Dne 24. 5. 2014 se na české trati v Chebu konaly první závody německého šampionátu ADAC Mini Bike Cup, kde se v kategorii „Nachwuchs“ poprvé v letošní sezóně představil talentovaný Ondřej Vostatek a vítěz kategorie “Einsteiger” 2013. Přes velké výkyvy počasí a pády se českému jezdci podařilo vybojovat první stříbro sezóny

Na start sobotního volného tréninku se v kategorii „Nachwuchs“ postavilo celkem 20 jezdců, z nichž Ondřej Vostatek zajížděl nejrychlejší časy a nastoupil tak optimisticky do první kvalifikace. Časy prvních osmi jezdců však byly velmi vyrovnané a Ondřej obsadil 3. pozici. Při druhé kvalifikaci se ale dramaticky změnilo počasí a začalo pršet. Za těchto podmínek již nebylo možné tuto pozici vylepšit či atakovat pole position. V pátém kole došlo navíc k pádu šesti jezdců a kvalifikace byla pro hustý déšť přerušena. Druhá kvalifikace se nakonec opakovala na mokré trati, avšak na výsledku se již nic nezměnilo. Ondřej Vostatek nastoupil do mokrého závodu ze třetí pozice velmi opatrně, ale přesto se mu nedařilo a po pádu závod nedokončil. Nejlépe závod zvládli Peetu Paavilainen, za ním Dirk Geiger a Toni Erhard.

Devítiletý Ondra Vostatek získal první pódium sezóny!

Do druhého závodu jezdci nastupovali za slunečného počasí a za sucha. Ondra Vostatek šel ihned po startu do vedení a za ním Dirk Geiger a Toni Erhard. Tato tříčlenná skupinka ostatním soupeřům odskočila a bojovala o vítězství. O prvenství svedl boj náš Ondřej Vostatek a Dirk Geiger, kdy se během závodu několikrát vyměnili na vedoucí pozici. V šestém kole však Dirk převzal vedení a Ondřej musel čelit útokům třetího Toniho Erharda. Ten však nakonec našeho jezdce neohrozil a Ondřej si dojel pro první stříbro sezóny.

Jan Vostatek k prvním závodům uvedl:

„Myslím, že to byly skvělé první závody, i když počasí nám moc nepřálo a „na vodě“ se příliš nedařilo. Pro Ondřeje to byl první závod „na vodě“ a vlastně letos v takových podmínkách ještě netrénoval. Je potřeba to zlepšit, ale je to velice těžké…, v Německu nejsou povoleny mokré pneumatiky, a vzhledem k tomu, že teď závodíme skoro každý víkend, nechceme riskovat nějaké zranění v tréninku, které by nás mohlo vyřadit nejen ze závodů v Německu, ale i ve Španělsku a v Itálii. Hodně dělá i psychika a zkušenosti jezdce a tady přece jen mají starší jezdci o proti nám trochu výhodu. S průběhem druhého závodu jsem velmi spokojen. Letos je špička závodníků velmi vyrovnaná, takže nás stříbro těší o to víc, a určitě se máme ještě na co těšit.“

V neděli 25. 5. 2014 nastoupil Ondřej Vostatek ještě do kvalifikace a závodu MSC Sachsenring Pokal, aby otestoval svůj motocykl na Mistrovství Evropy. V kvalifikaci zajížděl podle očekávání nejrychlejší kola a stále zvyšoval svůj náskok až o celé 2 vteřiny na kolo. V této kvalifikaci však chyboval a následoval pád. I přesto kvalifikaci zvládl nejlépe a vybojoval si pole position. V prvním závodě Ondřej výborně odstartoval a vytvořil si velký náskok, který udržel až do cíle a vyhrál stylem start – cíl. Ve druhém závodě šel opět po startu do vedení. Tentokrát musel o prvenství bojovat se zkušeným Kevinem Orgisem, kterému nakonec podlehl a dojel si pro druhé místo a celkově druhé stříbro víkendu.

„Tento závod jsme pojali jako příležitost otestovat druhý motocykl, který připravujeme na Evropu a jeho výkon je o něco vyšší, takže o umístění nám vůbec nešlo. Potřebovali jsme, aby si Ondřej na motocykl zvykl a nasbíral nějaká data. Když začal zajíždět rychlá kola, bohužel upadl. Vypadalo to, že kromě drobných oprav bude motocykl v pořádku, ale v druhé kvalifikaci již nebyly časy tak dobré a ve druhém závodě bylo velmi znát, jak motocykl ztrácí na výkonu. Co bylo přesnou příčinou, budeme muset ještě prozkoumat“, dodal na závěr Jan Vostatek.