Berte aktuální březnové číslo Motohouse jako takový výlet do normálního a fungujícího světa plného fantastických motorek a všeho toho, co k nim automaticky patří.

Těšit se tak můžete na novinky a jejich první testy, zajímavé přestavby, školu jízdy, na ohlédnutí za zlatými superbikovými roky, na rozhovory se zajímavými lidmi a také po delší době velký vložený plakát s fotkou sakra odvážné blondýnky. A to vše dohromady na 148 stránkách, tedy v rozšířeném vydání.

 

 


 

MH Exclusive
Triumph Speed Triple 1200 RR

Znám celou řadu lidí, kteří bezmezně touží po kapotované sportovní motorce, i když bude třeba z Anglie. Pokud mezi ně patříte, nový Triple RR by mohl být přesně tím, co už dlouho hledáte. Možná to není plnokrevný superbike, ale právě díky menšímu zaměření na absolutní sport se stal mnohem lepší motorkou na běžnou silnici. Našpicujte ušiska, protože tohle za to doopravdy stojí.

 


 

Superbiková legenda
Yamaha R7

Zatímco je aktuální Yamaha R7 jedna z nejdůležitějších motorek posledních let, originál je silným argumentem k tomu, proč jsme všichni tolik milovali plakáty. Tohle je přesně motorka, která patří na garážová vrata nebo do dětského pokojíčku. Obě byly (a jsou) pro Yamahu nesmírně důležité, ale z velmi odlišných důvodů – přes veškerý svůj ikonický status stará R7 závodila jen několik sezon a velkou díru do světa neudělala. Vzhledem k investované částce na její vývoj z toho Yamaha nemůže mít žádnou velkou radost.

 


 

MH TEST
Ducati Scrambler 1100 SPORT PRO

Usedám tedy do sedla a dospívám k jednomu zásadnímu zjištění. Tím, jak je motorka na podvozku tvrdší a vy jste kvůli nižším řídítkům nakloněni víc dopředu, čím měníte těžiště a víc se zaměříte na zatížení předního kola, se razantně mění i to, jak se motorka pod vámi chová. Od pomalých rychlostí až do chvíle, kdy jí začnete nakládat.

 


 

MH TEST
BMW R 1250 GS Adventure SE

Hodně dobře se na GS má také spolujezdec. Během našich logistických hrátek jsem měl několikrát možnost okusit na vlastní kůži, a i když nešlo o stovky kilometrů na cestě někam k moři (kéž by), zadnice vysílala signály, že tady si fakt rochní. Pár holek, které jezdí na GS jako batůžky, jsme se zeptali a jen nám potvrdily náš dojem. Nejlíp se samozřejmě mají ty s vrchním kufrem, optimálně vybaveným opěrkou.

 


 

Novinky 2022
inovace řady K 1600 od BMW

K 1600 B, to je Bagger s typicky nízký těžištěm a výrazně dolů zkosenou zádí. K 1600 Grand America je v podstatě to samé, ale s bohatší výbavou a se zadním kufrem, jehož součástí je i velká opěrka. Jak název napovídá, tady jde hlavně o útok na americký trh, kde je „Káčko“ zdatným vyzyvatelem místních osvalených cesťáků.

 


 

Novinky 2022
Indian Scout Rogue

Křišťálovou kouli do ruky a jdeme se na to mrknout. Předně je dobré si říct, že je to prostě další Scout a ty se Indianu obecně prodávají velmi dobře. Na trhu vlastně nemají moc konkurence – moderně vypadající i fungující cruiser s motorem nad litr, ale zase ne obřím vzducháčem, který už je přece jen pro zkušenější. Ano, Scouty jsou pro mladší jezdce, pro nemotorkáře, kteří k tomuhle koníčku přicházejí, často na nich vidíme také holky. Indian s touhle koncepcí malého velkého cruiseru udělal docela terno.

 


 

MH Exclusive
Honda ADV350

Možná vám to přijde přitažené za vlasy, ale geny Hondy ADV350 skutečně pocházejí z obou jejích pomyslných rodičů, za něž lze označit větší a silnější X-ADV a především silničně zaměřenou i toliko oblíbenou Forzu 350, která si díky svým jízdním vlastnostem, spolehlivosti, ale i finanční dostupnosti našla a stále nachází neuvěřitelné množství spokojených zákazníků.

