V argentinském Rosario odstartoval nejtěžší a nejnáročnější závod této planety. Přinášíme výsledky z první etapy, David Pabiška s minimálním odstupem na nejlepší

Neděle 5. ledna 2014 – 1. etapa
Rosario – San Luis (629 km spojovací část; 180 km rychlostní zkouška)
Soutěžící budou vstávat velmi brzy, aby v soutěskách Cordoby zahájili letošní rally. První část povede po velmi úzkých cestách, které si vyžádají velkou ostražitost. Startující jezdci budou ještě plni síly, proto bude důležité, jakým tempem zvládnou kamenitý povrch. Za dobré jezdecké dovednosti budou jezdci odměněni v cíli, který dosáhnou po ujetí více jak 800 kilometrů. Přestože v této fázi závodu ještě nebude rozhodující, jaké odstupy si jezdci vybudují, přesto bude důležité neztratit a udržet se na dobrém místě průběžného pořadí.

————————————————————————

Nejlépe Barreda Bort
Nejlepším jezdcem úvodní etapy se stal španělský mladík Joan Barreda Bort, který jel v čele prakticky celou etapu. Mladý jezdec továrny Honda naznačil ambice japonského výrobce, který by rád v letošní rally narušil dlouholetou vládu rakouské KTM.

Prapor KTM drží nejvýše Marc Coma
O tom, že to továrna KTM i v letošním roce rozjíždí ve skvělém tempu, naznačuje dnešní druhé místo Marca Comy, který se speciálem Rally Factory Replica zaostal za Barredou pouze o 37 sekund.

V popředí i Yamaha
Obhájce vítězství Cyril Despres odstartoval svou první dakarskou výzvu s motocyklem Yamaha třetím místem v zahajovací etapě, ve které byl pouze o 1:40 minuty pomalejší, než vítězný Španěl. Despres tak zcela pochopitelně ukázal, jak velmi na něj může plejáda fanoušků Yamahy spoléhat.

Dobrý start slovenských jezdců
Výborně do rally vstoupila i dvojice slovenských jezdců. Lepším z nich byl Štefan Svitko, který na Barredu ztratil bez tří sekund sedm minut, což znamenalo 17. pozici. Jeho krajan Ivan Jakeš za Barredou zaostal o 10:42 minuty a v celkové klasifikaci je na 26. místě.

Pabiška i Veselý v cíli
Do cíle úvodní etapy dojeli i oba naši zástupci. Lépe se tradičně vedlo Davidu Pabiškovi, který do letošní soutěže vkročil solidním 34. místem, když na prvního jezdce ztratil 16:20 minuty. Jan Veselý nasadil od úvodních kilometrů své obvyklé tempo a do cíle přijel se ztrátou 33:32 minuty. V průběžné klasifikaci mu tak patří 88. místo.

Mezi čtyřkolky nejrychlejší Casale
Vítězem kategorie quad se stal chilský jezdec Ignacio Nicolas Casale, který v cíli porazil dnes druhého Marcose Patronelliho o 21 sekund. Na třetím místě dokončil úvodní etapu domácí Lucas Bonetto.

Hlasy z bivaku:
Joan Barreda Bort:
„S první etapou jsem opravdu spokojený. Po startu jsem sice měl nějaké problémy kvůli špatně fungujícímu pérování, ale později šlo vše hladce. Budeme pracovat na tom, abych zítra jezdil ještě rychleji. Pokusíme se v příštích několika etapách udržet toto tempo.“