Závody sedmnácté Velké ceny letošní sezóny MotoGP na Phillip Islandu v Austrálii jsou minulostí a rozhodně se vyplatilo si přivstat. Zde je shrnutí všech tří závodů.

Závod Moto3

Závodní program na Phillip Islandu v Austrálii rozjeli závodníci třídy Moto3. Tak, jak bývá zvykem, opět se jelo ve skupině a předjíždělo se v každé zatáčce. Nyní byla ale bitva ještě intenzivnější a do první zatáčky se najíždělo v několika stopách i do posledního kola. Některým jezdcům se nevyhnuly pády a ten rozhodující přišel 13 kol před cílem, kdy Gabriel Rodrigo sundal Marca Bezzecchiho. V tomto případe jde o titul s Jorgem Martinem.

Z vítězství se nakonec radoval Albert Arenas, který oslavil druhé vítězství v kariéře. Druhý dojel Fabio Di Giannantonio se ztrátou jen 0,052 s a o dalších sedmi tisícin vteřiny projel Celestino Vietti, který jede svou teprve druhou Grand Prix. Je zajímavé, že Celestino za poslední dva závody získal 18 bodů, stejně, jako Nicolò Bulega, kterého nahrazuje a který tento počet získal za celou sezónu. Jorge Martin dojel pátý a tím navýšil své vedení v šampionátu na 12 bodů. Jakub Korneil startu ze čtvrtého místa moc nevyužil. Postupně se propadl na konec skupiny až na 20. místo, ale v závěru se to snažil napravit a pár pozic získal. K lepšímu umístění také pomohly chyby soupeřů, kteří spadli, a nakonec dojel devátý.

Závod Moto2

Program v Austrálii pokračoval závodem střední třídy Moto2, kde se také jelo celou dobu ve skupině, i když ne tak početné, jako v Moto3. Většinou se o první pozici přetahovali Xavi Vierge, Brad Binder a poté i Lorenzo Baldassarri. Balda nakonec spadl a o vítězství spolu jeli bývalí mistři světa třídy Moto3 Brad Binder a Joan Mir. Oba dva v cíli dělilo jen 0,036 s. Třetí vítězství oslavil Brad Binder a Joan Mir se musel spokojit s druhou pozicí. O třetí místo to bylo podobně napínavé jako o vítězství a získal ho nakonec Xavi Vierge.

Závod MotoGP

Vrcholem každé Velké ceny je závod královské třídy MotoGP a i ten dnešní nám přinesl pěknou podívanou. Do závodu dobře odstartoval Danilo Petrucci, který se okamžitě dostal do vedení, ale jak rychle poskočil do předu, tak rychle ztratil a ve druhé zatáčce úvodního kola vyjel mimo trať. Do vedení se na chvíli dostal jeho týmový kolega Jack Miller, který tak dělal velkou radost domácímu publiku, nicméně ani on ho dlouho neudržel. Vpředu se postupně prostřídali Marc Marquez, Andrea Ianone a další. Vedoucí skupina opět čítala více jezdců, kde byly obě tovární Yamahy, Suzuki, Ducati, jedna Honda a také satelitní jezdci.

Klíčovým momentem závodu byla chyba Johanna Zarca, který nedobrzdil do první zatáčky a narazil do Marca Marqueze. Johann vyjel ze slipstreamu ostatních jezdců a měl trochu vyšší rychlost a už nemohl srážce zabránit. Marc vše ustál, ale tím, jak do něj narazila Johannova motorka, ulomil se mu zadek jeho RC213V a musel odstoupit.

Výborný výkon během závodu předváděl Álvaro Bautista, který jel jako náhradník za Jorgeho Lorenza. Španěl postupně získával pozice, až se propracoval na druhé místo, o které bojoval do posledních kol.

Pro vítězství závodu si dojel Maverick Viñales, kterému se podařilo brzy odpoutat od ostatních a postupně si budoval náskok. Díky tomu prolomil nejdelší šňůru bez vítězství pro Yamahu, která naposledy vyhrála loni při holandské Grand Prix. Samozřejmě, že se v týmu Movistar Yamaha rozjely velké oslavy. Na druhém místě nakonec dojel Andrea Iannone, který pro Suzuki zajel nejlepší výsledek sezóny a jen o tři desetiny vteřiny za sebou nechal Andreu Doviziosa. Na stupně vítězů se tak po dlouhé době dostaly tři různé motorky bez účasti Hondy.

Álvaro Bautista závod dokončil na pěkném čtvrtém místě, takže v Ducati byli spokojení. Top5 doplnil Alex Rins. V úvodu závodu měl dobré tempo Valentino Rossi, který se chvíli pohyboval na druhém místě, ale v závěru začal ztrácet a dojel šestý. Domácí závodník Jack Miller dojel sedmý a je tak nejlepším satelitním jezdcem. Jeho krajan Mike Jones uzavřel startovní pole na 18. místě. Nejlepší výsledek sezóny si odváží Karel Abraham, který projel cílem na 11. místě. Abája už před závodem uvedl, že je GP17 mnohem lepší a že je s ní spokojený, což se ukázalo i v závodě, kde jel většinou stabilně na 13. pozici.

Maverick Viñales po závodě uvedl: “Cítím se úžasně. Upřímně, byl to pro mě těžký rok, nemohl jsem vyhrát. Dnes byla motorka perfektní a dal jsem do toho všechno. Musím poděkovat týmu, protože tento víkend pracovali úžasně a poskytli mi vítěznou motorku. To byl náš cíl. Když jsem projel cílem, měl jsem slzy v očích. Chci vzpomenout na všechny lidi, kteří jsou doma a kteří mě tolik podporují. Dlouhou dobu jsem měl velkou motivaci a teď je tady, je to úžasné. Vyhrát v Austrálii, na místě, které miluji… nevím, jestli dnes večer stihnu letadlo.”