Výsledky závodů Grand Prix Itálie 2019.

V italském Mugellu dnes vrcholí šestá Velká cena letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů. Jezdce po ranních trénincích čekaly závody. Podmínky jsou v Mugellu nejteplejší z celého závodního víkendu. Vzduch se pohyboval kolem 30°C a trať nad 40°C a před závodem MotoGP dokonce 50°C.

Jako první do svého závodu vyrazili jezdci nejslabší třídy Moto3, které čekal závod na dvacet kol. Jak bývá zvykem, na čele jela početná skupina, kde se pořadí neustále měnilo a počet soubojů by se ani nedal spočítat. Nejlépe do závodu odstartoval Gabriel Rodrigo, nicméně ten si závod dlouho neužil a z přední skupiny odpadl. Na čele se většinu závodu držel Lorenzo Dalla Porta, ale výborně jel také jeho krajan Tony Arbolino, který tu včera získal první pole position v kariéře. Skupina, která jela o stupně vítězů, čítala v jeden okamžik i 18 jezdců. Nakonec se trochu rozdělila, přesto tu byla velice silná konkurence a rozhodlo se až na cílové rovince. Pro premiérové vítězství v Grand Prix si nakonec dojel Tony Arbolino, který na domácí trati zažil víkend snů. Na druhém místě skončil Lorenzo Dalla Porta, který právě na cílovou rovinku vyjížděl první, ale Tony ho předjel ze slipstreamu jen o pár tisícin vteřiny. Stupně vítězů doplnil Jaume Masia, který jako jeden z mála dokázal se svou KTM konkurovat rychlejším Hondám.

Jakub Kornfeil a Filip Salač se po včerejší nevydařené kvalifikaci snažili rychle dostat vpřed, nicméně před Kubou v prvním kole spadl Kazuki Masaki a musel vyjet na trávu. Kvůli tomu se propadl na 30. místo. Filip v úvodu závodu získal pár pozic, ale vedoucí skupina trochu cukla a oba naši jezdci jeli ve druhé skupině, která jela až za bodovanými pozicemi. Kuba se nakonec dostal do vedení této skupiny a díky pádu několika jezdců se nakonec posunul na bodované 14. místo. Filip Salač dostal v závodě penalizaci projetí delšího kola kvůli překračování limitů trati a nakonec v cíli ještě další tři vteřiny k celkovému času. Výsledkem toho je 20. místo.

Jezdce střední třídy Moto2 čekal závod na 21 kol a dobře do něj odstartoval Thomas Lüthi. Thomas se snažil první pozici udržet, ale po pár kolech ho překonal Alex Marquez, který měl nejlepší tempo na trati a postupně si začal na čele budovat náskok. Alexe už nikdo neohrozil a s náskokem dvou vteřin si dojel pro druhé vítězství v řadě. Přes Thomase Lüthiho se ke konci závodu dostal domácí závodník Luca Marini a Švýcar se snažil uhájit alespoň poslední místo na stupních vítězů. To se mu nakonec podařilo. Dobrou stíhací jízdu předvedl Lorenzo Baldassarri, který po startu z 15. místa nakonec závod dokončil na 4. pozici. Pěkně jel také nováček Enea Bastianini, který až do posledního kola bojoval o páté místo, o kterém se rozhodlo až v poslední zatáčce a získal ho Augusto Fernandez.

Výborný závod nám předvedli jezdci královské třídy MotoGP. V Mugellu vzrostly teploty, kdy bylo nejtepleji z celého víkendu. Vzduch měl 30°C a trať dosahovala 50°C. To ale nemělo vůbec žádný vliv na to, co jsme mohli sledovat na trati. Od začátku tu na čele jela početná skupina, kde se předjíždělo podobně jako ve třídě Moto3. Vpředu se poté hlavně předháněli Danilo Petrucci, Andrea Dovizioso, Marc Marquez a Alex Rins, ale až do poloviny závodu jela v jednom balíku celá Top10.

V závěru závodu už se na čele osamostatnila vedoucí čtveřice a ti si nic nedarovali až do posledního kola. Alex Rins už tedy spíše sledoval, co se před ním děje, ale obě Ducati a Honda i do posledního kola najížděli vedle sebe a šlo o každý centimetr trati. Z vítězství se nakonec radoval Danilo Petrucci, který oslavil první vítězství ve třídě MotoGP a nemohlo být lepšího místa, než doma v Mugellu. Není divu, že byl v cíli velice dojatý. Na druhém místě skončil jen o pár tisícin za ním Marc Marquez, který ale udržel vedení v šampionátu. Stupně vítězů doplnil Andrea Dovizioso, takže umocnil radost Ducati. Alex Rins si dojel bezpečně na čtvrtém místě a nejlepším satelitním jezdcem byl pátý Takaaki Nakagami.

Spousta jezdců závod nedokončila a mezi nimi byl také Valentino Rossi, který tu měl tradičně obrovskou podporu svých fanoušků. Vale nejprve vyjel mimo trať, když narazil do Joana Mira a nakonec o pár kol později spadl. Karel Abraham závod dokončil na 14. místě, takže si na své konto připsal letošní první mistrovské body.