Někteří motorkáři berou déšť skoro jako nepropustnou zeď. Nevyjedou, ani když už se začne byť jen smrákat, vždyť „co kdyby”. A přitom jízda na mokru má i řadu svých předností. A vlastně i svou neopakovatelnou krásu.
Protože jezdíme každý den, jsme na jízdu v dešti zvyklí, nebojíme se jí a mám s ní řadu praktických zkušeností. Dokonce jsou pak i okamžiky, kdy ji přímo vyhledáváme. Proč? No, protože jen máloco dokáže člověka tak vyklidnit, jako dvě hodinky uprostřed absolutní podmračené samoty
Sepsali jsme pro vás tedy pár nutností, které je potřeba udělat proto, aby i vaše cesta v mokru byla vždy OK…
1/Zpomalte. Ono to sice přijde podvědomě, ale i tak. Gumy mění ve vztahu k asfaltu své vlastnosti už od prvního okamžiku, kdy začne být silnice mokrá. Co víc – pokud začne krápat na silnici znečištěnou prachem či blátem, může to při počátku deště kluzat zdaleka nejvíc (než se silnice opláchne).
2/Asfalt má různé druhy. Hrubý drží motorku líp, takový ten černější lesklý klouže mnohem dřív. Dobře z tohoto pohledu vychází betonová dálnice – ta nemívá vyjeté koleje, takže na ní nebývají ani kaluže!
3/Plyn dávkujte citlivě, pokud se zadní kolo protočí, ještě se nic děsivého neděje. Pokud budete na plynu klidní, kolo se zas chytí.
4/Oblečení. Pokud jedete domů (či někam, kde se je možné převléct), vydržíte v koženém oblečení klidně hodinu, aniž byste promokli. Proti promočení bot pomůže v mnohých případech jen to, že si dáte nohy špičkama na stupačky a přitisknete je k tělu motorky (ochrání vás šířka motoru).
Naše již klasická rada je textilní savá mikina přes kombu, ta nápor hodinové vody nabere a ke kombinéze nepustí. Dojedete tak k cíli své cesty suší ještě víc – mikinu (v tu chvíli asi pětikilovou) jen strčíte do ždímačky…
5/Rukavice jsou první věc, která se promočí. Vyřešit se to dá nouzově tak, že zastavíte na benzínce a pod rukavice si navlečete takové ty igelitové, co mají u každé pumpy. Ruce si tím udělají takové mikro-klima, a když už nic, nemáte pocit „promočení“
6/ZIMA. Když pojedete v dešti delší dobu, dá se s největší pravděpodobností předpokládat, že vám prokřehnou ruce. Na to pozor. Člověku se lehko stane, že ztratí cit hlavně pro brždění a můžou nastat problémy.
7/…a konečně poslední rada. Na delší cesty si nemusíte brát nic (jídlo, stan, tepláky) – všechno se dá v cizině koupit a něčím nahradit (restaurace, hotel, kraťasy). Bez čeho ale nevyjíždějte, to je dešťovka. Ta je při několikadenním chcavci k nezaplacení (a navlékat se již několikátý den po sobě do mokré kombi, to vážně bolí!!!)
+ důkaz, že voda si opravdu nechá líbit hodně!
Foto: Archiv