AKTUALIZACE – vyhrál Danilo Petrucci – Rally Dakar pokračovala pátou etapou, která startující zavedla do okolí hlavního města Saudské Arábie, Rijádu.

Čtvrtek 6. ledna – 5. etapa: Riyadh – Riyadh (560 km)
Rychlostní zkouška: 346 km / spojovací část 214 km
Jezdci se vydají do východní části Rijádu, aby absolvovali speciál, který oproti těm předchozím razantně změní tón. Polní cesty poseté kameny v první části etapy dají motorkářům zabrat, ale budou muset mít něco v nádrži na dlouhý dunový úsek, který se táhne téměř 80 km. Ve finále se mohou otevřít značné mezery při surfování po dunách.

———————————————————

Předčasný konec etapy
Tváří v tvář velkým nárokům kladeným na bezpečnost startujících byla dnešní etapa předčasně ukončená, a to v době, kdy již větší počet startujících byl v cíli. Pro nedostatek vrtulníků zajišťujících záchranu bylo rozhodnuto, že závod motocyklů a Dakar Classic se krátce po poledni zastaví v obou kategoriích, aby se zajistila bezpečnost závodníků.

Závodu automobilů, který se koná v jiném sektoru s nezávislými leteckými zdroji, se to nedotklo. Výsledky v kategoriích motocyklů a Dakar Classic budou přizpůsobeny situaci v souladu se sportovními řády Rally Dakar. Ředitelství závodu má k dispozici několik řešení, která studují, aby našli to nejspravedlivější pro všechny, jak pro jezdce, kteří dokončili motocyklový speciál, tak pro závodníky, kteří v době přerušení byli stále na tratích.

Vítězství pro Price, po jehož penalizaci zvítězil Danilo Petrucci
Vítězem dnešní páté etapy se stal australský tovární jezdec KTM Toby Price, který si tak jistě zlepšil svou náladu pro problémech v předchozích etapách. Skvěle opět zajel Ital Danilo Petrucci, který včera přišel o premiérové dakarské pódium až dodatečnou penalizací.
Dnes zabral ještě víc a do cíle etapy okolo hlavního města Rijádu dojel s druhým nejrychlejším časem, a pokud nepřekročil rychlost při přejezdu do bivaku, může se těšit z životního úspěchu mimo silniční závody, kde se mu podařilo například vyhrát dva závody královské kategorie MotoGP. Třetí místo dnes putuje do Botswany, když ho vybojoval s Yamahou startující Ross Branch. V čele celkové klasifikace rally nadále zůstává Sam Sunderland.

AKTUALIZACE
Po dojezdu etapy opět došlo k rozdělování penalizací a v několika případech dokonce k velmi vysokým (Skyler Howes dostal 8 hodin za neprojetí kontrolním bidem – o jeho problému níže). Penalizaci šest minut za překročení rychlosti dostal i vítěz Toby Price, který tak klesl na páté místo. Své premiérové vítězství si tedy připsal Ital Danilo Petrucci, ještě v listopadu pilot MotoGP Petruci vyhrál s KTM týmu Tech3 o dvě sekundy před Rossem Branchem, třetí místo získal Chilan Jose Ignacio Cornejo Florimo, jež na Itala ztratil 5 sekund.

Američan Howes skončil
Skyler Howes skončil. Jezdec Husqvarny se udeřil do hlavy a na svůj pád si vůbec nepamatuje, přesto se mu podařilo dojet do cíle. Ihned po dojezdu se začal cítit špatně a se zraněním kotníku a ramene byl Howes organizačními týmy převezen do nemocnice, kde se podrobil dalším vyšetřením. Američan každopádně bude muset zbytek 44. ročníku Dakaru vynechat. Pro Howese, který loni skončil pátý a na začátku dnešní etapy byl na osmém místě, je to velká rána, stejně jako nejlepší umístění jezdce Husqvarny.

Michek podruhé v řadě v top 10
Další skvělý výkon zajel na letošní Rally Dakar český reprezentant a zástupce týmu Orion Moto Racing Group, Martin Michek, který celou etapu bojoval o top deset, a nakonec se mu podařilo desáté místo vyjet a tím se posunout do top 20 celkové klasifikace. Jeho týmový kolega Milan Engel dokončil den na 36. místě, když hned za ním skončil Jan Brabec.

AKTUALIZACE
Díky penalizacím se měnilo i pořadí českých jezdců. Martin Michek se posunul opět na 9. místo, o jednu pozici se díky „osmičce“ pro Howese posunuli i Brabec s Engelem. Brabec je tedy na 36. místě, Engel o jednu pozici před ním.

Čtyřkolky zatím bez výsledků
V poslední časové kontrole, kterou projížděli jezdci tvořící prozatímní stupně vítězů, na 220. kilometru měl Giroud náskok 6:23 minuty před Medeirosem, 8:10 před Wiśniewskim, 9:52 před Copettim, 11:15 před Andújarem a 14:42 před Maksimovem. Pro definitivní výsledky dnešní speciálky bude nutné vyčkat na řešení, které použili činovníci FIM, aby bylo možné všem závodníkům, kteří odstartovali, přidělit výsledný čas etapy. Celková klasifikace bude záviset na těchto výsledcích, i když Giroud může doufat, že se přiblíží k čelu celkové klasifikace, které dnes ráno obsadil Copetti s náskokem 13:20 minut před Francouzem.
Náš Zdeněk Tůma na 220 kilometru byl klasifikován na 7. místě se ztrátou 20:11 minuty.
Výsledky této kategorie doplníme později.

AKTUALIZACE
Vítězem dnešní etapy byl nakonec Francouz Alexandre Giraud, který na druhou pozici odsunul Poláka Kamila Wisniewskiho. Třetí skončil Američan Pablo Copetti, který tak musel Giraudovi přepustit vedoucí pozici celkové klasifikace. Náš Zdeněk Tůma v předčasně ukončené etapě skončil čtvrtý. V celkové klasifikaci se posunul na sedmou pozici, a to poté, co Brazilec Marcelo Medeiros dostal obří penalizaci v podobě 14,5 hodiny.

Rally Dakar 2022 – 5. etapa (motocykly)
1. Danilo Petrucci (ITA, KTM 450 Rally Factory Replica) 3:23:46
2. Ross Branch (BWA, Yamaha WR450F Rally) +00:02
3. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +00:05
4. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) +01:32
5. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +01:46 / penalizace 00:06:00 /
6. Mason Klein (USA, KTM 450 Rally Replica) +03:21
7. Andrew Short (USA, Yamaha WR 450F Rally) +04:29
8. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +04:42
9. Martin Michek (CZE, KTM 450 Rally Replica) +07:07
10. Luciano Benavides (ARG, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +07:25