Na závodech MotoGP se pohybuje spousta fotografů, ale jen několik z nich dosahuje světové úrovně. Jedním z nich je i Robert Sobčák, jehož nejvydařenější kousky můžeme nyní obdivovat na výstavě v OC Letmo v Brně.

K motocyklovým závodům už dlouho nepatří jen samotní závodníci na trati a jejich týmy, ale také lidé, kteří jsou v pozadí každého šampionátu. Jde o organizátory, novináře a fotografy, kteří se snaží každou akci zorganizovat co nejlépe a utvořit z ní co nejlepší výstupy v tisku či na internetu. V době moderních technologií se může zdát, že stačí fotka z mobilu s krátkým postem, ale přiznejme si, kvalitní fotografie ve vysokém rozlišení potěší oko každého z nás. O to lepší je, když si něco takového můžeme prohlédnout vytištěné ve velkém formátu. Jednu takovou výstavu s fotografiemi z mistrovství světa silničních motocyklů uspořádal Robert Sobčák, slovenský fotograf dlouhodobě žijící v Brně a pravidelný účastník spousty závodů MotoGP.

Díky OC Letmo v Brně a projektu Anety Horské – Tam, kde svítí maják – byla možnost vystavovat fotografie. Výstava probíhá od 11. srpna 2018 do 19. srpna 2018, denně od 14:00 do 19:00. Slavnostní vernisáž byla naplánována na středu 15. srpna 2018 od 18:00, tedy přibližně v polovině celé výstavy. Důvodem posunutého termínu vernisáže byla účast Roberta na MotoGP v Rakousku.

Večerem provázel Ing. Karel Kupka, šéfredaktor časopisu Motor Journal. Karel na úvod řekl: “Jsem moc rád, že se můžu zúčastnit této vernisáže a že jsem se mohl ujmout úvodního slova. Pamatuji si na Robertovy začátky, když jsme v rámci Motor Journalu začali spolupracovat v roce 2012. Snažil jsem se ho nasměrovat, i když si někdy dělal po svém. Líbí se mi jeho tah na bránu a že dokázal překonat všechny překážky. Díky tomu všemu už je permanentním fotografem v MotoGP a jeho fotografie se objevují v ČMN a dalších periodikách v České republice. Vidím, jaký udělal pokrok od doby, co jsme se potkali poprvé. Přeji mu, ať v tom nadále pokračuje se stejným elánem a nasazením.”

exkluzivní focení s Takaakim Nakagamim v Mugellu pro Motohouse

Následně se slova ujal samotný autor Robert Sobčák, který svou řeč zahájil těmito slovy: “Vážím si toho, že se Karel ujal prvního slova, protože je to člověk, kterého považuji za svého dobrého přítele a kterého si moc vážím. Jsem velice rád, že jsem zapadl do jejich party Motor Journalu, protože se cítím jako součást jejich rodiny. Jsem rád, že sem na výstavu přichází dost lidí a doufám, že si to všichni užijí. U fotek jsou popisky, u kterých se můžete dozvědět jejich příběh.”

“Na tom, že tu dnes jsem, má zásluhu spousta lidí, kteří mi přímo či nepřímo pomohli. Jde o okruh mých známých a přátel. Nemůžu vzpomenout na tak velké množství lidí, kteří mi pomohli, sledovali můj příběh a podporovali mě, ale jmenovitě chci poděkovat Karlovi a Honzovi z redakce Motor Journalu, mé rodině, Anitě z práce, Evě, Tomášovi a spoustě dalších přátel. Děkuji také Filipovi, že si udělal čas. Moc mu fandím a jsem velice rád, že můžu sledovat úspěšné momenty jeho závodnické kariéry. Nyní už vám přeji příjemné prohlížení fotek, ke kterým tu mám také dobré víno,” dodal Robert Sobčák.

Vernisáže se zúčastnil také Filip Salač, český mladý talentovaný závodník, který má za sebou debut v mistrovství světa díky startu na divokou kartu ve třídě Moto3 při nedávné Velké ceně České republiky. I Filip byl na jedné z fotografií, kterou následně podepsal.

Po slavnostním zahájení už nastal čas na prohlídku samotných fotografií. Plusem byla určitě přítomnost autora, kterého se mohl každý zeptat na detaily ke každé fotografii, pokud jim nestačily popisky pod každou z nich. Celkem je tu vystavováno 27 fotografií vystihující prostředí MotoGP, ale i veteránských závodů. Z mého pohledu byla nejzajímavější fotografie Marca Marqueze, kde je zároveň zachycen letící brouk kousek od jeho přilby. Kromě toho například rituál Valentina Rossiho či krádež skútru Cala Crutchlowa, nicméně každá další má něco do sebe a důvod tam být.

O zpestření večera se postaral operní zpěvák a herci z brněnské divadelní scény. Kromě nich se tu objevila spousta známých tváří z motocyklového prostředí, ať už bývalí či současní závodníci, lidé pohybující se kolem MotoGP a také několik fotografů a novinářů, kteří se soustředí na reportáže z motocyklového světa. Ani my jsme si tuto výstavu nenechali ujít. Samozřejmě, že tu byla rodina, kolegové z práce a lidé z okolí vystavovatele. Díky tomu se prostor výstavního prostoru rychle zaplnil.

Na závěr Robert Sobčák vernisáž zhodnotil. “Bylo to super, protože došla spousta zajímavých lidí, příkladem mohou být i osobnosti brněnské divadelní scény či závodníci. Večer byl fajn a ještě jednou moc děkuji Karlovi Kupkovi za úvodní slovo a věci, které pro mě udělal. Dále pak Anetě Horské za poskytnuté prostory a pomoc s organizací a všem, kteří si udělali čas a přišli.”

Výstava fotografií MotoGP fotografa Roberta Sobčáka bude ještě pár dní probíhat a kdo máte cestu kolem, určitě stojí za to se na tuto výstavu dojít podívat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno