Oblíbený víceúčelový stroj značky Honda CRF300L získává pro modelový rok 2023 nové barevné provedení a standardně montované chrániče řídítek. Výbava zahrnuje silný a pružný jednoválcový motor a šestistupňovou převodovku s pomocnou třecí spojkou.

Ocelový rám s vyváženou tuhostí, hliníková kyvná vidlice, dlouhý zdvih odpružení a pohotovostní hmotnost 142 kg jsou společně s velkorysou světlou výškou zárukou snadné ovladatelnosti v každém terénu. Ostře řezaná kapotáž dobře ladí s atraktivním LCD přístrojovým panelem.

 

 

 Úvod

Esence víceúčelových motocyklů je již dlouhou dobu nedílnou součástí DNA značky Honda. Již na konci 70. let minulého století byl představen stroj XL250S, který nabízel vynikající jízdní vlastnosti na silnici a zároveň prvotřídní výkony v terénu. Celá řada XL, která po něm následovala, se stala legendou a ukázala, že kombinací úsporného a snadno použitelného čtyřtaktního jednoválce s vhodným rámem lze vytvořit motocykl, který by byl praktický, variabilní a – jak zjistili jezdci na celém světě – mimořádně zábavný.

O vytvoření nového víceúčelového stroje vedli před více než dekádou pracovníci výzkumného a vývojového centra značky Honda dlouhé diskuse. Při zahájení vývoje tohoto modelu se mohli konstruktéři opřít o dlouhou historii značky v oblasti terénních závodů a off-roadových strojů.

Nejprve se zaměřili na potřeby zákazníků. Zatímco někteří jezdci trvají na výkonech terénních závodních strojů, mnozí další oceňují především snadné použití, praktičnost a pohodlí. Pro každodenní jízdy v městském prostředí potřebují odolný a praktický stroj s atraktivním off-road vzhledem. Když ale přijde víkend, chtěli mít možnost vydat se kamkoliv – po silnici i mimo ni.

Přesně takovým strojem byl model CRF250L, jenž byl v Evropě představen v roce 2012.

A konstruktéři značky Honda se trefili do černého. Model CRF250L se ukázal být vhodnou základní platformou, jež je společně s verzí RALLY konzistentně prodejním úspěchem na celém světě. Kromě většího zdvihového objemu nový motor modelu CRF300L v modelovém roce 2020 nabídl také pomocnou třecí spojku. Díky snížení hmotnosti podvozku se celková hmotnost stroje snížila o 4 kg. Další změny zahrnovaly upravenou jízdní pozici, štíhlejší sedlo a nádrž či LCD přístrojový panel.

Do roku 2023 tento model vstupuje bez mechanických změn. Novinkou je nové barevné provedení a standardně montované chrániče řídítek, takže CRF300L ve všech ohledech zůstává skutečným motocyklem pro všestranné použití.

 

 

Informace o modelu

Jednoválcový motor o objemu 286 cm3 v modelu CRF300L disponuje výkonem 20,1 kW a točivým momentem 26,6 Nm. Převodové poměry 1. až 5. rychlostního stupně jsou kratší, což má za následek lepší dynamiku a akceleraci, zatímco převodový poměr 6. rychlostního stupně je dlouhý pro uvolněnější jízdu vyšší rychlostí. Pomocná třecí spojka nyní zlepšuje přenos síly na zadní kolo při prudkém podřazování a zajišťuje lehčí ovládání spojkové páčky.

Vyvážená tuhost ocelového rámu, hliníkové kyvné vidlice a spodního upevnění vidlice je zárukou prvotřídní zpětné vazby a citlivosti. Geometrie řízení zajišťuje stabilitu a agilitu, zatímco přední a zadní zavěšení s dlouhým zdvihem zajišťuje pružné tlumení nárazů a dostatečnou světlou výšku.

Ostře řezaná kapotáž ukrývá úzkou nádrž a sedlo, před jezdcem se nachází LCD přístrojový panel. Pozice jezdce je navržena s důrazem na lehčí řízení, jež je důležité nejen při jízdě v terénu, ale i při manévrování v městském provozu.

