46. ročníku Rally Dakar se blíží ke svému závěru, dnes se jela předposlední etapa, po které zbývá již pouze krátké finální zápolení.

Čtvrtek 18. ledna 2024 – 11. etapa: AlUla > Yanbu (587 km)
Rychlostní zkouška: 480 km / spojovací část 107 km
Odolnost druhého týdne má potenciál otřást stupni vítězů ve všech kategoriích. Lví část speciálky, která měří téměř 500 kilometrů, se odehrává v neúrodném a členitém terénu. Pro jezdce to bude poslední fyzická výzva. Je pravděpodobné, že to bude etapa s největším počtem defektů.

Pohled do předchozí etapy
RB zvýšil svůj náskok

Ricky Brabec vyhrál včerejší speciálku a vytvořil si náskok v celkovém pořadí. Před svým nejbližším pronásledovatelem Rossem Branchem má nyní náskok 10 minut. Strategická spolupráce Brabce a jeho týmového kolegy Adriena Van Beverena umožnila druhému jmenovanému snížit ztrátu na Branche na méně než minutu. “Tu a tam jsme udělali pár drobných chyb, ale jsme v dobré pozici pro zítřek a závěrečný den,” vysvětlil včera Brabec. “Dva dny před koncem máme trochu náskok, tak uvidíme, co se stane zítra.”

historicky nejlepší výsledek pro Inda

Harith Noah předvedl svůj nejlepší dakarský výkon a v etapě kolem Aluly skončil pátý. Oficiální jezdec týmu Sherco, který se účastní svého pátého Dakaru, je nyní druhý v prozatímním celkovém pořadí třídy Rally 2, jen 4’31” za Romainem Dumontierem. Pro dnešní etapu očekává Ind o něco větší obtížnost: “Zítra to normálně nebude můj den, protože na kamenech jsem fakt děsnej. Oproti loňsku jsem na tom teď lépe, ale pořád mi to moc nejde”. Jeho včerejší páté místo je historicky nejlepším etapovým výsledkem na Rally Dakar pro motorkáře z Indie. Noah je třetím startujícím Indem po CS Santoshovi a indickým průkopníkem rally Aravinu Prabhakarovi.

“Mini Kini” opět nejrychlejší v kategorii bez asistence

Tobias Ebster v 10. etapě opět zajel nejrychlejší čas v kategorii Original by Motul. ‘Mini Kini’, synovec Heinze Kinigadnera, dojel do cíle o téměř 24 minut před Jérômem Martinym, svým nejbližším soupeřem, který na něj ztrácí téměř 1 hodinu a 50 sekund. Rakušan musel třikrát zastavit, aby si vynuloval roadbook. “Byla to skvělá etapa s velmi rychlou a náročnou navigací v kaňonech se spoustou stop,” řekl včera. “Dnes se mi podařilo projet cílem na 23. místě, aniž bych havaroval nebo udělal nějakou chybu.”

Problémy pro Corneja

Nacho Cornejo se po 115 km na deset minut zastavil. Při tankování Chilan vysvětlil, že se mu porouchalo palivové čerpadlo pro přední nádrž. Jakmile byla zadní nádrž prázdná, byl nucen zastavit, aby mohl přední nádrž vyjmout a její obsah přelít do zadní nádrže své Hondy.

Konec pro Goncalvese
v předposlední etapě

Rui Gonçalves upadl po 12 km speciálky. Portugalský jezdec utrpěl zranění ramene a kontaktoval pořadatele s žádostí o lékařskou pomoc. Oficiální jezdec týmu Sherco byl letecky převezen do nemocnice v AlUle, kde podstoupí kompletní vyšetření. Harith Noah je posledním oficiálním jezdcem Sherco, který ještě závodí. V celkovém pořadí si vedl lépe než portugalský jezdec, momentálně je na 11. místě, hned za Dumontierem a první desítkou.

Ross Brandch vítěz etapy,
bude to stačit?

Ross Branch dosáhl v cíli speciálu nejlepšího času a získal své druhé etapové vítězství na letošním Dakaru. Muž z Botswany připravil Rickyho Brabce o vítězství o 32′ sekund, přestože Američan získal na prémiích za otevírání etapy 5 minut a 45 sekund. Američan tak na svého soupeře v celkovém pořadí dnes ztratil, ale den před závěrečnou etapou a cílem rallye v Yanbu má stále náskok více než 10 minut.

Skvělý Michek v top 10
předposlední etapy

Vynikající výsledek dnes zajel Martin Michek, který předposlední etapu dokončil na deváté pozici a do finálového dne půjde na desátém místě celkové klasifikace. Dušan Drdaj také zajel solidní etapu, ve které je klasifikován na 19. místě. Milan Engel odvedl tradičně dobrou práci, při které zajel 25. čas. Na 44. místě skončil Jan Brabec a do top 50 se vešel i David Pabiška, který skončil na 48 místě. Na 50. místě poté skončil Martin Prokeš. Libor Podmol dnes dojel na 61. místě.

Rally Dakar 2023 – 11. etapa (motocykly)

3. Adrien Van Beveren (FRA, Honda CRF 450 Rally) +14:31
4. Jose Ignacio Cornejo Florimo (CHL, Honda CRF 450 Rally) +38:44 / penalizace 0:06:00 /
5. Kevin Benavides (ARG, KTM 450 Rally Factory Replica) +41:19 / penalizace 0:03:00 /
6. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Factory Replica) +47:59
7. Luciano Benavides (ARG, Husqvarna 450 Rally Factory Replica) +55:48 / penalizace 0:15:00 /