Je to nářez! Motohouse slaví 20 let své existence, proto máme víc stran, luxusní obálku a exkluzivní vklad pro předplatitele. Tak má přece vypadat oslava ve výročním čísle. Jen málokdo může prohlásit, že prožil tak velký kus života plný radosti, vzrušení a mašin. A to my říct v souvislosti s naším časopisem můžeme. Přesně o tomhle totiž Motohouse je. Ať se vám i dál líbí a děkujeme za tu neutuchající podporu. Bez vás by to totiž nešlo. #furtplnej – vážení!!!

DĚKUJEME VÁM VŠEM!!

 

 

 MH TEST – Triumph Rocket 3

Je devět hodin ráno a já nervózně postávám před dealerstvím Triumphu v Las Palmas de Gran Canaria. No, nervózně asi není to nejlepší pojmenování. Cítím respekt, zvědavost a šílený nadšení. Moc jsem kvůli tomu v noci nespal. Odehrává se ve mně pestrej festival emocí, a to jsem fakt ještě nevzal ani za kliku showroomu. Čeká mě totiž 24 hodin ve společnosti Rocketa, dvouapůllitrového mistrovství v točivém momentu. A to navíc v ráji Gran Canarie.

 

 


 

MH Exclusive – nová Ducati Supersport 950 S

Nemyslete si, že tohle je jen nějaký lehký facelift. Supersport teď totiž konečně jezdí stejně dobře, jak vypadá. Takovou upřímnost jsem nečekal. Jezdím po těchhle testech už přes patnáct let, ale ještě nikdy nikdo na plnou hubu nepřiznal, že starší generace představované motorky tak úplně nesplnila očekávání. Supersport se nikdy nebude prodávat ve velkém objemu a tahouni fabriky Ducati budou vždycky Multistrady (nejdražší projekt v historii značky), Monstery a Scramblery, ale dneska je potřeba mít v portfoliu motorku pro úplně každého.

 

 


 

MH Exclusive – novinka Yamaha MT-09

Povíme si pohádku. Pohádku o motorce, která je na první pohled tak ošklivá, že ji většina lidí okamžitě odsoudí. Takovou motorku by si teda rozhodně nepořídili, nedej bože, aby na ní jezdili! Ačkoliv nejde nikomu upřít fakt, že u motorky jde hlavně o emoce, a měla by se tedy jezdci líbit, v tomto textu vás poprosím, abyste na tu šílenou přední masku aspoň na chvíli zapomněli. Odsoudit nové MTčko jen na základě vzhledu by vás totiž mohlo mrzet. MT-09 je zástupcem takzvané třídy Hypernaked a jde s trendem současné doby.

 

 


 

První jízda v ČR – Aprilia RS 660

RS 660 má všechny předpoklady k tomu, aby revitalizovala třídu sportovních mašin. Svezli jsme se. Někdo se na RS 660 může dívat jako na jistou reinkarnaci dvoudobé RS, pro někoho to může být čistá evoluce, pro někoho zas malá revoluce. V každém případě jde o velmi žhavou a dlouho očekávanou novinku, která rozčeří vody středněobjemových biků. I přes ostré sportovní rysy, zcela zřetelně vycházející z DNA značky, není jezdcova pozice nutně nepohodlná. Ano, je to supersport. Víš to ty, ví to lidi, kteří se na tebe dívají, ale když usedneš za řídítka, nevtlouká ti neustále do hlavy, že musíš jet jako dement bez mozku.

 

 


 

Představení – Harley-Davidson Pan America 1250

Věřil by někdo z vás, že si někdy bude číst o cestovním enduru s logem H-D na nádrži? Ať už si o Pan Americe myslíte cokoliv, pojďme ji vnímat jako zásadní milník v historii legendární značky. Harley-Davidson má totiž jednu obrovskou výhodu a tou jsou loajální zákazníci. Ta konzervativní část z nich sice bude na tuhle novotu koukat přes prsty, ale mezi ostatními je podle průzkumů hodně majitelů cestovních endur jiných značek, kteří je nejspíš rádi vymění už jen kvůli značce. A to je přesně důvod, proč Pan America vznikla.

 

 


 

Představení – Husqvarna Svartpilen 125

Nejmladší generace se potřebuje nejen pořádně vyřádit, ale i jasně vyprofilovat! Husqvarna našla ten správný směr. Sesterská Husqvarna proto vyzdvihla na Svartpilenu 125 podíl stylovosti a ubrala na křiklavých barvách. Šedý design patří městu, je decentní a elegantní. Silueta vypadá dobře i díky své střídmosti a kontrastu, motorka působí lehce, ale ne zakřiknutě. Na tohle mladá generace dnes slyší!

 

 


 

MH téma – začátečníci (1. díl)

Ať už se za řídítka vracíte po mnoha letech, nebo se zrovna chystáte dělat čerstvé papíry, na jednu věc by se nemělo zapomínat – nechat si nějakou finanční rezervu na nezbytné vybavení! Začínáte na motorce a potřebujete nutně vyřešit oblečení a výbavu? Zvolit se dá více strategií. Koupit nějaké starší a jeté, to nejlevnější, co se na trhu najde, nebo si třeba připlatit za nové, funkční a přesně padnoucí, které ochrání nejlépe. Tohle rozhodnutí je na vás.

