Několik zajímavých faktů, které se odehrály při Grand Prix Rakouska 2018 na Red Bull Ringu.

*MotoGP se do Rakouska vrátilo v roce 2016 po 18leté pauze. První závody Grand Prix se v Rakousku jezdily na Salzburgringu v roce 1971 a celkem se tu jelo 22krát. Tento okruh byl kvůli svému vysokorychlostnímu charakteru a malým únikovým zónám prohlášen za nebezpečný pro tyto závody. Současný okruh Red Bull Ring hostil závody GP v letech 1996 a 1997, tehdy pod názvem A1-Ring.

*Úřadující mistr světa Marc Marquez se v Rakousku kvalifikoval na pole position podruhé v řadě na této trati. V současném kalendáři MotoGP je to spolu s thajským Buriramem (kde se ještě nejelo) místem, kde Marc Márquez ještě nevyhrál.

*Marc Márquez zažil 101. start v královské třídě a byla to celkem 49. pole position, takže může příště v Silverstone oslavit jubilejní 50. vítězství v kvalifikaci.

Marc Marquez

*Andrea Dovizioso startoval z druhého místa na roštu. Po Brně to tak byl druhý start z první řady za sebou, což se mu naposledy podařilo v roce 2015 ve Francii a Itálii.

*Andrea Dovizioso v kvalifikaci skončil o 0,002 s za Marcem Marquezem, což je nejtěsnější rozdíl v kvalifikaci od roku 2003, kdy se Jeremy McWilliams a Max Biaggi také kvalifikovali s rozdílem 0,002 s.

*Jorge Lorenzo startoval ze třetího místa, což je pro něj čtvrtý start z první řady v letošní sezóně. To má o jedno více, než za celou loňskou sezónu.

*Satelitní jezdec Danilo Petrucci startoval ze čtvrtého místa, takže měla Ducati v Top4 na startovním roštu tři své jezdce. To se jí v MotoGP podařilo poprvé.

Jorge Lorenzo

*Ducati zatím ovládla všechny tři závody MotoGP, které se na Red Bull Ringu odjely. Vůbec první závod tu vyhrál Andrea Iannone a druhý skončil jeho týmový kolega Andrea Dovizioso. Dovi vyhrál loňský závod a jeho týmový kolega Jorge Lorenzo skončil za stupni vítězů na čtvrté pozici a letos Jorge vyhrál a Dovi byl třetí. Díky tomu měla zatím Ducati vždy své oba dva tovární jezdce nejhůř v Top4. Pro Andreu Iannoneho je tohle zatím jediné vítězství v královské třídě MotoGP.

*Jorge Lorenzo vyhrál letos již třetí závod v barvách Ducati. Díky tomu se dostal také na třetí pozici průběžného hodnocení a také před svého týmového kolegu. Oba jezdce od sebe dělí bod. Jorge ztrácí na druhého Valentina Rossiho jen 12 bodů.

*Jorge Lorenzo svým vítězstvím získal 152. pódium napříč všemi třídami, takže má už jen o jedno méně, než Dani Pedrosa, který je celkově třetí nejúspěšnější jezdec historie. Celkem to pro Jorgeho bylo 68. vítězství a je pátým nejlepším jezdcem historie v počtu vítězství. Ve vedení je Giacomo Agostini, za kterým jsou Valentino Rossi, Angel Nieto, Mike Hailwood a Jorge Lorenzo. Jen o dvě vítězství méně než Jorge má Marc Marquez, který je průběžně šestý.

*Marc Marquez skončil na stupních vítězů, když dojel druhý. Díky tomu má na svém kontě 111. pódií a tím vyrovnal Maxe Biaggioho v počtu umístění na stupních vítězů v závodech Grand Prix.

Valentino Rossi

*Yamaha dál protahuje svou nevýherní šňůru v MotoGP. Naposledy vyhrála loni v Assenu a od té chvíle je to již 21 závodů v řadě. Pokud nevyhraje ani příští závod, vyrovná tím svou doposud nejdelší šňůru bez vítězství, která má 22 závodů (15 závodů v roce 1997 a 7 závodů sezóny 1998). Yamaha se v Rakousku dokonce svým jezdcům omluvila za to, že ztrácela výkon kvůli špatnému senzoru.

*Valentino Rossi se kvalifikoval až na 14. místo, což je jeho nejhorší kvalifikace od 15. místa na Phillip Islandu v roce 2016 a jeho nejhorší kvalifikace za suchých podmínek od 14. místa v Indianapolis v roce 2011.

