Několik zajímavých faktů, které se odehrály při Grand Prix San Marina na okruhu Marca Simoncelliho v Misanu.

*Letos šlo o 22. Grand Prix, kterou hostil okruh v Misanu. První se tu jela v roce 1980 a závod královské třídy 500 ccm se jel na 40 kol a tehdy se závodilo proti směru hodinových ručiček. Vítězem se stal Kenny Roberts.

*Gran Prix San Marina celkem pořádaly tři okruhy – Imola (1981, 1893), Mugello (1982, 1984, 1991 a 1993) a Misano (1985, 1986, 1987 a od roku 2007 až do současnosti).

*Po incidentu, který ukončil kariéru Wayne Raineyho v roce 1993 se tu přestalo závodit a závody Grand Prix se sem vrátily až v roce 2007 poté, co byl okruh upraven a začalo se jezdit v opačném směru.

*Celkem uplynulou Grand Prix San Marina navštívilo 159 120 diváků. V pátek jich bylo 20 576, v sobotu 41 786 a v neděli 96 758.

samozřejmě, že největší podporu tu měl Valentino Rossi (foto: vlastní)

*Jorge Lorenzo v sobotní kvalifikaci překonal nejrychlejší kolo okruhu s hodnotou 1:31,629. Předchozí rekord překonal o cca dvě desetiny vteřiny, kterým byl také držitelem z roku 2016. Díky pole position i na Silverstone získal pro Ducati dvě pole v řadě od roku 2009, kdy to tehdy dokázal Casey Stoner.

*V hodnocení nejlepších kvalifikačních výsledků – BMW M Award – je ve vedení Marc Marquez s 229 body a náskokem 41 bodů na druhého Jorge Lorenza. Marc si tak s největší pravděpodobností i letos odnese klíčky od nového BMW.

*Od roku 2007, co se MotoGP do Misana vrátilo, tu byla nejúspěšnější Yamaha, která tu vyhrála šestkrát. O tři výhry se postaral Valentino Rossi a o tři Jorge Lorenzo. Letošní nejlepší výsledek jezdce Yamahy bylo až páté místo Mavericka Viñalese.

*Honda na této trati slavila loni s Marcem Marquezem, který tu také v roce 2015 oslavil první vítězství pro Hondu na této trati od roku 2010 po čtyřech letech nadvlády Yamahy.

Marc Marquez, Andrea Dovizioso a Cal Crutchlow na pozávodní tiskové konferenci (foto: vlastní)

*Ducati v Misanu vyhrála naposledy v roce 2010 s Caseym Stonerem a tuto dlouhou šňůru letos prolomil Andrea Dovizioso, který na domácí trati s domácí motorkou také vyhrál. Dovi se díky tomu dostal na průběžné druhé místo se ztrátou 67 bodů na Marca Marqueze a náskokem jen tří bodů na Valentina Rossiho.

*Nejúspěšnějšími jezdci na této trati jsou Marc Marquez a Jorge Lorenzo, kteří budou od příštího roku týmovými kolegy. Marc tu vyhrál celkem pětkrát (1x v 125 ccm, 2x v Moto2 a 2x v MotoGP) a Jorge vyhrál čtyřikrát (1x ve 250 ccm a 3x v MotoGP).

*Od roku 2007 jen tři jezdci dokázali v Misanu vyhrát kvalifikaci a poté i závod. Bylo to v roce 2007 v případě Caseyho Stonera, v roce 2009 u Valentina Rossiho a v roce 2010 u Daniho Pedrosy. Letos to také nevyšlo, když se poleman Jorge Lorenzo při boji v přední skupině vyboural.

*Velké zklamání prožil Valentino Rossi i jeho fanoušci. Na domácí trati, kde ho podporovala převážná většina publika, se bohužel neprosadil a celý závod víceméně odkroužil. Hned na úvodu závodu získal jedno místo poté, co spadl Jack Miller, následně ho předjel Alex Rins a poté i Dani Pedrosa a jezdil dlouho na osmém místě. Po pádu Jorgeho Lorenza získal sedmé místo. Už dlouho jsme neviděli, že by The Doctor v závodě nepředjel ani jednoho soupeře.

vývoj závodu jezdců MotoGP v otázce pozic (zdroj: Movistar Yamaha)