 


 

MH TEST
Indian FTR R Carbon

Jeden si může zaťukat na čelo. Naháč za půl milionu, a ještě k tomu nemá 200 koní? Vlastně ani 150 koní! Ale vážně, je číslo maximálního výkonu všechno, o co v dnešní době jde? Osobně nepotřebuji být přesvědčován o tom, že ne, ale pokud by se to mělo některé motorce stoprocentně povést, pak by to určitě bylo právě FTR. Už třikrát mě dokázal dostat na kolena a přinutit škemrat, ať to nikdy neskončí. Vrátit jsem ho musel, ale to byste nechtěli vidět ten smutnej výraz.

 


 

MH TEST
KTM 890 Adventure

Znáte takový ten pocit, když se zamilujete do nějaké motorky a čím víc se začnete zajímat o konkrétní zaměření, tím víc se začnete ztrácet? Čím víc článků a názorů čtete, tím víc jste zmateni a nevíte si rady? Přesně na tohle myšlení byla postavena KTM 890 Adventure. Jo jo jo, 890 je další motorka v řadě s tímto motorem. Holt takový je trend, snažit se vymačkat z existující techniky co nejvíc produktů. Ale když to funguje, tak proč ne, říkám si. O tomhle motoru jsme si už povídali u 890 Duke R.

 


 

MH PROFIL
Noriyuki Haga

Nosil náušnice, byl trochu frajírek, občas ho bylo možné vidět s cigaretou nebo pivkem a někdy bylo hodně těžké zvládat jeho náladovost. Možná i proto se nikdy nechytil v GP. Jenomže MS Superbike bylo v té éře jiné – drzé, nekompromisní a dravé. A k tomu se týpek jako Noriyuki náramně hodil!

 


 

MH SPORT – MotoGP

Co bude po odchodu Valentina Rossiho s osiřelou MotoGP? Ta otázka vrtá v hlavě milionům fanoušků a na to téma se vedlo již nespočetně debat. Odpověď však zní jednoduše a jasně. Zájem o ní bude přesně tak veliký, jak velká bude její vyrovnanost, jak poutavé a dramatické souboje bude fanouškům nabízet a jak atraktivně je bude schopná sportovnímu divákovi podat.

 


 

MH SPORT – historie JAWA

Cizinci ve službách značky Jawa. Jawa byla světová značka, a proto ve své době dávala příležitosti i zahraničním jezdcům. Kdo všechno se objevil za řídítky silničních závodních speciálů slavného československého výrobce a jaký byl největší úspěch i nejtragičtější pád, tomu všemu se bude věnovat následující materiál…

 


 

MH SPORT
Oliver König ve WorldSBK

Skočit z třístovky rovnou na superbike, který má o 200 koní víc, je ohromná změna. Nebude to žádná sranda, ale Oliver si je toho vědom. Žádné cíle si nedává, vlastně ani nemůže. „Podmínkou smlouvy se španělským týmem bylo, abych si nekladl cíle. Chci se poučit z chyb, které jsem udělal v Indonésii, když jsem se na litru svezl poprvé, a postupně předvádět progres, který má smysl. Na tom litru se učí stále každý, ale je to neuvěřitelně zábavná motorka.“ Oliver se zprávu o fantastickém přestupu dozvěděl přímo o Vánocích.

 


 

MH SPORT
Rozhovor s Ondřejem Kocourkem

Co vám budeme povídat, na tenhle rozhovor jsme se s Carlosákem klepali jako hladoví psi. Mít možnost popovídat si s někým, kdo aktivně pracuje na přípravě motorky pro mistra světa, to se jednomu nepoštěstí každý den. A nás ta černá alchymie opravdu hodně zajímá, protože sami jezdíme a víme, jak důležitá je správně zvolená a připravená pneumatika. Ano, Ondra Kocourek je tím člověkem, který se v továrním týmu Pata Yamaha WorldSBK stará o pneumatiky na motorce Topraka Razgatliogla.

 


 

MH SPORT
Rozhovor s Martinem Michkem

Co všechno potkalo 34letého rodáka z Českých Budějovic na letošním Dakaru, to prostě nevymyslíš. A přesně o tom bude naše dnešní povídání. S Martinem jsme si popovídali s měsíčním odstupem od Dakaru, krátce před jeho odjezdem na Sardinii, kam se nejel válet, ale opět poctivě a tvrdě trénovat. Těšil se, bylo to na něm znát, energie z něho jako vždy doslova stříkala. Tak, tady to je. Takhle nejrychlejší český závodník vzpomíná na svou v pořadí třetí Rally Dakar.

