Marc Coma vyhrál devátou etapu letošní rally a potvrdil tak své vedoucí postavení v celkové klasifikaci.

Úterý 14. ledna 2014 – 9. etapa
Calama – Iquique (29 km spojovací část; 422 km rychlostní zkouška)
Po dvou oddělených etapách jedou motocyklisté a automobilisté opět společnou trasu. Rally Dakar 2014 ve městě Iquique dosáhne svého nejsevernějšího bodu. Soutěžící poprvé v letošním roce uvidí oceán. V první části rychlostní zkoušky soutěžící objeví nástrahy dun pouště Atacama. Na písečných 150 kilometrů se mohou těšit specialisté v dunách, pro jiné to bude poněkud „nudná“ část etapy. Vzrušení zajistí finálová část etapy a v ní tříkilometrové třicetiprocentní klesání do města Iquique, během kterého jistě mnoho ze startujících pozná zákony gravitace. Bivak ale již nebude daleko.

————————————————————————

Coma vyhrává další etapu
Své druhé etapové vítězství v letošní Rally Dakar dnes získal španělský jezdec Marc Coma, který tak potvrdil svou vedoucí pozici v celkové klasifikaci. Za Comou přijel do cíle jako druhý nejlepší i celkově druhý, Juan Barreda Bort, zatímco třetí místo bral pětinásobný vítěz rally a obhájce prvenství, Cyril Despres.

Slováci v desítce
Výborný den dnes prožili oba slovenští reprezentanti. Oba se celou etapu drželi v elitní top ten a oba v ní nakonec i skončili, když Štefan Svitko projel cílem na 5. pozici, zatímco Ivan Jakeš byl o tři pozice za ním. Pro prvně jmenovaného tento výsledek znamenal posun do elitní top ten i v celkové klasifikaci, když tu po dnešní ztrátě opustil Alain Duclos.

Posunul se i Pabiška
Problémy Alaina Duclose zřejmě znamenají i posun pro českého závodníka David Pabiška. Slovo „zřejmě“ tu máme, protože francouzský jezdec v době publikování tohoto článku stále není v cíli a jeho pořadí tedy zatím není oficiálně potvrzené. David Pabiška dokončil devátou etapu na 27. místě a v celkové klasifikaci je prozatím na 19. pozici.

Vítězství pro Husseiniho
Vítězem etapy v kategorii čtyřkolek se stal Sebastian Husseini ze Spojených arabských emirátů, nicméně na čele celkové klasifikace zůstává domácí závodník dnes druhý Ignacio Nicolas Casale z Chile.

Hlasy z bivaku:
Marc Coma
„Byla to složitá etapa v poušti Atacama. Byla to pěkná etapa, která byla na začátku hodně rychlá a ke konci měla několik dun. Snažil jsem se chytit Joana, protože startoval dvě minuty přede mnou. Když jsem ho dojel, pokusil jsem se ho následovat, abychom společně jeli až do konce. Byl to pro mne dobrý den.“