 

 


 

ANGLIE- Výlet do krásné minulosti

* Kawasaki ZXR400
* Suzuki GSX-R750 SRAD
* Honda CBR900RR Fireblade
* Kawasaki ZX-6R

V minulých číslech jsme se věnovali tomu nejlepšímu, co dnešní superbiková scéna nabízí, a teď to vezmeme z druhé strany spektra. Pro někoho to může být motorka, kterou už jednoduše nechce, a pro vás je to šance na budoucí hrdost a radost. Nemá cenu něco předstírat – doba je těžká, a pokud mírné snížení úrovně znamená, že můžeme pokračovat v našem životním stylu, pak je podle nás tohle dost dobrý způsob. Naopak, výběr první motorky nikdy nebyl tak složitý, a je tedy na nás, abychom vám v těchto zásadních věcech poskytli nestranný názor.

 

 


 

MH Exclusive
KTM 1290 Super Adventure S (novinka 2021)

Vystupuji z taxíku a připadám si jak filmová hvězda. Červený koberec, dveřník mi otevře dveře s lehkým úklonem, vše září. A tam, uprostřed vší té krásy, stojí ona – KTM 1290 Super Adventure S 2021, 160 koní a 220 kg živé váhy.. V prvním okamžiku si říkám: „Do prdele, co tu vůbec dělám?“ Skoro se otáčím na podpatku, převládá ve mně ta malá dívčí dušička. Jak bych já mohla řídit něco tak velkého? Pak se ale osmělím, začínám ji obcházet a cítím, jak se mi začínají lesknout oči nadšením. Račte, slečno, bude to jízda!

 

 


 

MH Exclusive – nová Moto Guzzi V7 2021

Krok vpřed, dva kroky zpátky. Všimli jste si, že se točí pořád víc filmů o budoucnosti, ve které lidstvo ovládnou roboti nebo nějaké vyšší technologie? Will Smith ve snímku Já, robot v roce 2035 obouvá staré klasické conversky a vyráží proti nim bojovat. Diagnózu známe, říká se tomu technofóbie. Terapie je přitom jednoduchá, dvakrát týdně pár stovek kiláků v sedle Moto Guzzi V7.

 

 


 

MH TEST – Honda SH125i

SHáčko jako takové má u nás v redakci prominentní postavení. Náš grafik Jirka na jednom ze starších vydání jezdí (r. 2005), a i když je to už vcelku dost olítaná rotyka (myšleno to SHáčko, ne Jirka), odvádí tak skvělou službu, že ho prostě nelze nemilovat. A to nás samozřejmě moc baví, protože pro protřelého jezdce ošlehaného drsnými pražskými větry je užitná hodnota nad všechnu image či pestrobarevně malovaný inzerát. Když tedy loni Honda představila SH125i modelový vzor 2020, vlastně ani nebyla jiná myšlenka, než aby si jej vyzkoušel také Jirka.

 

 


 

SPORT – MotoGP TESTY

Ještě před začátkem sezony se jezdci královské třídy MotoGP sešli v Kataru a vrhli se do testování. Jejich horečnou snahu sice přerušila písečná bouře, ale souhrn zpráv ze zákulisí nažhavil nejednoho z fanoušků. Oficiální testy IRTA v Dauhá provázel silný nárazový vítr a i přesto se hned tři jezdci dokázali dostat pod stávající rekord Marca Márqueze. Po zimě, kdy se v podstatě netestovalo, na prahu ročníku, pro který byl s ohledem na pandemii v podstatě zakonzervován vývoj. Na jakou se tedy můžeme těšit sezonu?

 

 

 


 

MH téma – Soumrak šestistovek

Pokaždé, když se řekne slovo motorka, vybaví se mi kapotovaný supersport. Nikdy tomu nebylo a ani nebude jinak. Je to pro mě archetyp motocyklu. Ten, co jsem si už jako malej kluk přál mít, když jsem z gauče se zaťatýma pěstma sledoval závody mistrovství světa. Konkrétně teď mluvím o Hondě CBR600RR. Pamatuju si to jako včera, když byla na konci roku 2002 představena a my byli hladoví po jakékoli fotce a informaci o ní.

 

 


 

ČESKÝ JUNIORSKÝ SPORT
#59 Jakub Gurecký a #56 Jonáš Kocourek

Ohledně sezony 2021 pevně doufám, že se uklidní situace okolo covid-19 a sezonu se podaří zahájit tak, jak se má, což bude asi nejdůležitější prvek. U Kuby opět věřím, že bude pokračovat ve své formě a popere se o titul. Tam musíme doufat, že ho stroj bude poslouchat a že se mu vyhnou všechny patálie, co jej bohužel postihlo loňskou sezonu. Co se týká Jonáše, doufám, že si z loňské sezony vezme cenné zkušenosti a posílí ho to, a pokud se bude soustředit na start a boj v přední skupině, pak s ním můžeme počítat v boji o pódium.