*Premiéru v MotoGP si v Misanu užil francouzský závodník Christophe Ponsson, který nastoupil jako náhradník za zraněného Tita Rabata. Christophe nikdy předtím na motorce MotoGP neseděl, takže z toho byla většina lidí v padoku v rozpacích. Páteční program začal s časem 1:40,038, který odpoledne zlepšil na 1:38,154, takže už se vešel do kvalifikačního limitu se ztrátou necelých šesti vteřin. Sobotní ranní trénink ovlivnilo počasí, ale ve čtvrtém tréninku udělal další progres na 1:37,739. V kvalifikaci zajel čas 1:37,180 a už ztrácel 4,791 s na Daniho Pedrosu, který byl prvním postupujícím z první části kvalifikace. V nedělním závodě zajel kolo za 1:37,375 a závod dokončil se ztrátou jednoho kola.

*Ital Francesco Bagnaia svým nedělním vítězstvím prodloužil šňůru závodů, ve kterých skóroval body na číslo 24. Naposledy, kdy nezískal body, bylo loni v Itálii, kdy spadl v posledním kole. Tím vyrovnal i Johanna Zarca. Delší období mají už jen Simone Corsi (25), Mika Kallio (31) a Dominique Aegerter (33). Letos bodovali v Moto2 ve všech dosavadních 12 závodech Pecco a Miguel Oliveira. O víkendu to byl pro Itala 99. start v GP, takže ve španělském Aragónu odstartuje do jubilejní sté Velké ceny, navíc jako vedoucí jezdec šampionátu.

*V závodě nejslabší třídy Moto3 startoval na divokou kartu Kevin Zannoni, který je ve vedení italského šampionátu CIV na motorce TM, což bylo pro tuto značku poprvé v GP. Na dvě vítězství z Misana v CIV tento víkend nenavázal, protože hned v úvodu závodu spadl ve druhé zatáčce po kontaktu s jiným jezdcem. Do závodu se vrátil, ale s velkou ztrátou dojel poslední na 20. místě.

*Pěkný závod si mohli užít fanoušci již v sobotu, když je jel jediný závod Red Bull MotoGP Rookies Cupu. Závod byl velice napínavý, jezdci byli vyrovnaní a bojovalo se po celou dobu. Pro české barvy to bylo o to lepší podívaná, když o vítězství bojoval Filip Salač. Ten v cíli nakonec oslavil druhé místo.

stupně vítězů: Filip Salač, Can Öncü a Adrián Carrasco (foto: vlastní)

*Letos v Misanu bylo během víkendu 75 pádů. To je třetí největší počet pádů během víkendu v letošní sezóně Grand Prix. Nejvíce se letos padalo v Le Mans, kde bylo 109 pádů. Na druhém místě je americký okruh COTA se 100 pády a třetí je Misano se 75 pády. Pro porovnání, v Brně jich bylo 44. Loni bylo v Misanu rekordně málo pádů, když jich bylo jen 14 i přes to, že v neděli pršelo. Ještě méně jich bylo v roce 2014, kdy jich bylo jen deset. O show s pádem se postaral v kvalifikaci MotoGP Marc Marquez. Marc spadl v 15. zatáčce, tedy kousek před najetím do boxů. Po pádu se neuvěřitelně rychle dokázal dostat zpátky do boxů, které jen proběhl a naskočil na druhou motorku. S tou nakonec znovu málem spadl, ale vše ustál.

*Z víkendu si dovezli tři jezdci zranění. Philipp Öttl si při pádu ve druhé zatáčce v kvalifikaci Moto3 přivodil otřes mozku a musel na další vyšetření, Aron Canet si po hromadném pádu v poslední zatáčce v závodě třídy Moto3 poranil rameno a Ayumu Sasaki si při stejném pádu zlomil ruku.

*Ať už byly výkony všech jezdců jakékoliv, stále se nejvíce mluví o incidentu mezi Romanem Fenatim a Stefanem Manzim. Romano Fenati za nebezpečné chování, kdy úmyslně ohrozil jezdce a zmáčkl mu brzdu, dostal okamžitou černou vlajku. Následně dostal penalizaci stopky na dva závody, současný tým ho vyhodil a rozvázali s ním smlouvu i budoucí tým Forward Racing (za který nyní dokonce Manzi závodí) a MV Agusta.

po této události se začalo internetem šířit i dost vtipů na Fenatiho účet…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno