Letošní Rally Dakar se pomalu blíží do finální fáze, dnes byla na řadě devátá etapa, která opět změnila vedoucího jezdce celkové klasifikace. Dobře si vedli i naši!

Úterý 11. ledna – 9. etapa
Wadi Ad Dawasir – Wadi Ad Dawasir (491 km)

Rychlostní zkouška: 287 km / spojovací část 204 km
Okruh kolem Wadi Ad Dawasir začne později než obvykle, aby se ve hře udrželi opozdilci z předchozího dne. V této fázi rallye bude rozhodovat výdrž soutěžících a jejich strojů. Přítomnost hor a následné tratě vinoucí se kaňony budou vyžadovat odlišný přístup. I když zde bude méně písku, tato etapa je stále obtížná, a to i kvůli navigaci.

———————————————————

Další etapové vítězství pro Corneja
Dnešní, devátá etapa patřila spíše k těm kratším, což k vítězství využil chilský tovární jezdec Hondy Jose Ignacio Cornejo Florimo. Jezdec HRC dokázal udolat silného soupeře z další jihoamerické země, Kevina Benavidese, který s Red Bull KTM za vítězem etapy zaostal o 1:26 minuty. Třetí místo vybojoval další zástupce japonské Hondy, americký závodník Ricky Brabec.

Do čela rally Rakušan Walkner
Rakouský tovární jezdec KTM Matthias Walkner dnes skončil na čtvrté pozici se ztrátou dvou minut a šesti sekund. Důležité pro něj ale bylo, že po včerejší etapě vedoucí Sam Sunderland v cíli etapy ztratil o bezmála šest minut více. Walkner se tak konečně dočkal a poté, co se na čele měnili různí jezdci a on stále zůstával druhý, se po deváté etapě posunul do čela celkové klasifikace rally.

Michek potvrdil post české jedničky
Martin Michek dnes zajel výbornou etapu, ve které byl opět nejlepším českým závodníkem. V cíli byl na 15. místě, když další z našich byl Jan Brabec, v cíli na 24. místě. Martin Michek se tak vrátil do nejlepší top 20, když mu v celkovém pořadí aktuálně patří 19. místo. Milan Engel se dnes trochu trápil a do cíle dojel na 42. pozici.

Čtyřkolek již pouze 10
Vzhledem k odstoupení Sébastiena Soudaye a absenci Alexandra Maksimova na startu se dnes na start speciálu postavilo pouze 10 čtyřkolek. Včerejší vítěz Alexandre Giroud má nyní více než půlhodinový náskok před svým nejbližším pronásledovatelem Pablem Copettim, třetí Kamil Wiśniewski zaostává o více než 2 hodiny a 10 minut. Náš Zdeněk Tůma je pátý se ztrátou 6 hodin a 15 minut.

Copetti vyhrál etapu čtyřkolek a stáhl šest sekund ze své ztráty
Vítězem dnešní etapy v kategorii čtyřkolek se stal americký závodník Pablo Copetti, který tak v celkové klasifikaci umazal šest minut ze své ztráty na vedoucího Francouze Alexandra Girauda, jež dnes dokončil etapu na druhé pozici. Třetím nejrychlejším byl v devátém soutěžním dni Argentinec Francisco Moreno. Náš Zdeněk Tůma zajel 7. nejrychlejší čas, nicméně na leadera rally ztratil další bezmála hodinu.