Náš výlet by se dal shrnout do jedné věty, která Šumavu vystihuje naprosto přesně: „Hele, tady ať zahneš kamkoliv, všude je to pěkný!“ Máme pro vás pár tipů, které silnice si na Šumavě užít a která místa byste určitě neměli minout. Tenhle kraj je totiž doslova magický a z pohledu Česka i unikátní.

Nechali jsme se povodit tím nejpovolanějším. Tohle všechno jsou silničky a kličky, kde se učil jezdit Pepík Sršňů a kde se občas horská cesta mění v „Šumava-ring“. To nás baví hrozně moc. Minimum dopravy, dobré otevřené zatáčky a přehled o všem, co se děje okolo nás na silnici. Jestli si příští rok budete hledat tip pro svoje cesty, jeďte právě sem.

Ale samozřejmě i tady platí – vždycky s rozumem v hlavě. I ta nejkrásnější silnice se může změnit v noční můru a stačí k tomu jen okamžik. Přesto po téhle letošní zkušenosti tvrdíme, že Šumava je jedním z naprosto nejlepších míst na svezení u nás. A je jedno, jestli jedete po kolínku za Pepkem, nebo si to brbláte na volnoběh se svými vyklidněnými kamarády.

Milín–Březnice–Lnáře

Pokud jedete na Šumavu ze Středních Čech, v Milíně začíná takový malý warm-up před hlavním chodem. Silnice do Březnice a dále pak na Lnáře je fajnové svezení, které rozhodně doporučujeme. Je tady až kromě několika kilometrů horšího asfaltu perfektní povrch a silnice se krásně motá. Dejte si pozor na několik slepých horizontů, za které není vidět. Odměnou je ale pak několik nádherných úseků s minimálním provozem a rychlejšími zatáčkami.

Letiště Tchořovice

Dneska už je tohle letiště vlastně legendárním místem, kde často končí výlet po Šumavě. Na dlouhou spodní ranvej je zákaz vstupu (vstup pouze na povolení obce), na kratší horní se ale jezdit smí, a tak si můžete v klidu zablbnout tam. Velmi často tady potkáte trénovat kaskadéry včetně našeho největšího stunt démona Martina Krátkého, který je zde téměř denně. Letiště je také základnou Motoškoly Sršeň a výchozím místem, odkud kurz vyráží.

Klatovy – Železná Ruda

Jestli jste se přijeli na Šumavu hlavně projet, tohle nesmíte minout. Silice z Klatov na Železnou Rudu si svůj legendární status na sto procent zaslouží, protože tohle je doopravdy dokonalá motanina se vším, co má pořádný svezení mít. Perfektní povrch, kombinace rychlých otevřených zatáček, na které navazují technické vracáky s dlouhými rovinkami. To nejlepší začíná obcí Běšiny a pokračuje přes Čachrov až nahoru na Rudu. Nebudeme přehánět, když řekneme, že tohle je jeden z absolutních top úseků v celé republice. Není tady velký provoz a do většiny zatáček je vidět. Jedno varování ale dát musíme – je to „domovský autodrom“ krále Šumavy, takže si dejte majzla a nebuďte z toho špatný, když vás předjede venkem. On už tam totiž párkrát jel…

Arbersee

Když už budete tak blízko německým hranicím, určitě to natáhněte o dalších pár kilometrů dál a užijte si pohodový svezení na Arber. Velké Javorské jezero (německy Großer Arbersee) je jedním ze tří jezer v Bavorském lese. A tedy jedním z osmi ledovcových jezer v pohoří Šumava. Javorské jezero se nachází na jihovýchodním svahu hory Velký Javor, v nadmořské výšce 934 metrů, má plochu 7,7 hektaru a největší hloubku 16 metrů. Z Rudy to není nijak daleko a je tam fakticky hezky.

Železná Ruda – Hartmanice – Sušice

Jestli se rádi kocháte nádhernou krajinou a nepotřebujete donekonečna honit apexy, cesta z Rudy přes Hartmanice na Sušici je něco, co si prostě budete chtít dát. Je tady naprostý klid, minimální provoz, dokonalý asfalt a spíš rychlejší zatáčky. Naprosto bohovský jsou tady výhledy, kde na několika místech se vám celá Šumava doslova otevře a budete ji mít jako na dlani. Dokonce i takový paka, jako jsme my, tady několikrát zastavili a jednoduše se kochali krásnou krajinou.

Kašperské Hory – Vacov – Strakonice

Těsně před Sušicí je další klenot Šumavy – Kašperské Hory. Určitě byste neměli vynechat návštěvu gotického hradu Kašperk, který založil Karel IV. už v roce 1359. Milovníky motorek musíme poslat i do unikátního muzea motocyklů. Najdete tady totiž největší expozici motorek v celém Česku. Když už jste na Šumavě, tohle prostě nemůžete minout. Cesta od řeky Otava nahoru do města je jednoduše perfektní a tahle skvělá silnice pokračuje až na Vacov směrem do Strakonic. I tady si dejte pozor – několik zatáček je vcelku nepřehledných a po nočních lijácích se může na silnici objevit bordel. Doporučujeme vyzkoušet i přilehlé okresky, i tady kolem Volyně a Čechtic najdete perfektní místa ke svezení.

Sušice–Mochtín–Klatovy

Další dokonalý úsek, který nesmíte minout, je ze Sušice na Klatovy. Parádní otevřená silnice s pár horizonty doslova žadoní o to, abyste svou motorku pořádně otevřeli a ubrousili trochu materiálu z hlásičů náklonu na stupačkách. Určitě byste neměli vynechat ani Modravu a úsek z Horních Vltavic na Kvildu. Je to sice lesem, ale úzká silnice se krásně klikatí a nabízí perfektní výhledy. Pozor si musíte dát na cyklisty, kterých je hlavně v letních měsících Šumava doslova posetá.


Kde se dobře najíst

Hotel Zlatý Potok

Pokud se budete pohybovat kolem Kašperských Hor, tak z města směrem na Vacov je v obci Řetenice skvělý místo na něco dobrého. Hotel Zlatý Potok nabízí skvělou místní kuchyni, typicky šumavské speciality a jejich kynuté knedlíky s borůvkovou náplní jsou naprosto nezapomenutelným kulinářským zážitkem. Stejně tak musíte ochutnat i domácí vepřové maso ve skleničce. Je tady jednoduše hezky a poslouchat jejich loskutáka, který na vás bude hulákat, že je orel, je fakticky sranda.

foto: Jan Stárek (Okruháři.cz)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno