Několik zajímavostí z historie a statistiky pojící se s Velkou cenou České republiky.

Letos jde o padesátou Grand Prix, která je uspořádána v Brně. Jen Assen hostil více závodů GP, než Brno, kde se jezdí každý rok již 71 let. První Velká cena Československa byla uspořádána v roce 1965 a jelo se na trati dlouhé 13,94 km. Závod třídy 500 ccm vyhrál Mike Hailwood s MV Agustou. V roce 1975 byl okruh zkrácen na 10,92 km. Poslední závod královské třídy byl na přírodním okruhu odjetý v roce 1977. Menší stroje tu jezdily ještě v dalších letech až do roku 1982 a poté z bezpečnostních důvodů z kalendáře Grand Prix vypadlo. Po vybudování nového uzavřeného okruhu se GP do Brna vrátilo v roce 1987 a jezdilo se tu do roku 1991. V roce 1992 byla pauza a od roku 1993 se tu jezdí každý rok. Letos je to tak po 32., co současný okruh hostí závod GP.

Nejúspěšnější továrnou v Brně je Honda, která tu vyhrál 18krát, z čehož je osm výher ve třídě MotoGP. Poslední tu získal v roce 2017 Marc Marquez. Yamaha získala 12 vítězství, z nichž je šest v královské třídě MotoGP zavedené v roce 2002. Ducati v Brně v MotoGP vyhrála třikrát a tou poslední je loňská výhra Andrey Doviziosa.

Nejlepším výsledkem českého jezdce v Brně ve třídě MotoGP je deváté místo Karla Abrahama v roce 2012, kdy sedlal Ducati. Další skvělý výsledek zaznamenal loni Jakub Kornfeil, který loni dojel třetí v nejslabší třídě Moto3.

Nejúspěšnějšími jezdci v Brně jsou Max Biaggi a Valentino Rossi, kteří mají sedm výher. Max – 4x 250 ccm, 2x 500 ccm a 1x MotoGP, Valentino – 1x 125 ccm, 1x 250 ccm, 4x MotoGP).

Všechny závod tříd Moto2 a Moto3, které byly v Brně uspořádány, pokaždé vyhrál někdo jiný.

Valentino Rossi při minulém závodě v Německu skončil osmý a získal body po 299 od vstupu do královské třídy.

Marc Marquez v Německu při svém vítězství po 124. vystoupal na stupně vítězů a je jen pět jezdců, kteří získali více pódií. Kromě toho získal 75. vítězství a od Mike Hailwooda ho dělí už jen jedna výhra. Celkově je nyní Marc na 5. místě v celkové tabulce výher před svým týmovým kolegou Jorgem Lorenzem, který má 68 výher. Před ním jsou Giacomo Agostini (122 výher), Valentino Rossi (115 výher), Angel Nieto (90 výher) a zmíněný Mike Hailwood (76 výher).

Během první poloviny sezóny prvních devět závodů třídy MotoGP vyhrálo pět různých jezdců, což je teprve potřetí od zavedení této třídy v roce 2002. Stalo se to ještě v letech 2006 a 2017. Kromě toho bylo devět různých jezdců, kteří vystoupali na stupně vítězů. Rekordem je 12 jezdců, což se podařilo v roce 2007.

V klasifikaci MotoGP byly od úvodu sezóny ve vedení jen dva jezdci a to Andrea Dovizioso a Marc Marquez. Celkem osm jezdců vedlo závod alespoň v jednom kole. Všichni jezdci MotoGP dokázali v první polovině sezóny bodovat.

Během akce před víkendem si jezdci vyzkoušeli hokej a Joan Mir stál na bruslích úplně poprvé. Marcel Schrötter naopak zavzpomínal na mládí a šlo mu to dobře.

Tito Rabat podepsal s týmem Reale Avintina Racing novou dvouletou smlouvu a v letech 2020 a 2021 ho nadále uvidíme v královské třídě MotoGP.

Nicolo Bulega na konci sezóny opustí tým Valentina Rossiho Sky Racing VR46. Společně strávili šest sezón ve třídách Moto3 a Moto2.

K týmu Red Bull KTM Ajo v Moto2 se v příští sezóně připojí Španěl Iker Lecuona.

Tým Ducati zasáhla velice smutná zpráva, když zemřel jejich tiskový člen Luca Semprini. Lucovi bylo 35 let a ve středu přijel s týmem do Brna. Během noci zemřel v hotelu. Dorna, MotoGP a také my se připojujeme a vyjadřujeme upřímnou soustrast.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno