Ve čtvrtek 6. února 2020 se konala prestižní akce Zlatý volant, v rámci kterého byly vyhodnoceny také kategorie motocyklů a byli oceněni ti nejlepší za loňskou sezónu.

Anketa Zlatý volant každoročně oceňuje ty nejlepší motoristické závodníky a nyní již známe vítěze za loňskou sezónu. Celkem šlo o 43. ročník Zlatého volantu, 14. ročník ankety Zlatá řidítka a 15. ročník soutěže Zlaté oko. Samozřejmě, že se nyní zaměříme hlavně na kategorie související s jednou stopou.

Galavečer, který se konal 6. února 2020 v Cubex centru v Praze, se od samotného začátku nesl ve velice slavnostním duchu. Nové prostory umocnila výstava sportovních vozů, kde sešli čeští mistři volantu a řidítek.

Po krátkém úvodu se začalo s předáváním jednotlivých cen. Jako první byl vyhlášen vítěz Simrace Trophy, tedy ten nejrychlejší ze simulátoru mosteckého automotodromu. I když by se zdálo, že tato soutěž nevoní benzinem, ať už v F1, tak v MotoGP jsou tyto soutěže také vyhlašovány, takže ani my nejsme pozadu. Následovalo vyhlášení motorky roku, kterou se stala KTM 790 Adventure R.

 

Motocyklová událost se dostala i mezi tři nejlepší motoristické akce roku, kdy mezi nimi byla Velká cena České republiky v Brně. Bohužel nevyhrála a vítězem se stala Barum Czech Rally Zlín. Mezi deset finalistů soutěže Zlaté oko, které se účastní nejlepší fotografie od českých fotografů, se dostalo několik fotografií z prostředí motocyklového sportu. Nakonec vyhrála fotografie “dragster” od Martina Kozáka.

Vítězkou ceny Elišky Junkové, která oceňuje nejlepší závodnice, vyhrála také závodnice jedné stopy. Byla to Gabriela Novotná, která v loňském roce na své motorce úspěšně dokončila závod rallye Dakar. V letošním roce musela rallye vynechat z důvodu očekávání rodiny. Spolu s ní byly ve finále Gabriela Jílková a Sandra Pokorná.

Do velkého finále ceny Zlatá řídítka mezi všemi motocyklovými závodníky postoupili Karel Hanika, Jakub Kornfeil a Filip Salač. Galavečeru se jako jediný nezúčastnil Filip Salač, který byl na testování se svým novým týmem ve Španělsku. Filip Salač tuto trofej vyhrál, proto poslal krátký videovzkaz přímo ze závodní trati.

 

“Zdravím všechny na galavečer Zlatý volant a Zlatá řidítka. Právě jsem ve španělské Valencii, kde testujeme nový motocykl Honda, na kterém pojedu v letošním roce v šampionátu mistrovství světa v kategorii Moto3. Chci se omluvit za svou nepřítomnost, moc mě to mrzí a zároveň chci poděkovat všem za hlasy. Moc si vážím toho, že jsem vyhrál tuto anketu, protože pro mě hodně znamená. Sleduji ji již několik let a vždy bylo mým snem tuto anketu vyhrát. Chci poděkovat za podporu v minulých letech, hlavně ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky, rodině a všem dalším, protože bez nich bych nebyl tam, kde jsem a tuto anketu bych nevyhrál,” pověděl Filip Salač.

Cenu za Filipa Salače převzal prezident Autoklubu České republiky, pan Jan Šťovíček, který pověděl:. “Ještě jednou chci všechny jménem Filipa pozdravit. Při cestě sem jsem s ním telefonoval a mohu prozradit jednu dobrou věc, že se mu na testech velice dařilo a zajel zde nejrychlejší čas. Sezóna proto vypadá velice nadějně. Co se týče podpory mladých talentů, tak jsem moc rád, že je to právě Filip, který uspěl v anketě. Jak zmiňoval, je součástí našeho talent týmu. Máme v tomto programu talentované jezdce a naším cílem je dostat je do mistrovství světa či Evropy. Filip je prvním jezdcem, další je Filip Mareš, který pojede příští týden ve Švédsku mistrovství světa v rallye, tak snad budeme mít více takových úspěchů.”

 

Cenu Zlatá řidítka za celoživotní přínos převzal Giacomo Agostini, legenda závodů Grand Prix. Ital je historicky nejúspěšnějším závodníkem v mistrovství světa a kromě závodních úspěchů sklízel úspěchy i jako manažer. Moderátor se ho na úvod zeptal, zda si myslí, jestli ho některý ze současných jezdců překoná a na to odvětil “Doufám, že ne,” čímž rozesmál celé publikum. A pokračoval. V dnešní době kluci začínají závodit velice brzy, jsou mladí a je možné, že mě jednou někdo překoná. Podívejte se, jak jede v tuto chvíli Marc Marquez, předtím tu byl Valentino Rossi. Marc je pořád mladý, takže může překonat můj rekord. Možná, že kdybych byl o 40 let mladší, tak bych ještě začal znovu závodit. Minulý měsíc jsem otevřel “muzeum” s mými trofejemi a mám jich 364 a nyní mi přibyla jedna další. Moc za to děkuji.” Za to sklidil velký potlesk a následovalo vyhlášení všech automobilových kategorií Zlatého volantu. Nově byla také vyhlášena “síň slávy,” do které byl zařazen bývalý závodník F1 Tomáš Enge.

 

 


zdroj: text Eva Koňáková, foto: autorka a FB AČR

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno