Projekt SOL (Save Our Lives) pro střední a východní Evropu letos dospěl do své závěrečné fáze. Co mu předcházelo? Fakt, že ročně na silnicích v Evropě umírá skoro 35 000 lidí, přesněji , že snižování počtu usmrcených osob v silničním provozu neprobíhá tak rychle, jak si evropské státy v roce 2001 předsevzaly, a to především v regionu střední a východní Evropy.

Proto se v dubnu 2010 spojilo 12 projektových partnerů z osmi zemí (PL, CZ, SK, SI, HU, IT, AT, DE) s rozhodnutím zvýšit kapacity pro prevenci nehod v silničním provozu na místní i regionální úrovni.  Ve dvanácti pilotních regionech pak vyzkoušeli aktivity, z nichž vzešly níže popsané výsledky. V České republice tímto regionem byl Liberecký kraj.

Hlavním cílem mezinárodního projektu SOL bylo  zlepšit kvalitu života obyvatel a jejich komunit ve středoevropském prostoru skrze prevenci nehod, snížení traumatu způsobeného následky nehodovosti a snížení ekonomických ztrát z nehodovosti. Klíčovými  úkoly projektu bylo vytvoření obecných postupů a doporučení ( příručky pro dopravní experty, odborníky na všech úrovních státní správy) a vytvoření databáze nejlepších zkušeností ze zemí jednotlivých partnerů pro jejich další posouzení. Do databáze bylo celkem navrženo 128 příkladů, z toho z České republiky 13. Širším cílem projektu bylo pomoci místním komunitám zvýšit jejich znalosti o efektivních opatřeních pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu a přispět k politické podpoře pro prevenci nehodovosti.

Na závěrečné konferenci tříletého projektu byly odprezentovány výsledky celého projektu i jednotlivých regionů, které souhrnně vedly k naplnění databáze dobrých zkušeností, z níž nyní mohou zájemci čerpat. Byly publikovány manuály vhodné pro vytváření strategií s důležitými poznatky.  Vzhledem ke komplexnosti projektu a míře zpětné kontroly experty ze světových organizací na bezpečnost silničního provozu zaměřených si řekněme jen nejzajímavější body.

Projekt SOL navazuje na závazek Evropské komise, která vyslovila přání snížit do roku 2020 roční počet úmrtí na silnicích EU na polovinu počtu z roku 2010, tedy na 15400. Je zajímavé si uvědomit, že od počátku nového tisíciletí došlo k podobnému snížení do roku 2010 na téměř polovinu (o 44,6%), ale v číslech to vypadá mnohem působivěji – místo 54 302 lidí, kteří zemřeli v roce 2001 (v ČR 1334), zemřelo na silnicích Unie v roce 2010 „pouze“ 30 108 lidí (v ČR 707, tedy snížení o 47%).  

Zaujme i doporučení, aby se bezpečností zabývaly resorty nejen dopravy, ale také zdraví, životního prostředí, školství, a práce a sociálních věcí. Každý z nich má s nehodami své specifické starosti, a proto je snižování nehodovosti zajímat musí. Například socioekonomické náklady vážných nehod (téma resortu práce a sociálních věcí) dosahují vesměs i 2% HDP, což je na evropské úrovni 250 miliard EUR. Je tedy jasné, že prevence je dobrá nejen pro samotné snížení počtů úmrtí a zranění na silnicích, ale že výrazně přispívá i ke snížení celkových ztrát každého státu.

V oboru školství je nabíledni, že pokud bezpečnost nebude tematicky zahrnuta do osnov některých předmětů, ve školách se prostě neobjeví. Pro euroskeptiky může být zajímavé i to, že v tomto směru iniciativa SOL nic nenařizuje, naopak připravuje podklady, doporučení a materiály, které jednotliví hráči mohou využít. A to jak témata vycházející přímo ze souhrnného výstupu SOL, týkající se i infrastruktury, medializace a podobně, tak podklady jednotlivých účastníků na národních a lokálních úrovních (v ČR např. skripta Krok za krokem na cestě do školy – metodika výuky vnímání rizikových míst a situací v dopravním prostředí, Jitka Heinrichová, HBH projekt). Na Masarykově základní škole v Zásadě a základní škole 5. května v Liberci byla ověřena plnohodnotná realizace projektu Bezpečná cesta do školy třemi semináři se zástupci dětí ze všech ročníků. Proškolené trojice dětí pak získané informace předaly ve své třídě ostatním žákům, což šetří čas a energii pedagogů a zapojuje intenzivně samotné děti. Vzhledem k zájmu účastníků v pilotních regionech se do české části zapojili i motoškolitelé ze StopNehodam.cz přednáškami a ukázkami brzdné dráhy z různých rychlostí.

Do projektu zapojené subjekty si uvědomují, že bez zodpovědnosti na všech úrovních se celkové myšlení společnosti snadno nezmění. Celostátně vyhlášeným heslům věnuje málokdo pozornost, pokud se věcí nezabývá i někdo v jeho okolí, případně někdo z bezprostředního okolí není následky nehod nějak postižen Podstatná je tedy i tvorba místních komunit, které se bezpečností zabývají. Samostatným výstupem projektu SOL je i metodický materiál pro vznik a práci těchto místních komunit.

Lepší plánování v pilotních regionech, spolupráce napříč sektory, spouštění projektů na základě statisticky pozitivních výsledků, vytvoření mezinárodní sítě se sdíleným pohledem na bezpečnost, a vytvoření manuálu pro plánování bezpečnostních projektů. To byly hlavní očekávané výstupy projektu SOL. Přestože projekt Save Our Lives spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje v rámci programu Central Europe po třech letech končí, většinu ze svých cílů splnil. Dá se ale očekávat, že jednotlivé  komunity v regionech budou v  v projektech pokračovat, a že inspirace vyzkoušených projektů ovlivní i další subjekty.

Je dobré si uvědomit, že většina centrálních agentur vznikla spojením lokálních hráčů, kteří chtěli spojit síly při vývoji strategií a hlavních cílů bezpečnosti na všech evropských silnicích. Není to tedy nějaký výkřik do tmy evropských úředníků, ale aktivita daná ochotou a energií vloženou konkrétními lidmi. Pokud i vy máte možnost zapojit téma bezpečnosti ve svém oboru (škola, lokální infrastruktura, atd.), napište koordinátorovi projektu a do aktivit se zapojte. Na webu www.sol-project.eu jsou také veškeré dostupné materiály.

 

V případě zájmu o dodatečné informace kontaktujte prosím koordinátora projektu v České republice:

Ing. Jaroslav Heinrich

Vedoucí ateliéru dopravního inženýrství a bezpečnosti

HBH Projekt spol. s r.o.

j.heinrich@hbh.cz

+420 733 672 926

www.sol-project.eu, www.hbh.cz

Foto: TZ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno