v místě, kde je u H-D standardně olejová nádrž se schovává baterka přístupná po sundání sedla.

Vše ostatní v minimalistickém designu – stupačky jako by jen tak zlehka vystupovaly z těla motocyklu, trubky výfukového systému jsou z větší části ukryty, nádobky brzdové a spojkové kapaliny e ukrývají v masce, brzdiče schované v blatníku.

Podvozkově to nebude žádný med. Přední upsida sice pochází z R1, zadek je ale hardtail, tedy bez jakéhokoliv odpružení. Dvojice obřích vnějších kotoučů vpředu asi nebude mít se zastavením motorky žádný problém, dá se odhadovat, že bude hodně lehká.

Co je na celém vzniku SpaceStera zajímavé je, že Bernard Massart neumí kreslit, rýsovat ani pracovat s počítačem. CAD má v mozku a všechno tak vznikalo bez jakýchkoliv nákresů, plánů. I tak nutno uznat, že tahle práce se mu opravdu povedla. Nakolik se jeho nový styl projeví na celosvětové custom scéně? Půjde někdo dál v jeho šlépějích?

Foto: VTM – G. Dujardin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno