46. ročník Rally Dakar je minulostí, dnes byla na programu poslední etapa, kterou vyhrál Kevin Benavides, z celkového prvenství se raduje Ricky Brabec.

Pátek 19. ledna 2024 – 12. etapa: Yanbu > Yanbu (328 km)
Rychlostní zkouška: 174 km / spojovací část 154 km
Finále je bez větších obtíží, ale přesto může být rozhodující. Časovka dlouhá 144 kilometrů není pro vedoucího závodníka nikdy příjemným místem.

Koneckonců, Toby Price byl loni na začátku 14. etapy nesmírně blízko své třetí trofeji, ale jeho 12sekundový náskok nestačil na to, aby zadržel nápor Kevina Benavidese, který ho předstihl a získal titul mezi motocyklisty. Rozdíly mezi nejrychlejšími v celkové klasifikaci by letos mohly být o něco větší, ale člověk nikdy neví!

—————————–

Pohled do předchozí etapy
Ricky Brabec kontroluje rally

Ricky Brabec před poslední stále vede s náskokem něco málo přes 10 minut před Rossem Branchem. Souboj o stupně vítězů je stále otevřený mezi Branchem a Adrienem Van Beverenem. Branch sice nedokázal získat zpět náskok Brabce, ale stále vede před Van Beverenem, který včera zůstal třetí místo i přes pád po nečekaném střetu se stádem velbloudů.

Ricky Brabec po svém prvním vítězství v roce 2020 míří za svým druhým vítězstvím na Dakaru. Jezdec Hondy zvládl předposlední etapu na výbornou a Rossovi Branchovi, který startoval za ním, podlehl pouze o třicet sekund. Do cíle v Yanbu zbývá 174 km a Brabec se může pochlubit náskokem deseti minut před jezdcem týmu Hero.

“Prvním cílem na Dakaru je vždy dojet do dne odpočinku. Jakmile se dostanete do odpočinkového dne, vaším dalším cílem je dojet do cíle. Pokud Dakar dokončíte, je to vítězství. Je to drsné, Dakar není snadný.”

“Mini Kini” na cestě za titulem v kategorii bez asistence

Tobias Ebster včera opět vyhrál rychlostní zkoušku v kategorii Original by Motul, a to i přes problémy s roadbookem. Díky desátému letošnímu vítězství v této kategorii Rakušan startuje do poslední speciálky s téměř dvouhodinovým náskokem před Jérômem Martinym. Tento pozoruhodný výkon ho vynesl na 20. místo v celkovém pořadí motocyklů a zároveň z něj dělá nejlepšího nováčka závodu.

Vítězem poslední etapy neúspěšný obhájce titulu

Tovární jezdec KTM Kevin Benavides zajel v poslední speciálce nejlepší čas. Vítěz loňského ročníku Dakaru si připsal třetí letošní etapový úspěch s náskokem 1 minuty před svým týmovým kolegou Tobym Pricem a 1 minutu a 14 sekund před svým bratrem Lucianem.

Ricky Brabec podruhé vyhrál Rally Dakar

Po vítězství v Rally Dakar 2020 se podruhé v kariéře z prvenství v nejtěžším závodě planety raduje americký jezdec Ricky Brabec. Člen továrního týmu Hondy o necelých 11 sekund odsunul na druhou pozici továrního jezdce Hero Rossa Branche z Botswany. Třetí celkově skončil francouzský závodník a také zástupce Hondy, Adrien Van Beveren. Až za ním, na čtvrtém místě, skončil loňský vítěz Kevin Benavides, který ale na tuto pozici “skočil” až po výkonu v dnešní poslední etapě, do které vstupoval ještě jako šestý jezdec celkové klasifikace.

Noah vítězem rally v kategorii Rally 2

Harith Noah dojel do cíle speciálky a na Romaina Dumontiera ztratil pouhých 56 sekund. Indický jezdec se tak udržel v čele celkového hodnocení Rally 2 a pro svou zemi získal historicky nejlepší výsledek v Rally Dakar.

Argentinec Diego Llanos připravil Romaina Dumontiera o nejlepší čas na poslední speciálce letošního ročníku o pouhých 9 sekund a připsal si první vítězství v kategorii Rally 2 ročníku 2024. Mathieu Doveze skončil na třetím místě, 22 minut za vítězem etapy.

Martin Michak veze skvělý úspěch!

Na 17. místě v poslední etapě skončil nováček Dušan Drdaj, který se tak stal dnes nejrychlejším českým jezdcem, ale hned za ním, na 18. místě, skončil Martin Michek, který si tak udržel elitní top10 v celkovém pořadí rally.

Na 28. místě skončil Milan Engel, který domů veze 22. místo v celkovém pořadí. Jan Brabec Rally Dakar 2024 uzavřel 41.etapovým místem, které ho udrželo na výborné 27. pozici v hodnocení rally.

Na 44. místě dnes skončil David Pabiška a dokázal tak postoupit na konečné 42. místo v rally, ze kterého o jednu pozici odsunul krajana, dnes 46. Martina Prokeše, a to o pouhých 14 sekund. Na 54. místě dojel dnes do cíle Libor Podmol, který po loňském zranění letos dokončil rally na 53. místě celkové klasifikace.

Vynikající Svitko

Velkého úspěchu dosáhl i slovenský rallyový sport, kterého v kategorii motocyklů zastupoval Štefan Svitko. Ten opět patřil ve většině etap mezi nejrychlejší, a nakonec si domů odváží ocenění za celkové deváté místo.

3. Adrien Van Beveren (FRA, Honda CRF 450 Rally) +12:25
4. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +38:48 / penalizace 0:04:00 /
5. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +45:28
6. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +46:38 / penalizace 0:06:00 /
7. Luciano Benavides (ARG, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +53:31 / penalizace 0:15:00 /
43. Martin Prokeš (CZE, KTM 450 Rally Replica) +15:51:44 / penalizace 0:02:10 /
53. Libor Podmol (CZE, Husqvarna 450 Rally Replica) +20:06:59 / penalizace 0:06:30 /
90. Dušan Drdaj (CZE, KTM 450 Rally Replica) +68:12:09 / penalizace 50:45:00 /
DNF Jaromír Romančík (CZE, KTM 450 Rally Replica)

Libor Podmol v cíli Dakaru: Byl to největší záhul v mé kariéře. Prožil jsem neuvěřitelné příběhy

Martin Michek s týmem Orion – MRG vybojovali magické desáté místo na Dakaru!