Model CRF300L pro rok 2023 bude k dispozici v následujících barevných provedeních:

*šedé Swift Gray s oranžovými detaily a černými chrániči řídítek **NOVINKA**

*červené Extreme Red s červenými chrániči řídítek

 

 

 

Motor

  • Jednoválcový DOHC motor o objemu 286 cm3 disponuje výkonem 20,1 kW a točivým momentem 26,6 Nm
  • Převodové poměry navrženy s ohledem na akceleraci i cestovní rychlost
  • Pomocná třecí spojka pro lehčí ovládání páčky

 

Jednoválcový, kapalinou chlazený DOHC motor dosahuje maximálního výkonu 20,1 kW při 8 500 ot./min. a točivého momentu 26,6 Nm při 6 500 ot./min. Vrtání a zdvih jsou 76 x 63 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7 : 1.

Pro vyhlazení síly motoru a pro dynamický rozjezd i akceleraci jsou převodové poměry 1. až 5. rychlostního stupně krátké, zatímco u 6. rychlostního stupně je převodový poměr dlouhý, což umožňuje příjemnější jízdu po hlavních silnicích. Pomocná třecí spojka snižuje sílu potřebnou k ovládání páčky a zároveň odbourává „odskakování“ zadního kola při rychlém podřazování, což je prospěšné pro lepší kontrolu nad strojem na silnici i v terénu.

Účinnost spalování i ekologické parametry zlepšují iridiová svíčka spolu s přesným měřením množství paliva v systému vstřikování PGM-FI. Konstrukce motoru využívá posunutý válec, který snižuje vnitřní ztráty třením, a píst vyrobený ze speciálního materiálu, jenž je opatřen molybdenovým povlakem.

Olejové čerpadlo je vybaveno interním odlehčovacím zařízením, které brání zavzdušnění oleje. Klikový čep využívá půlené nalisované kovové ložisko, zatímco v klikovém ložisku je použito litinové pouzdro. K dalšímu snížení vibrací přispívá primární vyvažovací hřídel.

Chladicí soustava je tvořena 12,7 kW chladičem umístěným na levé straně stroje, který je chráněn polypropylenovou mřížkou tvarovanou tak, aby zlepšovala proudění vzduchu. Chladicí ventilátor s tenkým vodicím kroužkem slouží k zajištění nízké teploty i při nízkých rychlostech – například při jízdě v hustém provozu či při jízdě v terénu.

Podvozek

  • Ovladatelnost a agilita připravená na akci v jakémkoli terénu
  • Lehký rám a kyvná vidlice; vyladěná rovnováha tuhosti obou
  • Přední i zadní odpružení s dlouhým zdvihem, velká světlá výška

 

Pohotovostní hmotnost modelu CRF300L činí pouhých 142 kg. Tuhost ocelového dvoukolébkového rámu byla vyvážena tak, aby podporovala citlivé ovládání a poskytovala jezdci pocit kontroly nad trakcí předního i zadního kola. Rám skvěle doplňuje jednodílná vidlice tvořená jedním hliníkovým odlitkem. Pro nastavení řetězu slouží prvek z extrudovaného hliníku. Spodní upevnění přední vidlice je vyrobeno z hliníku, což šetří hmotnost v oblasti vysoko nad těžištěm a zároveň zlepšuje odezvu řízení.

Sklon vidlice a závlek jsou 27,5°/109 mm, rozvor kol dosahuje 1 455 mm a světlá výška činí 285 mm. Poloměr otáčení je 2,3 m.

Zdvih 43mm inverzní vidlice Showa dosahuje 260 mm, hmota pružin a nastavení tlumení byly optimalizovány s ohledem na přesnou kontrolu v širokém rozmezí terénů a rychlostí. Zadní odpružení Pro-Link rovněž nabízí zdvih 260 mm; tlumič Showa má jednoduchou trubkovou konstrukci.

Přední kolo je opatřeno jedním 256mm brzdovým kotoučem spojeným s dvoupístovým třmenem, na zadním kole se nachází 220mm kotouč s jednopístovým třmenem; stejně jako u závodních modelů CRF má zadní hlavní brzdový válec novou lehkou integrovanou konstrukci. Kotouče mají vlnovitý okraj, který byl rovněž převzat přímo z CRF250R / CRF450R, a vyznačují se výjimečnou samočisticí schopností i v nepříznivých podmínkách. 2kanálový systém ABS je součástí standardní výbavy.

21palcové přední kolo a 18palcové zadní kolo zvyšují stabilitu v těžším terénu a v případě potřeby umožňují obutí speciálních terénních pneumatik. Terénní pneumatiky ve stylu enduro (vpředu 80/100-21 51P, vzadu 120/80-18 62P) zajišťují trakci v různých jízdních situacích.

 

 

Vzhled a výbava

  • Lehká a štíhlá kapotáž inspirovaná závodními stroji CRF
  • Nové chrániče řídítek
  • Pozice jezdce přispívající k přirozené kontrole
  • Snadno čitelný pozitivní LCD displej

 

Díky inspiraci závodními stroji CRF je model CRF300L oděn do kapotáže s výraznou grafikou. Štíhlá 7,8litrová nádrž společně s úzkou přední částí sedla usnadňuje pohyb jezdce směrem vpřed. Minimalistické konzoli pro upevnění registrační značky sekunduje agresivně tvarovaný přední blatník. Pro modelový rok 2023 je model CRF300L standardně vybaven chrániči řídítek.

Sedlo je umístěno ve výšce 880 mm. Pozice jezdce posouvá ovládání a manévrovatelnost stroje směrem vpřed a směrem ke středu stroje, což je dáno „vzpřímeným trojúhelníkem jezdce“ – široká řídítka jsou mírně posunuta dozadu, stupačky jsou umístěny nízko a posunuty směrem vzad, aby usnadňovaly řazení v těžkých off-roadových botách.

Boční stojan je opatřen širokou sklopnou ploškou.

LCD displej váží pouhých 70 g a vyznačuje se velkými černými číslicemi na ostrém bílém pozadí pro okamžitou čitelnost a velkými 23mm číslicemi tachometru. Zobrazované údaje zahrnují informaci o zařazeném rychlostním stupni, dojezd na palivo v nádrži a spotřebu, průměrnou rychlost, stopky a otáčkoměr.

 

 

Příslušenství

Příslušenství navržené speciálně pro CRF300L zahrnuje 38litrový vrchní kufr, zadní nosič s úchyty a ochranný kryt vany motoru.

 

Technické parametry

MOTOR
TypKapalinou chlazený jednoválec DOHC
Zdvihový objem (cm³)286 cm3
Počet ventilů na válec4
Vrtání ´ zdvih (mm)76,0 x 63,0
Kompresní poměr10,7 : 1
Maximální výkon20,1 kW / 8 500 ot./min.
Max. točivý moment26,6 Nm/6 500 ot./min.
Olejová náplň1,8 l
Úroveň hluku (dB)Lwot 76

Lurban 72,9

PALIVOVÝ SYSTÉM
KarburaceElektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže7,8 l
Spotřeba paliva3,1 l/100 km
Emise CO2 dle WMTC73 g/km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
Kapacita baterie12 V – 7 AH
HNACÍ ÚSTROJÍ
Typ spojkyMokrá lamelová, pomocná kluzná spojka
Typ převodovky6stupňová
Stálý převodŘetěz
RÁM
TypOcelový dvojitý kolébkový rám
PODVOZEK
Rozměry (D x Š x V)2 230 x 820 x 1 200 mm
Rozvor kol1 455 mm
Záklon rejdového čepu27,5°
Závlek109 mm
Výška sedla880 mm
Světlá výška285 mm
Pohotovostní hmotnost142 kg
Poloměr otáčení2,3 m
ZAVĚŠENÍ KOL
Typ vpředu43mm inverzní teleskopická vidlice
Typ vzaduProlink
KOLA
Přední koloHliníková s drátěným výpletem
Zadní koloHliníková s drátěným výpletem
Pneumatika vpředu80/100-21M/C 51P
Pneumatika vzadu120/80-18M/C 62P
BRZDY
Systém ABS, Typ2kanálový systém ABS
Brzdy vpředuKotouč o rozměrech 256 mm x 3,5 mm s dvoupístovým třmenem
Brzdy vzaduKotouč o rozměrech 220 mm x 4,5 mm s jednopístovým třmenem
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA
Přístrojový panelLCD
SvětlometŽárovka
Zadní světloŽárovka

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno