Marc Coma vyhrál etapu a jde za čtvrtým vítězstvím, David Pabiška si polepšil o jednu pozici a je již celkově šestnáctý

Kromě dlouhé rychlostní zkoušky (podruhé v řadě více jak 600 kilometrů) se bude jednat o test připravenosti na nejsušší místo planety – poušť Atacama. Každý ze startujících bude během jedenácté etapy muset ukázat naprosto vše ze svých off-roadových vlastností a umění. Po cestě na dně dolu a po přebrodění mnoha řek, budou čekat nástrahy dun v srdci Copiapo. Velmi pravděpodobně se bude jednat o jednu z klíčových fází letošní Rally Dakar, která bude pro nejrychlejší motorkáře dlouhá více jak sedm hodin.

————————————————————————

Potřetí v letošním závodě se etapové vítězství podařilo získat španělskému továrnímu jezdci KTM Marcu Comovi, který tak udělal dvě etapy před cílem závodu důležitý krok v cestě za jeho čtvrtým celkovým vítězstvím v nejtěžším závodě této planety. Španěl dnes více jak šest stovek měřených kilometrů zajel o 2:51 minuty rychleji, než druhý Cyril Despres (Yamaha). Na třetím místě pak přijel do cíle druhý z továrních jezdců Yamahy, Olivier Pain.

Marc Coma je stále na čele průběžné klasifikace rally, když za svými zády má nyní druhého Barredu Borta již o více jak 52 minut. Třetí pozici drží dnes čtvrtý Jordi Viladoms.

Juan Barreda Bort dnes tvrdě havaroval. Z pádu sice vyšel bez vážnějších zranění, nicméně poškodil si své navigační zařízení (roadbook), bez kterého se nedalo v dunách jet. Španělský jezdec Hondy tak počkal na za ním startujícího Cyrila Desprese, kterého zbytek etapy sledoval a nakonec na Comu ztratil „jen“ 8:12 minuty.

Další etapa a další dva zářezy do elitní top ten předvedla slovenská dvojice Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Dnes Štefan dojel na 8. místě, Ivan byl desátý. V celkové klasifikaci je prvně jmenovaný na 9. místě, Jakeš pak na jedenáctém.

David Pabiška dnes v náročné etapě dojel na pěkném 21. místě a v celkové klasifikaci se aktuálně posunul již na 16. místo. Před českým jezdcem je tak otevřená šance na nejlepší výsledek jeho motocyklové kariéry závodu Rally Dakar.

Vítězem etapy v kategorii čtyřkolek se letos popáté stal Ignacio Nicolas Casale z domácí Chile, který nejenže nadále vede celkové pořadí, ale díky problémům až do dnešní etapy druhého Uruguayce Sergio Lafuenteho, získal již i více jak hodinový náskok na čele soutěže, v níž po loňském druhém místě směřuje k premiérovému vítězství.

Marc Coma
„Dnes to byl velmi dlouhý den. Po startu jsem měl malý pád, ale nebylo to nic vážného. Poté jsem se snažil držet rychlé tempo. Důležité je, že jsme v tomto bodě závodu, přesto musím držet neustále svou koncentraci, protože je zde ještě jeden těžký den.“

Cyril Despres
„Byl to dlouhý den, opravdu dlouhý. Jeli jsme opravdu na všech typech povrchu, písečné duny, klikaté kamenité cesty. Není možné zde jezdit, aniž by jste byli v dobré fyzické kondici. Má Yamaha dnes pracovala opravdu perfektně. K dobré jízdě ale potřebujete například i dobré pneumatiky. Jen jsem překvapen, jak můžeme dojet do cíle s tímto typem pneumatik. Je to prostě nemožné pochopit.“

Olivier Pain
„Hlavní dnes pro mě bylo neztratit hodně času na Cyrila nebo Heldera, což jsou moji největší soupeři. Také jsem chtěl co nejvíce získat na Jordiho, abych se mohl ještě pokusit zabojovat o třetí místo. Hodně můžeme udělat ještě zítra. S poměrně malými rozdíly můžeme ještě skončit na pódiu… nebo také třeba na sedmém místě a já nechci skončit na sedmém místě.“