 

 


MH test – BMW C 400 X

Asi se dalo čekat, že BMW nebude jen tak přihlížet faktu, že velké skútry se v poslední době těší mimořádné popularitě. Nechci úplně říct, že se jedná o maxiskútr, protože k tomu mu asi tak dvě stě kubíků chybí, ale rozhodně se pohybuje nad hranicí dnes běžných třístovek. A s touhle kategorií je to docela složitý – buď si ho zamilujete pro svou praktičnost a velmi slušnou rychlost, nebo se naopak budete ošklíbat, protože design je až moc hranatý.

 

 


 

HISTORIE – Indian Motorcycle
120 let Indianu & 100 let Chiefa

Ve Spojených státech se letos slaví, slovutný Indian má hned dvě významná výročí. Než se pustíme do novinek, rádi bychom vás provedli historií značky. K osudovému setkání, které následně vedlo k založení značky Indian, došlo na závodišti Springfield Coliseum. Provozoval jej George Mallory Hendee, téměř nepřemožitelný mistr USA v cyklistických závodech na vysokém velocipedu. Druhým z klíčových mužů pak byl švédský přistěhovalec Carl Oscar Hendström, geniální mechanik, kterému se povedlo postavit kolo s motorem s vysokou spolehlivostí.

 

 


 

CUSTOM – Indian a Carey Hart

Bylo jasné, že se nového Chiefu hned chopí customová scéna, navíc podporovaná přímo fabrikou. Kam ale nasměrovali první kousek, to je překvapení. Pěknej cirkus, co říkáte? Abychom tuhle motorku pochopili, je asi dobré říct si něco o dvou v Americe výrazných fenoménech. Tím prvním je jméno Carey Hart. Tenhle vysekanej borec, samá kérka, patří k nejslavnějším freestyle motokrosařům. Byl to právě on, kdo jako první předvedl šílenej trik hlavou dolů k motorce, jedna ruka na řídítku, druhá vzadu za sedlo – ne nadarmo se to jmenuje Hart Attack.

 

 


 

Představení – Indian Chief

Indian Chief – jméno, které je neodmyslitelně spjato nejen s americkým výrobcem, ale s celou historií motocyklů. Oslavu sto let od prvního Indiana s tímto slavným jménem se fabrika rozhodla pojmout ve velkém – představením celé nové řady. Motor Thunder Stroke (1890 cm3, 162 Nm) v úplně novém rámu, kratší a menší stavba, motorka posazená mezi řady Scout a Vintage, tři verze odlišující se designem, velikostí kol a výbavou.

 

 


 

Rozhovor
Ola Stenegärd – šéfdesignér Indian Motorcycles

Abychom lépe pochopili nového Chiefa, pozvali jsme k pokecu jeho hlavního designéra. Setkání s tímhle, omlouvám se, ale budu říkat klukem, je pro mě vždycky velká radost. Od našeho prvního interview v roce 2014 je to vždy srdečné a veselé. Však nás taky táhne společná vášeň. Během těch let Ola opustil BMW a projekt R nineT a přesunul svou energii do rostoucího Indianu. A teď si s novým Chiefem splnil další ze snů.

 

 


 

Motohouse má 20 let

Dvě dekády, to je dlouhý čas. Náš časopis se stal odrazem své doby a změnilo se toho opravdu moc, a to nejenom tady u nás v redakci. Dopřejme se malé ohlédnutí a připomeneme důležité osoby. První čísla se snažila držet linku motorkářského společenského magazínu, mohli jste si přečíst rozhovory s Fanánkem, Davidem Kollerem, Petrem Hapkou, Pavlem Grohmanem (Chinaski) a řadou dalších lidí, kterým učaroval svět dvou kol. Doznívaly devadesátky. Takže superbiky, supersporty, silnice a kapoty. I proto jsme do aktuálního výročního čísla MH zařadili převzatý anglický test z těch dob.

 

 


 

MH SOUTEŽ
… o výfuk Remus v ceně 25.000 Kč

Ve spolupráci s dovozcem homologovaných výfukových systémů REMUS pro MOTO i AUTO do ČR/SK jsme pro vás připravili soutěž. Můžete vyhrát výfukový systém až do hodnoty 25 000 Kč. A další dva z vás můžou získat slevu 5000 Kč na vlastní nákup výfukového systému! A to nejen pro motorky, ale klidně i pro auto.

 


 

 

Nový tištěný Motohouse 4/2021

 

V prodeji od středy 30. března 2021
cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

AKCE: Pokud ale máte v této nelehké době problém jej sehnat, nabízíme pomoc. Napište na mail honza@motohouse.cz lokaci a my vám obratem pošleme přehled našich prodejních míst pro nejbližší okolí.

 

 


Digitální publikace Motohouse 4/2021

 

ALZA MEDIA: https://www.alza.cz/media/motohouse-4-2021-d6408928.htm

DIGIPORT: https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/488045/775-motohouse-4-2021

 

Archiv čísel Motohouse

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno