Návod na to, jak se na jaře nerozbít. První slunce láká vyhnat motorku a pořádně ji hned zjara naložit. Nedělejte to a raději si přečtěte naše rady, aby první svezení nebolelo jak vaše tělo, tak peněženku.

 

Jízda

* Počítejte s tím, že pneumatiky se budou déle ohřívat. Cestovní gumy nepotřebují pro svoje správné fungování tak velkou provozní teplotu, takže na nich můžete jet dřív svižně. Naopak sportovní gumy bude problém dostatečně zahřát, takže jim dopřejte pár pohodových kilometrů, než se do nich maličko opřete.

* Všude bude po zimě bordel, všude. Zbytky soli, prachu, štěrku nebo uniklých provozních kapalin ještě nestihnul déšť umýt, takže si dávejte dvounásobně majzla!

* To, že vloni byla vaše oblíbená okreska naprosto v pohodě a bez výmolů, ještě neznamená, že zimu přežila bez úhony. Pár dnů sníh na silnici byl, a to znamená nečekané díry nebo nerovnosti.

* Nechtějte být okamžitě rychlí! Pokud jste v zimě nejezdili, musíte zase chytit rytmus, uvolnění a osvojit si ty správné návyky. Pár měsíců bez motorky je hodně a garantujeme vám, že první hodiny za řídítky nebudete v úplné pohodě. V prvním kole nikdo nikdy rekord nezajel, tak proč to riskovat. Rozjezdit se je nutnost! Klidně si nejdřív dejte pár koleček někde, kde máte prostor (letiště, velké prázdné parkoviště).

* Dělejte častější zastávky, ať si odpočinete a máte šanci se zahřát. A zvyknete si…

* Ostatní řidiči si přes zimu odvykli, že se na silnici pohybují i motorky, takže jejich reakce nemusí být vždy adekvátní. Nedělejte naschvály, mějte rozum a myslete za druhé.

 

 

Oblečení

* Myslete na to, že i přes to, že svítí slunce, je stále zima a prochladnutí těla (zejména pak rukou) je ohromně nebezpečná věc. Studené prsty přestanou mít cit, pojedete v křeči a potřebná koncentrace půjde do háje.

* Neplechu může udělat i taková drobnost jako poškrábané plexi, které vám zůstalo z minulé sezony. Vyměňte ho, jinak proti sluníčku neuvidíte lautr nic. Jezdíte v tmavém? Myslete na to, že je brzy tma, tak s tím počítejte nebo si vozte i čiré. Pozor na lesní úseky nebo stíny!

* Fungují vám na oblečení všechny zipy a nemáte poškozené švy? Zjistit tohle až po cestě může znamenat zbytečné komplikace.

 

 

Motorka

* Gumy jsou absolutní základ všeho. Zkontrolujte jejich stav, zda nejsou jakkoliv poškozené, nemají plošky (musí být stále kulaté)… A především dofoukejte na tlak předepsaný výrobcem motorky.

* Netečou vám vidle? Jsou brzdy v absolutní kondici? Není pod motorkou někde loužička? Funguje osvětlení a všechny blinkry? Všechno tohle je potřeba zkontrolovat.

* Vyčistěte a namažte řetěz a dbejte na jeho správné napnutí. Není řetězovka v dobrém stavu? Vyměňte ji. Na motorce se nikdy nešetří!

* Máte povinnou výbavu? Je zbytečný nechat se hned zjara zkasírovat od četníků.

 


text: Karel Táborský, ilustrační foto: Jan Stárek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno