Joan Barreda Bort získal své letošní druhé etapové vítězství na Rally Dakar 2022. Dnes ale ze soutěže musel pro zranění odstoupit David Pabiška. Nejlepší z našich Martin Michek opět zajel čas na úrovni první desítky.

Středa 5. ledna – 4. etapa: Al Qaysumah – Riyadh (707 km)
Rychlostní zkouška: 465 km / spojovací část 242 km
Dakar míří na jih do hlavního města Rijádu. Nejdelší speciál rallye nabízí účastníkům všechno možné: úsek rychlých tratí dlouhý téměř 200 km, střední část s řetězy různě velkých dun a kamenitý závěr, zejména když soutěžící musí překonávat jedno „wadi“ za druhým. Bude to jeden z nejlepších závodů prvního týdne.

———————————————————

Přišli jsme o Davida Pabišku
David Pabiška bohužel svoji 13. rally Dakar po pádu ve 4. etapě nedokončí. Je po základním ošetření, při vědomí a míří do nemocnice na důkladnější vyšetření. Odnesla to snad jen žebra a klička.

Barreda letos podruhé
Své druhé letošní vítězství v etapě Rally Dakar si připsal španělský tovární jezdec Hondy Joan Barreda, pro kterého to bylo již 29. etapové vítězství na této nejtěžší soutěži planety. Na druhé pozici dnes skončil další ze zástupců továrního HRC Teamu, Chilan Pablo Quintanilla. Nejlepším z továrních pilotů KTM byl dnes dakarský nováček, bývalý pilot MotoGP, Danilo Petrucci. Ital s motocyklem týmu Tech3 KTM dokázal dlouho jezdit na čele etapy, ve druhé polovině sice z prvního místa klesl, nicméně své premiérové pódium na Rally Dakar si udržel.

AKTUALIZACE…
Po skončení etapy se tentokrát ve velkém trestalo. Za různé přestupky proti řádům bylo potrestáno celkem 34 jezdců, ze 132 jezdců v cíli. Trest dostal vítěz etapy Barreda, ale i minutová penalizace ho udržela na prvním místě. Bohužel o své první podium na Dakaru přišel Danilo Petrucci, který po desetiminutové penalizaci klesl na 15. místo. Na třetí pozici se místo něj posunul Portugalec Rui Gonҫalves.

Na čele Rally zůstává Sunderland
V čele celkové klasifikace nadále zůstává tovární jezdec Gas Gas Sam Sunderland z Velké Británie, který má náskok tří minut na továrního jezdce KTM Matthiase Walknera. Na třetí místo klesl Adrien Van Beveren z Francie, který dnes s továrním motocyklem Yamaha ztratil několik minut.

Opět skvělý Michek
Další podařenou etapu má za sebou jezdec Orion Moto Racing Group Martin Michek, který i dnes atakoval pozice vně elitní desítky. V cíli nejdelšího měřeného speciálu nakonec byl klasifikován na výborném jedenáctém místě. Vidět byl i Jan Brabec, který byl v cíli na 26. místě, ale i dnes čtyřiatřicátý Milan Engel. Bohužel čtvrtý jezdec z České republiky, David Pabišta, z rally pro zranění odstoupil.

Penalizace Petrucciho a Price posunuly do elitní top ten našeho Martina Michka, který tak skončil devátý. O jedno místo blíže k vítězi se posunul Jan Brabec, zatímco Milan Engel se posunul na 32. místo.

Rus Maksimov s premiérovým vítězstvím mezi čtyřkolkami
Ruský nováček Rally Dakar Aleksandr Maksimov dnes získal své premiérové vítězství, když čtvrtou etapu vyhrál o 1:52 minuty před argentinským jezdcem Manuelem Andujarem. Na třetí pozici skončil Francouz Alexandre Giraud, který dnes najel minutu na vedoucího jezdce rally Pabla Copettiho. Náš Zdeněk Tůma dnes ztratil bezmála hodinu, přesto si vyjel sedmé etapové místo.

AKTUALIZACE….
Trestalo se i v kategorii čtyřkolek, kde hned třetina z těch, co do dnešní etapy odstartovali, dostala penalizaci, tedy čtyři čtyřkolkáři z posledních dvanácti startujících. Trest čtyř minut připravil o premiérové vítězství Aleksandra Maksimovo, který tak kles na třetí pozici a uvolnil post vítěze etapy Manuelu Andujaremu. Druhý tedy dnes skončil Alexandre Giraud.