Po dni volna se opět závodilo, na motorkáře čekala první část maratónské etapy.

Neděle 12. ledna 2014 – 7. etapa
Salta – Salta/Uyuni (373 km spojovací část; 409 km rychlostní zkouška)

Druhá z letošních maratonských etap. Auta si jedou svou trasu a motocykly se čtyřkolkami také svou. Soutěžící si budou „vychutnávat“ první návštěvu Rally Dakar v Bolívii. Vstup do země bude pro mnohé velkým navigačním šokem zvýrazněným přes rozsáhlé bludiště různorodých stezek. Úkol zorientovat se správným směrem rozhodně neulehčí v této vysokohorské oblasti ani velká paleta barev a krása okolní přírody. Naopak ve druhé části etapy usnadní navigování několik vesnic, přes které povede trasa rychlostní zkoušky. Cíl etapy je letos podruhé v samostatném bivaku, který je zřízen v nadmořské výšce 3600 metrů na okraji solné pláně v Uyuni.

————————————————————————

Zkrácení rychlostní zkoušky

Dnešní etapa byla pro motocyklisty odstartovaná v 4:30 lokálního času a v 12:50 měl první jezdec odstartovat do měřené části, nicméně start rychlostní části byl nejprve odložen, protože motocyklisté i čtyřkolkáři čekali, až se zdvihnou husté mraky, kvůli kterým nemohy do vzduchu vrtulníky záchranářů, bez kterých se závodit nejenže nedá, ale ani nesmí. Mimochodem, dnešní etapa se celá jela v nadmořské výšce 3.000 až 3.600 metrů! Později byl start měřeného úseku posunut až na kontrolní bod 3 (CP3), tady na 103. kilometr rychlostní zkoušky.

Po dni volna nejlépe Barreda

Na zbylých 84 motorkářů (z původních 174) čeká druhá polovina soutěže. Podobně jako do celé rally, tak i do její druhé části nejlépe vstoupil španělský tovární jezdec Hondy Joan Barreda Bort, kterému se dnes podařilo zajet nejlepší čas a potřetí letos (poosmé v kariéře) vyhrát etapu na nejtěžším závodě planety.

Coma nadále v čele

Tovární jezdec KTM Marc Coma dnes dokončil etapu na druhé pozici, když na vítězného Barredu ztratil 4:03 minuty. To znamená, že španělský jezdec i nadále zůstává s náskokem v čele rally, kde jej od Barredy aktuálně dělí 38:14 minuty.

Despres v průběžné top ten

Dobře dnes zajel francouzský jezdec Yamahy Cyril Despres, který bral etapový bronz. Obhájce vítězství se tak po problémech v závěru první poloviny rally opět vrátil do elitní desítky celkového pořadí, kde mu nyní patří právě ono desáté místo.

Pabiška o jedno místo klesl

Český jezdec David Pabiška dnes zajel 33. čas. V celkové klasifikaci se ale před něj posunula skvěle jedoucí španělská závodnice, Mistryně světa v trialu a enduru, Laia Sanz, jež dnes dojela na 12. místě. David Pabiška tak po sedmé etapě figuruje na průběžném dvacátém místě.

Jakeš i Svitko drží pozice

Slovenská dvojice Ivan Jakeš a Štefan Svitko dnes zajela 16. resp. 40. čas. Jakeš nadále figuruje na 15. místě průběžné klasifikace, zatímco Svitko je nadále dvanáctý. Dnes Štefan musel řešit problémy s jeho technikou, když motocykl KTM na 65. kilometru dvacet minut opravoval, nicméně jeho náskok na třináctého Van Niekerka byl takový, že i přes dnešní ztrátu na něj má stále bezmála půl hodiny k dobru.

Vítězem čtyřkolek je dnes Casale

Vítězem dnešní etapy v kategorii čtyřkolek se stal Chilan Ignacio Nicolas Casale, který si tak upevnil vedení v celkové klasifikaci. Na druhém místě dokončil dnešní etapu Sebastian Husseini, zatímco třetí byl průběžně druhý Sergio Lafuente.