Ty momenty, kdy se s kamarády zakecáte na téma motorek, zůstávají stále jedním z nejlepších receptů na přečkání dlouhé zimní motorkářské pauzy. „Jak tu svoji upravit, co jste kde viděli, jaké jsou ty nejzajímavější novinky…“ Témat je nekonečno a čas při nich utíká prostě úplně jinak.

Na jednu stranu můžeme vypadat jako šílenci, ale my máme svoji vášeň a umíme si do života přinést radost myšlenkou, nebo ještě lépe otočením klíčku a zmáčknutím startéru. Chceme vám za celou redakci popřát takových momentů štěstí v letošním roce co nejvíce. Ať vás okolní svět pustí vždy, kdy to budete nejvíc potřebovat, a ať to vrknutí plynem vždy přinese úsměv. Zůstaňte stále těmi krásnými motorkovými nadšenci a v dobrém slova smyslu i blázny.

 

 

 MH test – MV Agusta Brutale 1000 RR

Existují motorky, ze kterých testosteron přímo stříká. A pak je tady nová litrová Brutale. Zcela nový druh. Svezli jsme se a tohle na ní zažili. Byl to jeden z těch dnů. Teplé podzimní paprsky prohřívaly nádhernou silnici, která se táhla okouzlující krajinou zdánlivě do nekonečna. Jednomu by se z toho téměř zastavilo srdce. Sedím si na dřevěné ohradě a očima sjíždím po nové litrové Brutale. Pomalu přivírám oči a cítím, jak se mi ježí chloupky na krku.

 


 


MH TEST CENDURO
BMW R 1250 GS Adventure HP

Pojďme na první obhlídku. Motorka je to jistě obrovská, ale například už jenom ty bílé trubky (lehkostí tak jednoznačně působící i na fotce), ze kterých je svařen rám, napovídají nad slunce jasně, jak lehce se bude tahle GS ovládat a v jakém tónu tenhle test proběhne. Honosné, masivní, zároveň ale propracované v detailech, ke všemu celé takové „čisté“ duchem i prosycené ryze sportovním entuziasmem. Lakování v typických barvách BMW (modrá, bílá, červená), i to musí být chváleno, patří totiž neodmyslitelně k historii značky a sluší všemu, co výrobce s vrtulí kdy přivedl na trh.

 


 


MH TEST CENDURO
Ducati Multistrada 1260 Enduro

Osobně mi přijde zbytečné popisovat, co čtenář vidí na první pohled. Avšak uznejte sami, že kombinace pískově matné barvy s italským designem intenzivně promlouvá snad ke všem, kdož mají alespoň trochu estetické vnímání. V praxi poměrně vzpřímený posez na 1260 možná nebude hrát do karet postavám měřícím pod 170 cm. Nicméně poloha sedla, stupaček a především pěkně širokých řÍdítek jezdce vysloveně vybízí ke gymkhaně mezi auty v zácpách, ale zároveň voní dálkami, či touhami po dobrodružství, neboť působí velmi uvolněně.

 


 


MH TEST CENDURO
Honda CRF1100L Africa Twin

Africa Twin je fenomén. Stačilo několik málo sezon a o téhle motorce nebylo možné neslyšet. Honda na ni strašně moc vsázela, ale vsadím se, že ani samotná továrna si netroufala předpovídat tak obrovský úspěch. V čem je tedy její kouzlo? Těžko ukázat na jednu jedinou věc, tohle je potřeba vzít trochu komplexněji. Tak předně – hospodskou bitku o největší hodnoty v technické tabulce s ní nevyhrajete, ale my už dávno víme, že čísla jsou jen kousek příběhu. Daleko důležitější je fakt, jak ti motorka sedne a jak pasuje do ruky „na první dobrou“.

 


 


Představení – nová Ninja Kawasaki ZX-10R

Litrová Ninja se v mimořádně schopných rukách Jonathana Reyi stala šestinásobným mistrem světa ve WSBK. To je úžasná statistika. A letos přijíždí v ještě nabroušenější formě. Měla by být. Okruhoví jezdci na poháry v prestižních závodech slyší a minulé generace byly vždy vyhledávanou motorkou, když jste si chtěli postavit závoďáka, se kterým budete hoblovat slidery na agenturním ježdění. Že to nebude mít jednoduché, je víc než jasné. Třída superbiků je našlapaná ostrou konkurencí.

 


 


Představení – nová Yamaha Tracer 9

Yamaha se letos pustila do přestavby své devítkové řady a je dobře, že se nový motor s větším objemem dostal i do cestovně pojatého modelu Tracer. Rozhodně bude. Od roku 2015, kdy tento model přišel na trh, se jich jen v Evropě prodalo na 50 000 kusů a není sebemenší důvod si myslet, že by tento trend měl s letošním novým modelem ustat.

 


 

MH TEST – Honda Forza 750 DCT

Honda zde provedla jeden poměrně dost zajímavý krok. Sloučila totiž do sebe vlastnosti dvou modelových řad, a to skútrů Forza a polomotorky Integra. Z toho prvního si vzali design a využití zadního 15palcového kola, z toho druhého pak velký řadový dvouválec a hlavně úžasně fungující dvojspojkový automat. Vznikl tak tedy stroj, který pro běžného uživatele snad nemá žádnou papírovou slabinu. Velká čelní maska je obrovská, schová se za ni doslova jakákoli postava, chráněna před větrem je nejen hlava, ale taky tělo, nohy, kolena.


 

MH TEST – Harley Davidson Road Glide Limited

Proč já si tohle dělám? Můžu jet téměř na čemkoliv téměř kamkoliv, ale tahám se s tou největší motorkou po nejzakroucenějších silničkách Křivoklátska. Kdo to tam zná, zajisté mi dá za pravdu, že tohle nebyla zrovna nejrozumnější volba. To slovíčko „největší“ je tady totiž dost namístě. Žádná jiná motorka není tak velká. Nechci tvrdit, že Golďas bude vedle ní vypadat jako hračka, ale ani ten není tak obří, alespoň z hlediska pocitu. Tady totiž neusedáte za řídítka, ale spíš do kokpitu. Obrovská kapotáž je ze strany jezdce dost nakloněná a to vytváří velkou plochu, která sahá až někam do jiné dimenze.

 


 

 


Fascinace
Saddlemen H-D Road Glide

Původně to měla být jen taková legrace. Pár baggerů si projede dvě kola během závodů amerického mistráku, spíš marketing. Jenže pak přišel covid, celé se to odsunulo na podzim, chlapi v dílnách se začali nudit a upravovat motorky trochu víc. Přidávaly se další značky a najednou se to proměnilo v regulérní přípravu na závody. Kam až je možné s velkým cestovním H-D nebo Indianem dojít?

 


 


MH TEST – Triumph Thruxton 1200 RS

Přestože se kvůli zachování duševního zdraví ze všech sil snažím nechtít, co nemám, pokud jde o motorky, občas mě přepadne „daydreaming“. Tedy denní snění, co bych, kdybych, bez ohledu na peníze… Znáte to. A není to vůbec jednoduchý. Popravdě vlastně nevím. Zpátky v racionálním světě mi totiž v užším výběru zůstává tak sedm různých motorek, z čehož čtyři jsou si vizuálně dost podobný. Jenže jak zkušenost praví, ty, co jsou si podobný, chovaj se nejvíc rozdílně. Věru bych se nechtěl skutečně muset rozhodovat.

 


 


MH TEST – CFMOTO 650GT

Pamatujete si na Yuki V3? Pár majitelů mi za to asi bude chtít rozbít hubu, ale já si nemůžu pomoct – nejstrašnější motorka, jakou jsem kdy viděl. Prapodivná kombinace čopru, cesťáku a nepovedeného plastového výlisku. Bolí mě z ní oči. Proč to sem pletu? Odpověď je jednoduchá. Právě tenhle výtvor dovážela Yuki z Číny, kde ho tehdy vyráběl kdo? Kdo odpověděl, že CFMOTO, poplácá se po rameni za bystrost. Tak a teď si vedle sebe postavme zmiňovanou V3 a 650GT… to dokonale vystihuje, kam se čínští výrobci za ty roky posunuli.

 


 


MH TEST – Yamaha Tricity 300

Asi vám neuteklo to, že se ze mne stala zdejší skútrlady. Skútry sice kulervoucí téma nejsou, ale zbystřit byste vždy měli. Jedna třetina z mého celkového skóre naježděných kilometrů v jedné stopě je právě na skútrech, nedám na ně díky jejich skvělé praktičnosti dopustit a každému je vřele doporučuji. Bylo tedy jasné, že si nemůžu nechat ujít testování tohoto pro někoho mimozemského zjevení, jako je zrovna tento tříkolový skútr Yamaha Tricity 300.

 


 


Historie
Suzuki 60 let v Grand Prix (1. díl)

V roce 1909 založil Michio Suzuki (1887–1982) svou firmu Suzuki Loom Works. Uvážíme-li, že v té době mu bylo pouhých 22 let, je nutno uznat, že to byl velice podnikavý mladík. Firma se však vůbec nezabývala motocyklovou produkcí, ale vyráběla tkalcovské stavy a postupem času v této oblasti výrazně prosperovala. Mimochodem dodnes vlastní řadu svých celosvětově chráněných patentů. Do sféry motorismu přivedlo Suzuki až období po 2. světové válce a potřeby spojené s rozrůstajícím se japonským hospodářstvím.

 


 


SPORT – MotoGP 2021

Výkladů a nabízených důkazů, co všechno loni „zapříčinily“ nové gumy, je samozřejmě víc, ale pozornému čtenáři jistě neunikne fakt, že obě značky zmíněné manažerem Taramassem používají řadové motory. Tedy další spojitost, řadové pohonné jednotky neposílají na zadní kolo svůj výkon tak tvrdě jako véčka, motorky s in-line jednotkou vždycky vyžadovaly víc rychlosti v oblouku a neodrážely se ze zatáček „ven“ tak jako véčka. A to se loni inženýrům od Suzuki a Yamahy podařilo dobře využít.