 


 

CO MÁME V TLAPÁCH

Jezdíme hodně a jezdíme rádi. Dva další prvky naší výbavy, o kterých bychom vám rádi řekli něco víc.

* Dámská textilní bunda W-TEC Virginia
* Helma HJC RPHA 90S

 


 

JAK JEZDIT
kontrola motorky před sezonou

Nastavení ovládacích prvků by měla být první věc, kterou na své motorce uděláte, a je úplně jedno, jestli máte motorku novou, nebo starší třeba po někom z inzerátu. Každému vyhovuje něco jiného a má jiné tělesné proporce. Proto si na motorku sedněte v rukavicích a botách a nastavte si sklon a záběr spojky s přední brzdou (zápěstí by mělo být rovnoběžné s nataženými prsty, ruce nesmí být zalomené), na levé straně řadicí páčku a zadní brzdu.

 


 

Průkopníci ticha
Zero Motorcycles

V polovině roku 2006 je v kalifornském Santa Cruz nedaleko technologické líhně Silicon Valley otevřen malý showroom s nápisem Electricross. V nabídce je tady zatím jediný elektrický motocykl The Drift, drobná kroska s hmotností 63,5 kg. S přimhouřenýma očima by se dala přirovnat k dnešním Kubergům. Tehdy je ovšem elektřina v motorkách hodně v plenkách a projektu moc lidí nevěří. Jak se ale později ukáže, revoluce, kterou slibuje zakladatel firmy Neal Saiki, se přece jen odehraje.

 


 

MH reportáž
jak se lakuje helma

Úplný základ vzniká v Ilustrátoru, kam si Kuba překreslí šablonu na konkrétní typ helmy, kombinézu nebo rukavice. Přihodí k tomu požadovaná loga, nápisy nebo jakékoliv jiné malůvky. Podle složitosti jde o proces trvající i několik hodin, kdy vznikne návrh, který se následně posílá na schválení nebo případné úpravy. Hodně záleží na tom, jakou má kdo představu. Jednoduchý design netrvá nijak dlouho, ale složitější návrh může klidně zabrat celý den. Může to být i slušná piplačka a často se zákazníkem ladíme i ty nejmenší detaily.

 


 

MH TIP – Rumunsko na motorce

K motorkám mě to táhlo vždycky, už jako malou. Až na jaře roku 2021 se ale sešel čas s penězi, abych začala měnit sen na skutečnost. Začala jsem navštěvovat motorkářský kurz v autoškole Aura s cílem získat řidičské oprávnění kategorie A2, kvůli věku. Hned od začátku bylo jasné, že to nebude jen tak všední záležitost. Honza Nekovář, ředitel autoškoly a zároveň instruktor, je hodně svérázná osobnost. Pokud k němu nastoupíte jako žák, můžu vám slíbit tři věci.

 


 

MH Custom
Free Spirit Motorcycles

Příběh Cubuse začal v roce 2016, kdy jsem v Německu koupil dvě velmi podobné motorky – Yamahu SR 250 a Suzuki GN 250. Z první vznikl Primus a druhá čekala na svou šanci další dva roky. Poslední jízdu v původním stavu zažila Suzuki GN v poslední zářijový den roku 2018 na Distinguished Gentleman’s Ride v Bratislavě. Tehdy začal její nový život. Tedy – nejprve smrt.

 


 

MH Custom
Yamaha SR250 Primus

Pojďme si připomenout první počin pod značkou Free Spirit Motorcycles. Se svou maličkou Yamahou totiž Slavo Danko v roce 2018 zaujmul nejen Čechy a Slovensko, ale také customovou Evropu a celý svět. Primus, jak se motorka jmenuje, se objevil na věhlasném customovém serveru Bikeexif, ale také na londýnské výstavě přestaveb The Bike Shed Show. A to nejsou malé mety. U nás byla motorka poprvé k vidění na třetím pokračování All Ride Show, posledním v holešovické Továrně. Nejenže ji přivezl fakt milej chlapík, ale ona všechny tak nějak očarovala.

 

 


 

Nový tištěný Motohouse 3/2022

V prodeji od úterý 8. března 2022
cena časopisu 119 Kč (SK verze 4,90 €)
roční předplatné 990 Kč nebo 1.149 Kč s MH katalogem (SK roční předplatné 39,90 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

 


Digitální publikace Motohouse 3/2022

ALZA MEDIA:

ttps://www.alza.cz/media/motohouse-3-2022-d7017409.htm

DIGIPORT:

https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/501153/775-motohouse-3-2022

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno