Továrna Yamaha vydala oficiální prohlášení MotoGP, ve kterém nesouhlasí s trestem pro Fabia Qartarara do GP Velké Británie.

Fabio Quartararo, pilot továrního týmu Monster Energy Yamaha MotoGP, byl potrestán dlouhým kolem pro Grand Prix Velké Británie za střet s rivalem z MotoGP Aleixem Espargarem (Aprilia Racing) v závodě Motul TT Assen.

Lídr světového šampionátu upadl, když se v pátém kole v zatáčce Strubben na okruhu TT Assen pokoušel předjet v té době druhého jezdce pořadí závodu a narazil do Španělova stroje Aprilia RS-GP. Espargaro se udržel v sedle, ale musel do štěrku. Po incidentu se propadl až na 15. pozici, zatímco Quartararo znovu nasedl a vrátil se na 24. místě.

 

Výkonný ředitel Yamaha Motor Racing a šéf týmu Monster Energy Yamaha MotoGP Lin Jarvis vyjádřil zklamání nad trestem dlouhého kola pro nadcházející Monster Energy Grand Prix Velké Británie, který Fabio Quartararo dostal od komise FIM MotoGP po incidentu s Aleixem Espargaró. Tým Monster Energy Yamaha MotoGP nesouhlasí s nedělním rozhodnutím panelu FIM MotoGP Stewards z následujících důvodů:

* Zatímco Quartararo přiznal, že v pátém kole na okruhu TT v Assenu udělal v páté zatáčce chybu, Monster Energy Yamaha MotoGP to považuje za závodní incident.

* Quartararo má pověst čistého jezdce bez záznamu předchozích incidentů. Jednalo se o čestnou chybu bez zlého úmyslu.

* Monster Energy Yamaha MotoGP uznává, že závod Aleixe Espargaróa byl ovlivněn, ale závažnost dopadu je předmětem dohadů. Monster Energy Yamaha MotoGP se domnívá, že komise stewardů FIM MotoGP měří závažnost incidentů v závodě nejednotnými, subjektivními měřítky.

* Nedůslednost, s jakou panel stewardů FIM MotoGP v průběhu sezóny 2022 uplatňuje tresty, poškozuje spravedlnost MotoGP a důvěru v pravomoci stewardů. Ve třídě MotoGP došlo k nejméně třem závažnějším závodním incidentům (které vedly k odstoupení jezdců ze závodu a/nebo ke zraněním), které zůstaly nepotrestány.

 

Lin Jarvis

(Výkonný ředitel Yamaha Motor Racing a šéf týmu Monster Energy Yamaha MotoGP)
„Fabio Quartararo, tým Monster Energy Yamaha MotoGP a Yamaha vždy usilovali o spravedlnost a sportovní chování v MotoGP. Jsme zklamáni z nerovnosti, s jakou komise stewardů FIM MotoGP uděluje tresty.
Chtěli jsme se odvolat proti rozhodnutí Stewardů v neděli na okruhu v Assenu, ale o tomto typu trestu nelze diskutovat ani se proti němu odvolat. Poté jsme chtěli tuto otázku zásadně vznést u CAS (Sportovní arbitrážní soud), ale stejně tak se proti takové věci nelze odvolat. Právě z těchto důvodů by správná, vyvážená a důsledná rozhodnutí měli přijímat především stewardi a měla by být vykonána ve správném, přiměřeném časovém rámci.“

 

 


zdroj: www.bikeracing.cz, foto: yamaha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno