Ital Valentino Rossi nejprve jen těsně unikl těžké kolizi, aby si na Red Bull Ringu o několik desítek minut později dojel pro pátou pozici.

 

Jen těžko si představovat scénář, jaký v neděli zapsal čtvrtý závod MotoGP této sezony. V něm došlo ke kolizi Francouze Zarca a Itala Morbidelliho, po které letící motocykl jen těsně minul Itala Valentina Rossiho.

Po restartu závodu nedal multišampión na sobě nic znát, byť v nedobrovolné pauze na něm bylo vidět, že si zcela jasně uvědomoval, co se mohlo stát. Valentino Rossi odvedl na okruhu Red Bull Ring další výbornou práci, po které se v cíli mohl radovat za 11 bodů, udělovaných pátému jezdci v cíli závodu. Přes obrovské problémy se do top ten podařilo dostat i druhému jezdci továrního týmu Yamahy, Mavericku Vinalesovi, který závod Grand Prix Rakouska dokonči desátý.

 

 

Valentino Rossi

„Bylo to velmi děsivé. Všichni čtyři jezdci, ale zejména já, a také Maverick, měli velké štěstí. Dnes se musíme pomodlit, protože situace byla velmi nebezpečná. Myslím, že je dobré být agresivní, protože všichni se snaží udělat maximum, ale za mne to nemusíme přehánět, protože si musíme pamatovat, že tento sport je velmi nebezpečný. Musíte respektovat své soupeře, zejména na trati, kde vždy jedete rychlostí 300 km/h. Už jsem mluvil se Zarcem, ujistil mne, že to neudělal úmyslně. Při brzdění jel velmi zeširoka a zabouchl dveře Francovi. S touto motorkou, když jedete 300 km/h a dostanete se do slipstreamu… Franco neměl šanci zabrzdit. Byl jsem s Maverickem, když jsme vjeli do třetí zatáčky a cítil jsem, že něco ke mně letí. Myslel jsem, že to byl stín helikoptéry, protože někdy ho vidíte na závodní dráze, ale pak mne Francova motorka neuvěřitelnou rychlostí těsně minula a motorka Zarca přeskočila Mavericka. Měli jsme tedy velké štěstí, ale doufáme, že tento typ incidentu je pro jezdce lekcí, jak v budoucnu zlepšit své chování. Mluvil jsem i s Francem, je v pořádku, snaží se na to nemyslet, ale když si to představí, i on se cítí vystrašený. Při této situaci je dobré to, že nikdo nebyl zraněn, všichni jezdci jsou v pořádku, takže se na to tím změní pohled. Kdyby se stalo něco špatného, bylo by to úplně jiné. Upřímně bylo těžké restartovat závod, ale neměl jsem na výběr. Takže jsem šel na start a v závodě jsem jezdil dobře. Zajel jsem dobrý závod. Pro nás s Yamahou to není snadné. Trpíme nedostatkem maximální rychlosti, takže je velmi obtížné bojovat s ostatními motocykly, ale měl jsem dobré tempo. Bohužel mne v deváté zatáčce velmi agresivně předjel Binder, který mne vytlačil z trati. Ztratili jsme spoustu času a kontakt s první skupinou. Ale od té chvíle jsem měl neustále dobrý rytmus a mohl jsem dojet na páté pozici. Můžeme končit lépe, ale byl to dobrý závod.“

 

 

Maverick Vinales

„Dnes jsme měli velké štěstí, to je nejdůležitější. Jsme v pořádku. Tyto věci se mohou stát, při závodech vždy existuje riziko. O třetí zatáčce neustále říkáme, že je velmi nebezpečná. Musí něco udělat, protože tam je opravdu snadné upadnout. Dnes dopoledne jsem při warm upu upadnul. Zamkl se mi předek a letěl jsem na věž a zeď. Bylo to děsivé. Z motorky jsem během incidentu v prvním závodě nic neviděl. Jen jsem zaslechl škrábající zvuk havarovaných motorek, a pak jsem uslyšel náraz Johannova motocyklu dopadajícího na zeď. Když jsem se podíval, uviděl jsem, jak se ke mně blíží jedna motorka, zakryl jsem si hlavu a motocykl vyskočil. Určitě jsme dnes měli velké štěstí, někdo nás zachránil, a to je nejdůležitější. Jsme tady a šampionát ještě neskončil, protože Fabio před námi skončil jen dvě místa. V druhém závodě jsme měli velký problém se spojkou. Je škoda, že jsme ztratili dvě opravdu dobré příležitosti být na vrcholu šampionátu, protože jsem se od začátku cítil opravdu silný. Je pravda, že v prvním závodě byl náš motocykl docela pomalý, ale čekal jsem na patnácté kolo, abych začal tvrdě tlačit. Poté, co jsem ve druhém závodě objevil problém, jsem si myslel, že můj závod skončil. Ale pak jsem zůstal na trati tři až čtyři kola a spojka byla opět v pořádku. Jen jsem se snažil být trpělivý a předjížděním se dostat dopředu. Je to tak, jaké to je.“

 

 


zdroj: bikeracing.cz, foto: yamaha

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno