Několik zajímavých faktů, které se odehrály při Grand Prix Rakouska 2018 na Red Bull Ringu.

*MotoGP se do Rakouska vrátilo v roce 2016 po 18leté pauze. První závody Grand Prix se v Rakousku jezdily na Salzburgringu v roce 1971 a celkem se tu jelo 22krát. Tento okruh byl kvůli svému vysokorychlostnímu charakteru a malým únikovým zónám prohlášen za nebezpečný pro tyto závody. Současný okruh Red Bull Ring hostil závody GP v letech 1996 a 1997, tehdy pod názvem A1-Ring.

*Úřadující mistr světa Marc Marquez se v Rakousku kvalifikoval na pole position podruhé v řadě na této trati. V současném kalendáři MotoGP je to spolu s thajským Buriramem (kde se ještě nejelo) místem, kde Marc Márquez ještě nevyhrál.

*Marc Márquez zažil 101. start v královské třídě a byla to celkem 49. pole position, takže může příště v Silverstone oslavit jubilejní 50. vítězství v kvalifikaci.

Marc Marquez

*Andrea Dovizioso startoval z druhého místa na roštu. Po Brně to tak byl druhý start z první řady za sebou, což se mu naposledy podařilo v roce 2015 ve Francii a Itálii.

*Andrea Dovizioso v kvalifikaci skončil o 0,002 s za Marcem Marquezem, což je nejtěsnější rozdíl v kvalifikaci od roku 2003, kdy se Jeremy McWilliams a Max Biaggi také kvalifikovali s rozdílem 0,002 s.

*Jorge Lorenzo startoval ze třetího místa, což je pro něj čtvrtý start z první řady v letošní sezóně. To má o jedno více, než za celou loňskou sezónu.

*Satelitní jezdec Danilo Petrucci startoval ze čtvrtého místa, takže měla Ducati v Top4 na startovním roštu tři své jezdce. To se jí v MotoGP podařilo poprvé.

Jorge Lorenzo

*Ducati zatím ovládla všechny tři závody MotoGP, které se na Red Bull Ringu odjely. Vůbec první závod tu vyhrál Andrea Iannone a druhý skončil jeho týmový kolega Andrea Dovizioso. Dovi vyhrál loňský závod a jeho týmový kolega Jorge Lorenzo skončil za stupni vítězů na čtvrté pozici a letos Jorge vyhrál a Dovi byl třetí. Díky tomu měla zatím Ducati vždy své oba dva tovární jezdce nejhůř v Top4. Pro Andreu Iannoneho je tohle zatím jediné vítězství v královské třídě MotoGP.

*Jorge Lorenzo vyhrál letos již třetí závod v barvách Ducati. Díky tomu se dostal také na třetí pozici průběžného hodnocení a také před svého týmového kolegu. Oba jezdce od sebe dělí bod. Jorge ztrácí na druhého Valentina Rossiho jen 12 bodů.

*Jorge Lorenzo svým vítězstvím získal 152. pódium napříč všemi třídami, takže má už jen o jedno méně, než Dani Pedrosa, který je celkově třetí nejúspěšnější jezdec historie. Celkem to pro Jorgeho bylo 68. vítězství a je pátým nejlepším jezdcem historie v počtu vítězství. Ve vedení je Giacomo Agostini, za kterým jsou Valentino Rossi, Angel Nieto, Mike Hailwood a Jorge Lorenzo. Jen o dvě vítězství méně než Jorge má Marc Marquez, který je průběžně šestý.

*Marc Marquez skončil na stupních vítězů, když dojel druhý. Díky tomu má na svém kontě 111. pódií a tím vyrovnal Maxe Biaggioho v počtu umístění na stupních vítězů v závodech Grand Prix.

Valentino Rossi

*Yamaha dál protahuje svou nevýherní šňůru v MotoGP. Naposledy vyhrála loni v Assenu a od té chvíle je to již 21 závodů v řadě. Pokud nevyhraje ani příští závod, vyrovná tím svou doposud nejdelší šňůru bez vítězství, která má 22 závodů (15 závodů v roce 1997 a 7 závodů sezóny 1998). Yamaha se v Rakousku dokonce svým jezdcům omluvila za to, že ztrácela výkon kvůli špatnému senzoru.

*Valentino Rossi se kvalifikoval až na 14. místo, což je jeho nejhorší kvalifikace od 15. místa na Phillip Islandu v roce 2016 a jeho nejhorší kvalifikace za suchých podmínek od 14. místa v Indianapolis v roce 2011.

