Pátek 15. ledna – 12. etapa: Yanbu – Jeddah (452 km)
Rychlostní zkouška: 225 km / spojovací část 227 km

Poslední etapa Dakaru nemusí být nutně nejjednodušší. Startující se budou i nadále muset vypořádat s hrozbou řetězů dun, kde uvíznutí může snadno vytvořit rozdíl mezi sladkým a hořkým koncem. „Oslava“ zde však bude módním slovem, protože cílová čára na břehu Rudého moře přináší některým závodníkům vzpomínky na senegalské jezero Lac Rose.

———————————————————

Brabec letos počtvrté
Čtvrté letošní etapové vítězství si na závěr Rally Dakar 2021 připsal americký tovární jezdec Hondy Ricky Brabec, který dnešní triumf získal před svým týmovým kolegou Kevinem Benavidesem, jež na Američana ztratil 2:17. Rakušan Matthias Walkner zabojoval a dojel dnes třetí, čímž se mu podařilo nejen postoupit do celkové top ten, ale ještě z virtuální deváté pozice odsunout našeho Martina Michka.

Benavides vítězem Dakaru
V roce 2018 dokončil Kevin Benavides Rally Dakar na celkové druhém místě, dnes tento úspěch posunul o ten poslední level výše. Argentinec triumfoval v celkové klasifikaci o necelých pět minut před loňským vítězem a druhým jezdcem Hondy, Ricky Brabcem. Na třetí pozici skončil vítěz Dakaru z roku 2017, Brit Sam Sunderland.

Michek udržel top ten
V roce 1998 dokončil Rally Dakar Stanislav Zloch na desátém místě. Tím tento trojnásobným držitel světové trofeje z šestidenní, který také byl jednou absolutně nejrychlejším jezdcem šestidenní, stanovil český rekord v nejlepším pořadí motorkáře v Rally Dakar. Dnes úspěch dvojnásobného Mistra Evropy v Enduru z let 1976 a 1977, ale i šestinásobného československého šampióna, vyrovnal jihočeský závodník Martin Michek. Martin chtěl desátou pozici, se kterou do poslední etapy startoval, zlepšit, což se mu také hned od začátku etapy dařilo, když kvůli technickému problému po první půlhodině odstoupil celkově devátý Adrien van Beveren.

Jenže jedenáctý Matthias Walkner zabral a dokázal zajet třetí čas. To by mu k odsunutí českého závodníka nestačilo, ale Martin Michek dostal v cíli penalizaci 20 minut za jeden neprojetý kontrolní bod a z radosti z deváté pozice přišel na chvilku smutek, nicméně i desátá pozice je fantastická, navíc mezi „neelitními“ jezdci skončil na druhé pozici, když nestačil pouze na Australana Sanderse. Martin Michek penalizací také přišel i o fantastické šesté místo, když klesl ve výsledkové listině poslední etapy na 23. místo. Nejrychlejším českým jezdcem tak v 12. etapě byl jeho týmový kolega Milan Engel, který skončil šestnáctý a celkově osmnáctý.

Třetím nejrychlejším českým jezdcem byl dnes Jan Brabec, který skončil na 27. místě, nicméně po jedné nedokončené etapě jel Brabec již bez možnosti hodnocení do celkové klasifikace. Na 32. pozici v poslední etapě skončil David Pabiška, který návrat do dakarského sedla motocyklu završil třicátým celkovým místem. Hned za ním skončil v celkové klasifikaci letošní devátý nejlepší nováček Libor Podmol, jež dnes po problémech dojel v etapě na 48. místě. Za ním přijel na 49. místě Rudolf Lhotský, jež v celkové klasifikaci je na 41. pozici. Roman Krejčí, který také jel již bez zápisu do celkové klasifikace, završil letošní rally 63. etapovým místem.

Svitko veze na Slovensko 8. místo
V roce 2016 dojel slovenský závodník Štefan Svitko na celkovém druhém místě. Od té doby se mu nepodařilo proniknout do nejlepší desítky, až letos. Dnes jezdec Slovnaft Teamu dokončil etapu na 15. pozici, udržel rychlost a tím i celkovou osmé místo. Jeho krajan Erik Vlčák dnes zajel 37. nejrychlejší čas, celkově pak skončil na 39. místě.

Druhé etapové vítězství pro Copettiho
Američan Pablo Copetti dnes zvítězil v závěrečné etapě kategorie čtyřkolek a tím si připsal druhý letošní etapový triumf (čtvrtý celkově). Na druhé pozici skončil argentinský jezdec Manuel Andujar, který ve svém čtvrtém Dakaru dokázal ovládnout celkové pořadí a zaslouženě zvítězit. Třetí místo vybojoval polský jezdec Kamil Wisniewski, který letošní Dakar zakončil tak, jak zahájil v prologu, tedy třetím etapovým místem.

Kubiena dokázal dokončit svůj první Dakar
Tomáš Kubiena na závěr letošní rally zopakoval včerejší etapový výsledek, tedy čtvrté místo. V celkové klasifikace tak udržel své páté místo. Zajímavostí jistě je, že český závodník startoval na svém pátém Dakaru, ale teprve poprvé dojel až do cíle, když v prvních čtyřech startech dojel nejdále do páté etapy.

Rally Dakar 2021 – 12. etapa (motocykly)

63. Roman Krejčí (CZE, KTM 450 Rally Replica) +2:38:13 / penalizace 0:15:00 /

Rally Dakar 2021 – konečné pořadí (motocykly)

1. Kevin Benavides (ARG, Honda CRF 450 Rally) 47:18:14 / penalizace 0:02:00 /
2. Ricky Brabec (USA, Honda CRF 450 Rally) +4:56
3. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) +15:57
4. Daniel Sanders (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +38:52 / penalizace 0:07:00 /
5. Skyler Howers (USA, KTM 450 Rally Replica) +52:33 / penalizace 0:06:00 /
6. Lorenzo Santolino (SPA, Sherco TVS 450 RTR) +58:30
7. Pablo Quintanilla (CHL, Husqvarna FR 450 Rally) +1:26:39 / penalizace 0:10:00 /