Několik rychlých zajímavostí před nedělním programem Grand Prix České republiky 2019.

Marc Marquez se od svého vstupu do královské třídy MotoGP v roce 2013 v Brně čtyřikrát kvalifikoval na pole position. Zároveň je to pro Marca 58. pole position při jeho 118. startu v královské třídě (49,1%), čímž vyrovnal počet pole position Micka Doohana. Zároveň je to pro něj 86. pole position v kariéře Grand Prix (43,8%).

Pokud Marc Marquez vyhraje závod, bude čtvrtým jezdcem v historii, který dosáhne milníku 50 vítězství v královské třídě. Před ním sou Valentino Rossi (89 vítězství), Giacomo Agostini (68 vítězství) a Mick Doohan (54 vítězství).

Jack Miller získal druhé místo na startovním roštu, takže je nejen nejlepším jezdcem Ducati, ale zároveň nejlepším satelitním jezdcem. Pro Jacka je to nejlepší kvalifikační výsledek od loňského Misana, kde byl také druhý.

Johann Zarco se dostal z první části kvalifikace do druhé poprvé, co se připojil ke KTM. Nakonec bude startovat ze třetího místa, což je jeho nejlepší kvalifikační výsledek od chvíle, co byl loni druhý v Malajsii (i když poté startoval z pole position). Toto třetí místo je nejlepší kvalifikační výsledek KTM ve třídě MotoGP. Předtím byl nejlepší výsledek páté místo Pola Espargara letos v Austinu, který nyní v Brně tento výkon zopakoval a pojede také z pátého místa.

Andrea Dovizioso, který loni vyhrál v Brně, bude startovat ze druhé řady.

Alex Rins pojede ze šestého místa, což je jeho třetí nejlepší kvalifikační výsledek letošku, kdy skončil v Top6.

Valentino Rossi je v Brně nejúspěšnějším jezdcem a do dnešního závodu pojede ze sedmého místa jako nejlepší jezdec Yamahy.

Alex Marquez se kvalifikoval na pole position, což je zároveň podruhé v řadě. Je to pro něj 11. pole positon v kariéře Grand Prix a osmá ve třídě Moto2, kam vstoupil v roce 2015.

Naposledy, kdy v Brně vyhrál jezdec po startu z pole position v Moto2, bylo v roce 2015, kdy to dokázal Johann Zarco.

Sam Lowes dnes odstartuje do 100. Grand Prix a pojede ze druhého místa, což je jeho nejlepší výsledek od druhého místa loni v Austinu. V roce 2016 v Brně startoval ze druhého místa a v závodě skončil třetí.

V Moto3 vyhrál kvalifikaci Tony Arbolino, pro kterého je to počtvrté v kariéře Grand Prix a podruhé v této sezóně. Předtím se mu to podařilo v Itálii.

Vedoucí jezdec šampionátu ve třídě Moto3 Lorenzo Dalla Porta skončil v kvalifikaci na 17. místě, což je pro něj nejhorší kvalifikační výsledek od 20. místa loni ve Valencii.