*Letošní závody MotoGP zatím vyhráli jen čtyři závodníci. Pět vítězství letos získal Marc Marquez, tři Jorge Lorenzo, dvě Andrea Dovizioso a jedno Cal Crutchlow.

*Francesco Bagnaia jel letos již potřetí ze prvního místa. Je to celkem 26. pole position pro italského jezdce ve třídě Moto2. Kromě toho to byla čtvrtá pole position v řadě pro italského jezdce, což se letos stalo poprvé (NED – Francesco Bagnaia, GER – Mattia Pasini, CZE – Luca Marini, AUT – Francesco Bagnaia). V neděli “Pecco” vyhrál a je to jeho letošní třetí výhra po startu z pole position. Tím se také vrátil do vedení šampionátu třídy Moto2 s náskokem jen tří bodů na Miguela Oliveiru.

Marco Bezzecchi, Jorge Martin a Gabriel Rodrigo

*Ve třídě Moto3 vyhrál v kvalifikaci Marco Bezzecchi, pro kterého je to poprvé při jeho 33. startu v Grand Prix. Díky tomu je sedmým Italem, který to dokázal od zavedení třídy Moto3.

*Albert Arenas se v Moto3 kvalifikoval na třetí místo, což byl pro něj první start z první řady ve své kariéře 35 startů GP.

*Obdivuhodný výkon podal ve třídě Moto3 Jorge Martin, který si v Brně zlomil ruku a musel na operaci. Jen pár dní poté nasedl na motorku, v kvalifikaci si vyjel druhé místo, které proměnil ve třetí místo v závodě.

*Letošní rakouskou Grand Prix navštívilo celkem 206 746 diváků, loni to bylo 201 589.

*Letos za víkend v Rakousku spadlo 39 jezdců, což je o 11 méně, než loni. V roce 2014 bylo 34 pádů. Nejvíce se padalo ve třetí zatáčce, což je velice nepříjemná prudká pravá zatáčka v kopci. Nejvíce pádů ve třídě MotoGP má letos Marc Marquez, který spadl i v Rakousku ve Warm Upu. Šlo o jeho 12. pád sezóny 2018.

 

Statistika pádů na Red Bull Ringu 2018

TřídaTréninkJezdecZatáčkaStav jezdce
Moto3trénink 1Tony Arbolino6OK
Moto3trénink 1Marcos Ramirez1OK
Moto3trénink 1Aron Canet6OK
Moto2trénink 1Brad Binder4OK
Moto2trénink 1Mattia Pasini6OK
Moto3trénink 2Nicolò Bulega1lékař -> fit
Moto3trénink 2Niccolò Antonelli1OK
Moto3trénink 2Nakarin Atiratphuvapat1lékař -> fit
Moto2trénink 2Isaac Viñales3OK
Moto2trénink 2Sam Lowes9OK
Moto2trénink 2Tetsuta Nagashima9OK
Moto2trénink 2Joan Mir1OK
Moto3trénink 3Maximilian Kofler3OK
Moto2trénink 3Luca Marini3OK
Moto2trénink 3Miguel Oliveira1OK
Moto2trénink 3Iker Lecuona1OK
MotoGPtrénink 4Xavier Simeon9OK
Moto3kvalifikaceGabriel Rodrigo6OK
Moto3kvalifikaceJohn McPhee4OK
Moto3kvalifikaceMarco Bezzecchi3OK
Moto3kvalifikaceJohn McPhee3OK
Moto3kvalifikaceVicente Perez3OK
Moto2kvalifikaceXavi Vierge1zlomené pravé zápěstí
Moto2kvalifikaceLuca Marini7OK
Moto2kvalifikaceJoan Mir4OK
Moto2kvalifikaceAlex Marquez3OK
Moto2kvalifikaceLorenzo Baldassarri4OK
Moto2kvalifikaceIker Lecuona4OK
Moto3Warm UpAlbert Arenas10OK
MotoGPWarm UpMarc Marquez3OK
Moto3závodAndrea Migno10OK
Moto2závodAugusto Fernandez3OK
Moto2závodSimone Corsi3OK
Moto2závodLorenzo Baldassarri3OK
Moto2závodRemy Gardner6OK
Moto2závodIker Lecuona3OK
Moto2závodSam Lowes9OK
Moto2závodAlex Marquez10OK
MotoGPzávodXavier Simeon9OK

Zdroj: MotoGP, Foto: Vlastní

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno