Další ročník Rally Dakar 2021 je zde, dnes se v Saudské Arábii konal úvodní prolog.

Sobota 2. ledna – Prolog: Jeddah – Jeddah (129 km)
Rychlostní zkouška: 11 km / spojovací část 118 km

Tento předkrm dal účastníkům šanci přepnout do závodního myšlení. Trasa povedla startující asi 30 kilometrů od stadionu krále Abdulláha a  obsahovala několik písčitých úseků, kde bylo  těžké odolat pokušení se jen po trati proklouzat. Nejdůležitější je, že výsledek prologu vytvoří pořadí pro start následující etapy.

———————————————————

Obhájce na úvod nejlépe

Obhájce celkového prvenství z roku 2020 odstartoval i nejlépe letošní rally. Američan Ricky Brabec startoval do dnešního prologu jako poslední, přesto zajel nejrychlejší čas a zvítězil. Sílu tovární formace Hondy potvrdil druhou pozicí dnes již zkušený Dakarista Joan Barreda Bort ze Španělska, který stojí na startu svého jedenáctého Dakaru. Třetí místo vybojoval Australan Daniel Sanders, tedy novaček letošní rally, který sou premiéru absolvuje v barvách továrního týmu KTM.

Brabec do 1. etapy s náskokem 24 sekund

V cíli dnešního prologu byl všem jezdcům čas vynásoben čtyřmi a tím bylo vytvořené celkové pořadí průběžné klasifikace rally. To znamená, že za nejrychlejším Ricky Brabcem začne etapu Joan Barreda Bort se ztrátou 24 sekund, zatímco třetí Daniel Sanders zahajuje se ztrátou 52 sekund.

Jakeš nestartuje

Slovensko přišlo o jednoho svého hrdinu ještě před samotným startem. Ivan Jakeš měl pozitivní test na COVID-19, což potvrdil i druhý, kontrolní test. Jeden z nejlepších slovenských závodníků tak do letošní Rally Dakar nezasáhne.

Svitko jednadvacátý

Slovenský závodník Štefan Svitko startuje do svého dvanáctého Dakaru. Start se mu povedl, když v cíli ztratil pouze 37 sekund. Jezdec Slovnaft Teamu, který v roce 2016 skončil v Rally Dakar druhý, tak úvodní etapu odstartuje s celkovou ztrátou 2:28 minuty.

Z našich nejlépe Michek

Česká republika ma ná startu letošní Rally Dakar celkem sedm zástupců. Nejrychlejším z nich byl skvělý motokrosař a dnes již i výborný jezdec dálkových rally, Martin Michek. Jezdec Orion-Moto Racing Group skončil na 24. pozici, a to se ztrátou čtyřiceti sekund. Druhým nejlepším z našich byl Jan Brabec, který skončil na 27. pozici. Druhý z jezdců Orion-Moto Racing Group, tedy Milan Engel, skončil na 36. pozici. Nováček Libor Podmol byl jednačtyřicátý, zatímco navrátilec do sedla motocyklu, David Pabiška, byl o tři pozice za ním. Padesátou pozici si vyjel Roman Krejčí. Na 61. místě poté byl Rudolf Lhotský.

Mezi čtyřkolkami nejlépe začal Francouz Giraud

Vítězem prologu v kategorii čtyřkolek se stal francouzský závodník Alexandre Giraud, který o pouhou jednu sekundu odsunul na druhou pozici Argentince Manuela Andujara. Třetí pozici vybojoval polský rychlík Kamil Wisniewski. Dobře začal i náš Tomáš Kubiena, který na vítěze ztratil pouze 14 sekund, což znamenalo šestou pozici a po znásobení koeficientem x4 tak náš reprezentant do první etapy vyrazí se ztrátou 56 sekund na nejrychlejšího.

Ricky Brabec (1. místo v kategorii motocyklů)
Nevím, jestli je nejlepší vyhrát prolog. Opravdu jsem se nesnažil vyrazit a dosáhnout toho. Je to dobrý pocit být tady v Saúdské Arábii. Cesta byla dobrá, před pár dny zde pršelo. Závod ještě neskončil, ještě ani nezačal. Zítra tam odstartujeme a budeme si užívat a bavit se.