Jelo se na samotném prahu únosnosti. Traťové rekordy padaly jeden za druhým, jezdci bojující o čelo si neodpustili řadu drobných chyb a bylo se rozhodně na co koukat. Už třeba proto, že Honda tentokráte získala světový titul na své domácí trati

Boj o titul mistra světa královské kubatury MotoGP pro rok 2014 je dobojovaný. Marc Marquez vstupoval do závěrečné zámořské série s obrovským bodovým náskokem, takže šlo vlastně jen o zodpovězení otázky „kdy“. A zvládnul to hned z první…

A povedlo se to skutečně skvěle, protože tento královský titul může slavit Honda na své domácí trati v Motegi. Marc Marquez navíc zvládl obhajobu titulu v MotoGP, což se naposledy povedlo Valentino Rossimu v sezoně 2008-2009 (v sedle Yamahy). Mimochodem Honda jako taková zažila pocit obhajoby naposledy v letech 2002-2003 ( tehdy ještě s Rossim ;).

Marc Marquez, mistr světa MotoGP 2013, 2014

Jak se tedy jelo v Motegi dnes? Celkem logicky. Pokud si chtěli hoši od Yamahy zachovat byť jen teoretickou naději, museli vzít Marquezovi co nejvíce bodů a rozhodně nedopustit jeho vítězství! Proto šel vlastně hned po startu do čela Rossi, kterému kryl záda Lorenzo, Marquez byl po tradičně horším startu až pátý.

Situace se ustálila, ale přibližně jen do pátého kola. To se Lorenzo protáhl do čela a jak je jeho zvykem, ihned poodskočil, což se nakonec ukázalo jako pro závod rozhodující. Naopak Rossi byl postupem času dojet Marquezem (ten předjel Iannoneho a Doviziosa) a šlo jen o to, kdy si to Itala a Španěl rozdají o důležitý druhý plac – matematika totiž byla jasná – pokud za tohoto stavu Marquez dokáže Rossiho předjet, bude o titulu rozhodnuto.

Nastala bitva nervů, která trvala dlouhých osm kol. Marquez dýchal Valentinovi na záda, ale také kupil drobné chybičky (hlavně na brzdách), kterými ale nejspíš brnkal na nervy ostřílenému Valentinovi ještě víc. Nakonec si pořadí dvakrát prohodili, a když zaútočil Marquez potřetí, podařilo se mu vzápětí poodskočit a tím i rozhodnout.

Bitva o titul je tedy rozhodnuta. V závěru závodu Jorge Lorenzo využil svého náskoku a dojel si pro letošní druhé vítězství. Naopak Valentino Rossi musel v posledních kolech ještě řádně zatáhnout, aby si udržel stupně vítězů, protože za zády měl už stín dotírajícího Daniho Pedrosi. Náš Karel Abraham závod, bohužel, kvůli pádu nedokončil.