Výsledky pátečních volných tréninků Grand Prix České republiky 2019.

Mistrovství světa silničních motocyklů po roce opět zavítalo do České republiky, kdy se tu první srpnový víkend rozjela druhá polovina letošní sezóny. Závodníky přivítaly ideální podmínky, když bylo celý den pod mrakem s teplotou vzduchu kolem 24°C. Trať měla 30°C.

Jako první vyrazili na trať jezdci nejslabší třídy Moto3, které následovali podle tradičního harmonogramu závodníci královské třídy MotoGP a program ukončovali jezdci Moto2. Kromě toho se tu představili také jezdci British Talent Cupu, ale mezi nimi nemáme žádného českého zástupce. Jak bývá zvykem, během odpoledne se zrychlilo, ale někteří jezdci si své časy nevylepšili.

V kombinaci obou časů byl ve třídě Moto3 nejlepším Gabriel Rodrigo, který zajel čas 2:08,125. Za ním skončil Tony Arbolino se ztrátou rovných 0,2 s. Tatsuki Suzuki obsadil místo třetí a čtvrtý skončil Celestino Vietti. Pátý Jaume Masia si jako jeden z jezdců odpoledne čas nezlepšil, ale díky dobrému rannímu času se udržel vpředu. Z našich jezdců na tom byl dnes lépe Filip Salač, který obsadil v kombinaci časů 14. místo s časem 2:09,013 a ztrátou 0,888 s. Jeho týmový kolega Jakub Kornfeil skončil na 18. místě s časem 2:09,152, když si také čas ve druhém tréninku nezlepšil a jeho ztráta je 1,027 s.

V královské třídě MotoGP byl dnes nejrychlejší Fabio Quartararo s časem 1:55,802, což je o dvě desetiny lepší, než traťový rekord ze závodu. Na úplně nejlepší čas to ale není, protože ten má hodnotu 1:54,596. Za Fabiem skončil Marc Marquez, který si udržoval první pozici, ale nakonec o ni přišel s rozdílem jen 0,023 s. O třetí a čtvrté místo se dělí Jack Miller a Andrea Dovizioso, kteří zajel na tisícinu shodný čas a jejich ztráta je 0,269 s. Pětici nejlepších uzavírá Maverick Viñales. Domácí závodník Karel Abraham skončil na 21. místě s časem 1:57,562 a ztrátou 1,760 s.

Ve střední třídě Moto2 dnes zvítězil nováček Fabio Di Giannantonio s časem 2:01,695. Jen o 0,035 s za ním skončil krajan Nicolò Bulega a o dalších jen 0,028 s dál je Tetsuta Nagashima. Marcel Schrötter skončil čtvrtý a Augusto Fernandez obsadil místo páté, když na Marcela ztratil pouhou tisícinu vteřiny. Třída Moto2 i na Masarykově okruhu ukázala, že si stále drží velkou vyrovnanost a kromě shodných časů Andrei Locatelliho a Bo Bendsneydera je v jedné vteřině osmnáct závodníků.