*Letošní závody MotoGP zatím vyhráli jen čtyři závodníci. Pět vítězství letos získal Marc Marquez, tři Jorge Lorenzo, dvě Andrea Dovizioso a jedno Cal Crutchlow.

*Francesco Bagnaia jel letos již potřetí ze prvního místa. Je to celkem 26. pole position pro italského jezdce ve třídě Moto2. Kromě toho to byla čtvrtá pole position v řadě pro italského jezdce, což se letos stalo poprvé (NED – Francesco Bagnaia, GER – Mattia Pasini, CZE – Luca Marini, AUT – Francesco Bagnaia). V neděli “Pecco” vyhrál a je to jeho letošní třetí výhra po startu z pole position. Tím se také vrátil do vedení šampionátu třídy Moto2 s náskokem jen tří bodů na Miguela Oliveiru.

Marco Bezzecchi, Jorge Martin a Gabriel Rodrigo

*Ve třídě Moto3 vyhrál v kvalifikaci Marco Bezzecchi, pro kterého je to poprvé při jeho 33. startu v Grand Prix. Díky tomu je sedmým Italem, který to dokázal od zavedení třídy Moto3.

*Albert Arenas se v Moto3 kvalifikoval na třetí místo, což byl pro něj první start z první řady ve své kariéře 35 startů GP.

*Obdivuhodný výkon podal ve třídě Moto3 Jorge Martin, který si v Brně zlomil ruku a musel na operaci. Jen pár dní poté nasedl na motorku, v kvalifikaci si vyjel druhé místo, které proměnil ve třetí místo v závodě.

*Letošní rakouskou Grand Prix navštívilo celkem 206 746 diváků, loni to bylo 201 589.

*Letos za víkend v Rakousku spadlo 39 jezdců, což je o 11 méně, než loni. V roce 2014 bylo 34 pádů. Nejvíce se padalo ve třetí zatáčce, což je velice nepříjemná prudká pravá zatáčka v kopci. Nejvíce pádů ve třídě MotoGP má letos Marc Marquez, který spadl i v Rakousku ve Warm Upu. Šlo o jeho 12. pád sezóny 2018.

 

Statistika pádů na Red Bull Ringu 2018

Třída Trénink Jezdec Zatáčka Stav jezdce
Moto3 trénink 1 Tony Arbolino 6 OK
Moto3 trénink 1 Marcos Ramirez 1 OK
Moto3 trénink 1 Aron Canet 6 OK
Moto2 trénink 1 Brad Binder 4 OK
Moto2 trénink 1 Mattia Pasini 6 OK
Moto3 trénink 2 Nicolò Bulega 1 lékař -> fit
Moto3 trénink 2 Niccolò Antonelli 1 OK
Moto3 trénink 2 Nakarin Atiratphuvapat 1 lékař -> fit
Moto2 trénink 2 Isaac Viñales 3 OK
Moto2 trénink 2 Sam Lowes 9 OK
Moto2 trénink 2 Tetsuta Nagashima 9 OK
Moto2 trénink 2 Joan Mir 1 OK
Moto3 trénink 3 Maximilian Kofler 3 OK
Moto2 trénink 3 Luca Marini 3 OK
Moto2 trénink 3 Miguel Oliveira 1 OK
Moto2 trénink 3 Iker Lecuona 1 OK
MotoGP trénink 4 Xavier Simeon 9 OK
Moto3 kvalifikace Gabriel Rodrigo 6 OK
Moto3 kvalifikace John McPhee 4 OK
Moto3 kvalifikace Marco Bezzecchi 3 OK
Moto3 kvalifikace John McPhee 3 OK
Moto3 kvalifikace Vicente Perez 3 OK
Moto2 kvalifikace Xavi Vierge 1 zlomené pravé zápěstí
Moto2 kvalifikace Luca Marini 7 OK
Moto2 kvalifikace Joan Mir 4 OK
Moto2 kvalifikace Alex Marquez 3 OK
Moto2 kvalifikace Lorenzo Baldassarri 4 OK
Moto2 kvalifikace Iker Lecuona 4 OK
Moto3 Warm Up Albert Arenas 10 OK
MotoGP Warm Up Marc Marquez 3 OK
Moto3 závod Andrea Migno 10 OK
Moto2 závod Augusto Fernandez 3 OK
Moto2 závod Simone Corsi 3 OK
Moto2 závod Lorenzo Baldassarri 3 OK
Moto2 závod Remy Gardner 6 OK
Moto2 závod Iker Lecuona 3 OK
Moto2 závod Sam Lowes 9 OK
Moto2 závod Alex Marquez 10 OK
MotoGP závod Xavier Simeon 9 OK

Zdroj: MotoGP, Foto: Vlastní

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here