 


 


ČESKÝ JUNIORSKÝ SPORT

Na motocyklových závodních tratích vyrůstá silná a zajímavá generace příštích nadějí. Rozhodli jsme se udělat malou sérii, která začne mapovat jejich nepopiratelné a zajímavé úspěchy. Zde tedy první díl… *Matyáš Červenka – Miniracing / SSP300; *Miloslav Hřava – MiniGP / SSP300; *Lukáš Simon – SSP300; *Ondřej Vostatek – Moto3; *Jan Ulman – Supermoto; *Roman Durdis – Miniracing; *Vítězslav Marek – Motokros; *Julius Mikula – Motokros

 


 


TLAPY – Rukavice 4SR Stingray Race Spec

Lidé od 4SR nám vyšli vstříc a záhy jsme jeden pár dostali do redakce, dokonce v předprodukční sérii. I my se tedy staneme malým dílkem v soukolí uvedení novinky na trh, což je pro nás samozřejmě čest. Rozhodli jsme se nakonec, že test dostane na starost Karda, a to jednoduše proto, že právě on rukavice podrobí nejtěžší zkoušce každodenní zátěže. Zároveň ale budeme v kontaktu i se závodníky a tím pak budou naše informace pro čtenáře opravdu smysluplné, celistvé a kompletní.

 


 


CUSTOMY – Top 10 roku 2020

Po celém světě vyjely z customových dílen během loňského roku stovky motorek. Pro nás to znamenalo desítky hodin čtení a prohlížení a vagón plný nadšení. Dovolili jsme si pro vás vybrat deset kousků, které nás během roku 2020 zaujaly nejvíc a které jste na stránkách Motohousu ještě neviděli. Věřte, nebylo to jednoduché vybírání.

 


 


Dlouhodobé testy
KTM 1290 Super Duke R + BMW F 900 XR

Tohle nebude jednoduché hodnocení. A už vůbec nebude objektivní, k tomu je potřeba se přiznat hned na začátku. Super Duke je totiž motorka, do které se lze jen těžko nezamilovat. A stačí k tomu jen pár ujetých kilometrů. Masivní motor, nahoře připevněná řídítka, sedačka a dvě kola – mít něco navíc je vlastně úplná zbytečnost. Žádné pozlátko, jen ryzí zážitek z živého organizmu, který pod vámi s každým úderem pístu doslova pulzuje. Velký naháč má být přesně takový – musí trochu děsit, pořádně vrčet

 


 

 

ARCHIV – 20 let Motohouse
Yamaha YZF-R6 vs. Honda CBR600F (rok 2007)

Dnes asi největší úlet v dějinách magazínu Motohouse – červenec 2007, sobota hrozně brzo ráno a my na ne zcela prázdném Libichu blbneme, protože tyhle modely R6 a CBR600F jsou v té chvíli odsouzeny k odchodu do důchodu. Takže je to trochu atypické, ale my jim tímto svérázným způsobem vzdáváme vlastně ten největší hold.

 


 

Nový tištěný Motohouse 1-2/2021


V prodeji od středy 20. ledna 2021

cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk


Digitální publikace Motohouse 1-2/2021

 

FLOOWIE: https://www.floowie.com/cs/zobrazeni/motohouse-1-2-2021

ALZA MEDIA: https://www.alza.cz/media/motohouse-1-2-2021-d6297887.htm

DIGIPORT: https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/485046/775-motohouse-1-2-2021

 

11 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím redakci, pěkné čtení. Jen se musím zeptat, u srovnávacího testu o nejlepší cestovní enduro (BMW, Honda, Ducati), nezapomněli jste na KTM? 🙂

    • Ahoj, díky moc za pochválené čtení. A co se týče KTM, tam se to má tak, že jsme měli velkýho Advika 2 roky v redakci v dlouhodobém testu a psalo se o něm fakt hodně. Proto jsme vybrali tyto tři, aby se jakože dostalo i na ostatní. Máme tu motorku rádi. Taky a znovu se na ní dostane, hned v dalším vydání 🙂

      Díky moc, fajn den, Honza redakce

  2. Som sa dozvedel že vrtuĺa nie je vrtuľa ale šachovnica. Výborne Kuba. Aj slnko asi nie je slnko ale žltý otvor blbosti.

  3. CF MOTO, motor konštrukčne vychádza z Kawy…. hmmm, je to komplet ukradnuty motor cinanmi. Ziadna licencia, ziadny vyvoj, ziadna inspiracia…. cista kradez. Pri blizsom pohlade je tam toho z Versysa viac, nepomozu ani kecy o rakuskom Kiskovi. Rovnako je ukradnuty motor v RVM by Jawa od Hondy, nie ako pisete v katalogu, ze nejaka licencia. Aj Honda sa voci tomu ohradila. Prosim piste fakty, a nepodlizujte sa velkemu inzerentovi. Cina nedobieha zapad, Cina len kopiruje. Ziadny vyvoj, nepomaha ani KTM. Ved do vekych strojov nevyvijaju nic nove, chcu pouzit letity motor z LC8. CF moto = China Fake Moto.

    • Moc děkuju, že to tady někdo řekl na plnou hubu. Mám totožný názor…do písmene. pozoruji to už delší dobu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno