Máme před sebou časopis Motohouse s pořadovým číslem 7/2021. Což neznačí nic jiného, než že se nacházíme v době dovolených, parných dnů, dlouhých moto-výletů, okruhových dnů, ale třeba i večerů prolenošených jen tak v zahradním lehátku.

Takové má být i čtení, které se hodí k takovémuto času. Jako hlavní taháky čísla jsme si proto dovolili vybrat mix strojů, se kterými můžete tento roční čas užít skutečně na sto různých způsobů! Doufáme, že to byl výběr šťastný a bude bavit i vás…

 

 


 

Ty nejlepší z vrhu…

Bývaly doby, kdy závodní motorky nebyly limitované penězi, úsilím ani různými regulemi. Naše sesterská redakce časopisu Fast Bikes vystopovala v Anglii ty nejšťavnatější superbiky od Suzuki a navštívila lidi, kteří se o tyhle skvosty náležitě. Využijme tedy příležitosti a pojďme tu návštěvu sdílet i my. Před pětadvaceti lety, v roce 1996 nahradila Suzuki svou milovanou a velmi uctívanou GSX-R750 s kolébkovým rámem, která tu byla odjakživa, dnes už legendárním SRADem

 

 


 

MH Test – Aprilia RSV4 1100 Factory

Jestli vás to táhne k okruhům a každý druhý víkend trávíte na agenturním ježdění, RSV4 musí být váš vlhký sen. Už jste to sice od nás párkrát slyšeli, ale s příchodem modelu 2021 to platí dvounásob – ještě nikdy jste nebyli se sériovou motorkou tak blízko technice a jízdnímu zážitku z MotoGP. Nová Factory je jednoduše dechberoucí a dokáže vás naplno pohltit už s prvním otevřením plynu.

 


 

MH test – Yamaha MT-07

Model MT-07 vám asi zdlouhavě představovat nemusíme. Tento CP2 motor od jeho uvedení na trh v roce 2014 už všichni dobře známe. Osvědčený tepající brblák, který najdeme ještě v modelu XSR700, Tracer 7, ale i v tolika žádaném endurku Ténéré 700. S tímto motorem totiž zkrátka nejde sáhnout vedle a Yamaha si je toho moc dobře vědoma. Zůstaňte však v pozoru!

 


 

MH TEST – Ducati Streetfighter V4 S

Je to vždy velká odměna, když si můžu nastavit páčky, naklikat si elektroniku podle sebe a usednout na sedačku motorky, kterou jsem miloval už před uvedením na trh a kterou jsem tak toužebně vyhledával a stále po ní tajně toužím. Je to nesmírná radost, když na ni nasedám. Vždy lehce znervózním. Bude mé nastavení ok? Mám na to ještě? Nebo jsem během zimy zlenivěl a jsem starý páprda a můj setup bude až příliš? Neměl bych si dát slabší palivovou mapu na začátek a nechat ABS na obě kola zapnuté? Chvilku přemýšlím a pak stejně naklikám tu největší svini, co Streetfighter umí.

 


 

Představení – 2022 Yamaha R7

Jak se zdá, začíná se nám formovat nová kategorie dvouválcových sportovních motorek středního objemu. Yamaha se jménem R7 sice nevrací do hry legendární homologační speciál, ale i tak se mají příznivci sedřených sliderů na co těšit. Co si budeme povídat, supersporty šly za poslední dvě dekády s popularitou hodně dolů. Na běžné silnici v podstatě nevyužitelné motorky. Navíc jezdce toužící po ostrém svezení dnes uspokojí nejeden naháč. Yamaha spolu s Aprilií se ale rozhodly nenechat to jen tak a přicházejí s konceptem „každodenního“ supersportu. To by mohlo fungovat.

 


 

Fascinace – Yamaha YZF-R7 OW-02

Ti trochu starší z vás si určitě pamatují, že název R7 není u Yamahy novinkou. Někteří z nás jezdívali na pražskou Vrbovku dost často jen proto, že tam byla jedna k vidění. A to byla hodně velká vzácnost. Yamaha jich totiž vyrobila pouhých 500 kusů. Pojďme ale pěkně od začátku… V sezoně 1998 nastoupil na plný úvazek do týmu tří ladiček ve světovém mistrovství superbiků Japonec Noriyuki Haga a začaly se dít věci. Číslo 41 začalo pěkně zatápět Edwardsovi a dalším hvězdám, a i když z toho nakonec bylo až šesté místo, pět vítězství v sezoně naznačilo, že se klube další hvězda. A tak bylo potřeba do toho pořádně šlápnout.

 


 

Musíš to mít rád

Katky jsme si všimli na Instagramu. Na první pohled krásná a sympatická holka, které učarovaly motorky a která se nebojí otočit heftem. MH: Katko, podle toho, jak ti svítí oči při procházení kolem motorek na parkovišti, na první pohled vidím, že tohle je tvůj svět. Co tě na nich tak bere? KL: Těžko říct. Nejspíš asi ta svoboda a pocit volnosti, který člověk má, když si sedne za řídítka. Ten pocit zná asi úplně každý.

 

 


 

MH TEST – BMW R 18 Classic

„Himbajs, plantážníci, to je ale krásnej den,“ rozlévá se mi hlavou spokojená hladinka podvečerních myšlenek a užívám si první kilometry spořádané na tomhle monumentálním a vskutku jedinečném BMW R 18. Zároveň mi ale také dochází, jakou obrovskou mám kliku, že první seznamovací test téhle motorky odsloužil loni na podzim Somik. Odpadla mi tak povinnost se někam hnát, budu mít daleko víc času, svezu se, promelu to tou svou palicí a pak se podělím o to nejpodstatnější. A že těch opravdu charakteristických vlastností je tady opravdu hodně moc, o tom se od první chvíle nemusí vést vůbec žádná debata!

 


 

MH TEST – Honda X-ADV

Už od svého motorkového mládí si pamatuju na momenty, kdy jsem potkávala skútraře a rozhodně neměla myšlenku je pozdravit. Omluvte mě, ale tak to bylo. Byla jsem mladá, nic netušící a zajímající se o „nanuky“ (kapotované motorky), protože to byla přece známka punku. Nekamenujte mě hned. U nás se prostě říkalo, že skútr není motorka, a tak za mávnutí rukou nestojí. Ale nastala změna a já dospěla (teda jako, pořád mi je dvacet!) a zmoudřela. Může za to X-ADV 750. Tahle naprosto divná kombinace skútru a adventure motorky si mě povodila jak malou holku. Co je vlastně zač?

 

 


 

MH TEST – Indian FTR 1200 Rally

Uviděl jsem FTR a zatoužil si ho zkusit. Tak prostý to bylo. Všichni o něm hovoří v superlativech a mně navíc učaroval jeho „flat-track-look“, který sliboval zas trochu jiný jezdecký zážitek. Jenže vloni se na mě nedostalo a letos mi shoda událostí přihrála variantu Rally. Dostalo se mi bohaté příležitosti ji vyzkoušet a na rovinu říkám, že můj hrnek kafe je teda úplně jinde. Jasně, dávno přece vím, že dvanáctistovka na mě umí být trochu moc.

 


 

MH TEST – Honda CMX1100 Rebel

Jenomže tenkrát to nebylo tak úplně obyčejné představení novinky. Ona to tehdy byla svým způsobem troufalost těsně hraničící s nehoráznou drzostí, poslat do země pevných ocelových tradic takhle svobodomyslný, designově neotřelý a výkonově střídmý stroj. Jako kdybyste se tam rozhodli rozhánět houf medvědů grizzly trendy dámskou kabelkou. Ale ono ejhle, to pětikilo se tam vážně chytlo. A to nejen pro svůj neotřelý městský vzhled, ale hlavně pro svou lehkost, zvladatelnost a uživatelskou přívětivost.

 


 

MH TEST – Suzuki V-Strom 650XT

Začátek letošní sezony je pro mě takový zvláštní. Rozuměj, ježdění víc než dost, motorek taky, ale tak nějak žádná pecka, ze které by se mi podlomila kolena. Zatím žádná motorka snů. O to víc si však uvědomuju, jak moc důležitý je pro mě prostě jet a – s velkými uvozovkami – „je jedno na čem“. Užívám si to. O to lépe se mi pak motorka vnímá do posledního detailu.

 


 

MH TEST – Yamaha D’elight

Yamaha se svým programem Urban Mobility sklízí úspěch po celém světě. Jednoduché skútry pro každodenní použití, nízká spotřeba, pozitivní jízdní vlastnosti. Svezete se a okamžitě máte dojem, že jste „doma“, že při jízdě nenastane nic, co by vám dělalo vrásky na čele či přímo starosti. Pro sezonu 2021 přijíždí stopětadvacítkový D’elight s několika rámcovým úpravami a naším zájmem bylo se na něm co nejdříve svézt a předat vám první postřehy a dojmy. Léto je v plném proudu, proč tedy vyrazit pro tuto Yamahu do obchodu?

 


 

SPORT – Historie
Motocyklové Brno rok za rokem (3. díl)

Historie brněnské Velké ceny motocyklů se začala psát již v roce 1950, ale její nejslavnější léta spadají do období světového šampionátu, kam byla naše Grand Prix zařazena v roce 1965. S několika krátkodobými výpadky pak setrvala v této elitní společnosti až do loňského roku. Dnešní část třídílného seriálu věnujeme období od roku 2002, tedy od příchodu čtyřtaktů do MotoGP.

 


 

MotoGP – Francouzský rok 2021

Než se dnes pustím do psaní článku o MotoGP, beru do ruky šestisetstránkovou knihu „Continental Circus“, jejímž autorem je Maurice Büla, a začínám si z ní dělat výpisky. Procházím postupně rok za rokem jednotlivé ročníky motocyklové Grand Prix a zaměřuji se hlavně na úspěchy francouzských jezdců v té nejvyšší královské třídě, tedy nejdříve v pětistovkách (GP500) a následně i v MotoGP.

 


 

Juniorský sport
Oliver König, MS Supersport 300

Vlastně se tam pereme. Na začátku srpna se pohledy fanoušků motocyklového sportu opět zacílí směrem k České republice. Jezdce světové superbikové série čeká Most, pro drtivou většinu z nich tedy naprosto neznámý okruh. Naši kluci budou mít v rukou nespornou výhodu. Dokážou ji přetavit i do skvělých výsledků? Uvidíme 7. a 8. srpna…

 


 

MH TEST – CO MÁME V TLAPÁCH

S každou další přilbou značky LS2, která se nám do redakce dostane, vidíme posun a snahu své produkty zdokonalovat. MX701 Explorer je opravdová špička, s níž jen dotvoříte dojem ze své Afriky Twin nebo nového GS. Řada drobných dotažených detailů, chytrých řešení a skvělá povrchová úprava se přesně trefují do vkusu majitelů strojů téhle kategorie. Cestování za obzory všedního dne.

 


 

Jak jezdit – psychologie jízdy

Dnešní doba je taková. Všichni se za něčím honíme. Všechno se zrychluje, na každého je vyvíjen obrovský tlak – ať už v práci, nebo v osobním životě. Motorka by pak pro nás měla být relax a místo, kde na všechny běžné starosti zapomeneme. Odstřihnout ale okolní svět ve chvíli, kdy lezu za řídítka, umí málokdo. I na motorce si s sebou vozíme „batoh sraček“, které nás během řízení ovlivňují. Šéf v práci mě seřvat, zítra nemám nachystanou prezentaci na poradu a ve čtyři už musím být z motorky doma, protože je potřeba vyzvednout děti ze školy.

 


 

Custom World – Suzuki SV

Finský designér Antti Eloheimo si rád ulítává na neobvyklých tvarech, jak už jasně ukázal u svého prvního počinu, Kawasaki ZX-6RR přestrojené do hodně retro kapotáží. „Suzuki SV650 je brána jen jako spolehlivá a funkční motorka, ale moc se z ní nestaví. Já jsem u ní odjakživa viděl potenciál, především díky mohutnému a tvarově zajímavému rámu,“ komentuje Antti. A jelikož jeho doménou v průmyslovém designu, který ho živí (hodinky, nože, sportovní vybavení a další), je minimalismus, rozhodl se ho přenést i na SV.

 


 

MH Dlouhotest
Honda CRF1100L Africa Twin

Neslezl jsem z ní vlastně celé dva týdny. V rámci testovacích dnů Hondy v Brně a Praze byla motorka neustále v provozu a vodila zákazníky po připravených trasách. A právě tady ukázala, jak je skvěle promyšlená a dokonale se hodí na každodenní ježdění. Byly to dva týdny absolutních extrémů. V Brně celý víkend pršelo a teplota nepřekročila deset stupňů. To jsou přesně podmínky, kdy se vám na motorku doopravdy nechce. Africa ale udělala všechno pro to, aby se jízda dala snést a dokázala u toho ještě pobavit. V tuhle chvíli jsem byl strašně rád za velké blastry na řídítkách a vyhřívané hefty!

 

 


 

 


 

Nový tištěný Motohouse 7/2021

V prodeji od úterý 20. července 2021
cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)
Předplatné Česko: www.send.cz
Předplatné Slovensko: www.ipredplatne.sk

AKCE: Pokud ale máte v této nelehké době problém jej sehnat, nabízíme pomoc. Napište na mail honza@motohouse.cz lokaci a my vám obratem pošleme přehled našich prodejních míst pro nejbližší okolí.

 


Digitální publikace

ALZA MEDIA: https://www.alza.cz/media/motohouse-7-2021-d6618391.htm

DIGIPORT: https://www.digiport.cz/detail/floowie-pu/492347/775-motohouse-7-2021

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno