Po úspěšné prezentaci na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu se nová motoristická služba Obrana řidiče opět představuje naživo v Brně, tentokrát v rámci veletrhu Caravaning Brno, probíhajícím od 4. do 7. října 2012 v areálu BVV.

Obrana řidiče zde bude opět provozovat bezplatnou poradnu v oblasti dopravních přestupků a pravidel silničního provozu. Navazuje tak na velký zájem motoristů o předchozí poradenskou službu na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kdy služby poradny vyhledalo více než 160 motoristů.

Stánek Obrany řidiče je umístěn na stanovišti P028, běžná otevírací doba stánku je od 9 do 18 hodin, poradna je návštěvníkům k dispozici každý den od 14 do 18 hodin, v závěrečný den veletrhu pak od 14 do 16 hodin. Na místě je možné zakoupit si i celoroční registraci do služby, navíc s dvouměsíčním bonusem zdarma.


Co je ochrana řidiče?

„No, tak pane řidiči – víte, čeho jste se dopustil…“

S touto větou z úst dopravního policisty se už někdy setkal skoro každý z nás. Řadí se na čestné místo mezi dlouhými léty vycizelovaným arzenálem „zbraní“, které policie používá k bezproblémovému vybírání pokut. A přitom až 93 procent deklarovaných přestupků ve skutečnosti přestupky vůbec není. A právě na to upozorňuje nově zřízená dopravně právní služba obranaridice.cz.

„Policie běžně využívá řidičovu neznalost obecných právních předpisů a svým postupem v mnoha případech vyvolává nejistotu a strach řidiče. Ten často vůbec neví, že po jeho uznání přestupku zaniká policii jakákoliv povinnost domnělý přestupek dokazovat“, říká Ing. Luděk Lhotský, předseda představenstva akciové společnosti Calp Concept, jež službu obranaridice.cz provozuje.

„Častokrát se též dopravní policista pouze zmíní o výši pokuty, nic už ale nezazní o případných trestních bodech a o tom, že po řidičově uznání přestupku trestné body automaticky přidělí příslušný správní orgán“, poukazuje Lhotský na další úskalí jednání policie.

Při posuzování oprávněnosti přestupkového řízení hraje roli mnoho různých faktorů – včetně umístění a viditelnosti značek, šířky daného úseku silnice, výšky chodníku, ale i správnosti celkového postupu policistů. Služba Obrana řidiče v každém jednotlivém případě tyto vstupní informace vyhodnocuje dle přesného znění zákona a díky zjištěným nesrovnalostem ve většině případů úspěšně poukazuje na nezákonnost postihu ze strany policie.

„Řidiči nejsou jediní, kdo musí dodržovat zákony. Naším cílem je obrana práv řidiče až do doby nápravy postupů policie a nastolení důsledného a oboustranného respektování a dodržování zákonů – jak ze strany řidičů, tak i samotné policie“, dodává Lhotský.

Využít služeb obrany řidiče může kdokoliv, kdo se zaregistruje do seznamu uživatelů a zaplatí roční poplatek. V případě základního balíčku služeb činí roční poplatek 990 Kč. Registrovaný řidič dostane podrobný manuál, jak se zachovat v případě pokutování.

Základním úkonem je zavolání na telefonickou linku služby a nahlášení typu události, poté se mu dostane přesných instrukcí co činit a jakou přesnou dokumentaci má na místě řidič pořídit. Služba řeší události jako zaměření mobilním, stacionárním i automatickým radarem, nasazení botičky, odtah vozidla, pomoc při správním řízení, dodává též podklady pro případné soudní řízení a jako jediná poskytuje i zpětnou pomoc u přestupků a dopravních nehod.

Foto: TZ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno