Pátou etapu Rally Dakar vyhrál Marc Coma, druhým místem se v celkovém vedení udržel Joan Barreda, náš Zdeněk Gottvald z rally odstoupil. Slovák Štefan Svitko stále průběžně na konci první desítky

Copiapo – Antofagasta (239 km spojovací část; 458 km rychlostní zkouška)
Toto je první z mála rychlostních zkoušek, v níž všechny kategorie budou soutěžit společně. Na začátku etapy budou moci soutěžící využít rychlých tratí, aby se pokusili posunout v celkovém pořadí. Ale pokušení může být riskantní, zejména v těžkých Fesh-Fesh oblastech, kde absolutní sebekontrola je jedinou zárukou úspěchu. Předjíždění zde vyžaduje přesné zacházení do extrému.
 
————————————————————————
 
Zpráva dne – Zdeněk Gottvald na Dakaru skončil
Dnes dorazila zpráva, že český jezdec Zdeněk Gottvald odstoupil z Rally Dakar. Důvodem je jeho motocykl Husqvarna, který mu k závodu zapůjčil jeho kamarád a současně i manažer týmu, za který Zdeněk startuje, Pedro Mianchi Prata, který sám sedmkrát Dakar absolvoval. „S motorkou jsem spokojený, je to osobní stroj Pedra. Nejsem náročnej, umím si poradit s každým strojem,“ prohlásil Gottvald po třetí etapě v rozhovoru Tomáše Kocandy, i proto zní až neuvěřitelně Zdeňkův vzkaz hned po následující etapě, ve které pro něj Dakar skončil: „že se na to asi vykašle, že na takovém křápu se jet nedá.“
Nepřísluší mám soudit, zda stroj byl dobrý, či nikoliv, každopádně dle dostupných informací se u této Husqvarny včera spálila spojka pod jednou obrovskou dunou, kterou Zdeněk nedokázal kvůli této závadě vyjet, ani nikudy objet. Celou noc trávil v poušti a ráno ho vrtulník dopravil do bezpečí. Nyní již řeší návrat do vlasti.
 
 
 
Sunderland skončil
Na 66. km včerejší rychlostní zkoušky mezi Chilecito a Copiapo havaroval Sam Sunderland, který byl na konci dne nucen odstoupit poté, co si při pádu zlomil rameno. Jezdci Hondy, který získal letos na Dakaru své druhé etapové vítězství, se nepodařilo ani napotřetí dostat přes čtvrtou etapu soutěže (v roce 2013 skončil v třetí etapě, vloni ve čtvrté).
 
Jakešovi odečetli 12 minut
U pádu Sama Sunderlanda ve včerejší etapě se zdržel slovenský jezdec Ivan Jakeš, který britskému jezdci pomáhal. Tím se samozřejmě zdržel, ale dle tradice mu byl v cíli odečten čas, kdy jeho stroj stál a Ivan si tak nejen polepšil výsledkově v etapě, ale především se posunul v celkové klasifikaci o jednu pozici.
 
Vítězem etapy Coma
Přesně v opačném sledu, než tomu bylo včera, proběhla etapa v podání dvojice Marc Coma a Joan Barreda Bort. Včera startoval Coma před Barredou a ten ho dojel, držel se ho a poté rozdílem oněch dvou minut, které na startu jezdce dělily, zvítězil. Dnes naopak Coma dojel Barredu, následně společně s ním absolvoval etapu, v jejímž cíli se s náskokem dvou minut radoval z prvního letošního etapového vítězství. Druhý skončil Barreda, který si tak udržel na čele šampionátu desetiminutový náskok. Třetí pozici dnes opět vybojoval chilský jezdec Pablo Quintanilla.
 
Skvělý Svitko
Slováci se radují. Jejich jezdec Štefan Svitko dnes zajel výbornou etapu. Od startu se držel v popředí výsledkové listiny, od WP5 jel dokonce 100 kilometrů v čele celého startovního pole. Pak sice ztratil několik desítek sekund, přesto se v cíli radoval z velmi výborného 4. místa, ale hlavně postupu do top ten celkové klasifikace, kde mu patří devátá pozice.
Dobře zajel dnes i Ivan Jakeš, který si vyjel 14. etapové místo a dál si tak drží 19. pozici celkové klasifikace.
 
Pabiška atakuje třetí desítku
Nejlepším českým jezdcem 5. etapy dnes byl David Pabiška, který dojel na 32. pozici. V celkové klasifikaci tak nejlepší z českých jezdců postoupil o další pozici a je tak již pouze jedno místo za třetí desítkou. Druhým z našich byl dnes v cíli Ondřej Klimčiv, který si v celkové klasifikaci také polepšil, když mu aktuálně patří 35. pozice. Milan Engel si také udržel svou pozici a i dnes patří do elitní, první padesátky, když cílem projel na 47. místě.
 
Sonik drží první místo ve čtyřkolkách
Nejrychlejší čas dnešního dne v kategorii čtyřkolek zajel polský jezdec Rafal Sonik, který si tak opět zvýšil náskok na čele celkové klasifikace. Druhý byl dnes domácí obhájce celkového vítězství Ignacio Nicolas Casale, kterému se tak zároveň podařilo dostat na druhou pozici i v celkové klasifikaci.
 
 
 
 
 
Marc Coma (1. místo v etapě)
„Byla to velmi těžká etapa. Neustále se jelo na Fesh-Fesh a v tom terénu nevidíte kameny. Není příjemné v tom jezdit. Musel jsem se neustále soustředit. Po prvních třiceti kilometrech se mi jelo dobře. Snažil jsem se jet dobrým tempem a nepodstupovat zbytečné riziko, protože dnes to bylo hodně těžké. Nakonec jsem spokojený s tím, jak den probíhal. Bude velmi těžké zlikvidovat ztrátu na Joana, ale je před námi ještě hodně závodění. Je tu druhá část rally a my máme ještě dvě maratónské etapy. Pojedu jako o život až do posledního dne. Víme, že Joan je velmi rychlý, a že jezdí skvěle, ale samozřejmě se o to pokusíme.“
 
Joan Barreda Bort (2. místo v etapě)
„Bylo to dobré, po celý den jsem se cítil spokojeně. Byl to skutečně těžký den, ale dopadl dobře. Získali jsme další skvělý výsledek. Dojel jsem s Marcem. Celkově lze říci, že jsem šťastný. Budu se snažit udržet soustředěnost při navigací a při jízdě. Myslím, že nyní mám větší zkušenosti. Již vím, že když Marc začne jezdit rychle, tak jede rychle celý den a jezdí opravdu rychle. Je nemožné dostat se dopředu, je jednodušší jen s ním držet krok.“
 
Pablo Quintanilla (3. místo v etapě)
„Dnes to byla velmi těžká a dlouhá etapa. Cítil jsem se velmi dobře, ale v posledních kilometrech jsem byl trochu unavený. Jsem rád, že jsme v Antofagastě, před domácími fanoušky a v rodné zemi. Doufám tedy, že zajedeme dobrý závod.“
 
 
  1. Marc Coma (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) 4:38:16
  2. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +02:16
  3. Pablo Quintanilla (CHL, KTM 450 Rally Replica) +02:40
  4. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +03:54
  5. Paolo Goncalvez (POR, Honda CRF 450 Rally) +04:37
  6. Helder Rodrigues (POR, Honda CRF 450 Rally) +06:35
  7. Jeremias Israel Esquerre (CHL, Honda CRF 450 Rally) +07:10
  8. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +07:24
  9. Alain Duclos (FRA, Sherco RTR 450 TVS) +09:57
10. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Replica) +10:05
———————————————————
 
  1. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) 17:51:05
  2. Marc Coma (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) +10:33
  3. Paolo Goncalvez (POR, Honda CRF 450 Rally) +22:50
  4. Pablo Quintanilla (CHL, KTM 450 Rally Replica) +31:06
  5. Jordi Viladoms (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) +36:23
  6. Ruben Faria (POR, KTM 450 Rally Factory Replica) +38:13
  7. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +38:36
  8. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Replica) +39:54
  9. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +42:05
10. Helder Rodrigues (POR, Honda CRF 450 Rally) +43:24
———————————————————
 
Rally Dakar 2015 – 5. etapa (čtyřkolky)
  1. Rafal Sonik (POL, Yamaha YFM700R Raptor) 5:47:46
  2. Ignacio Nicolas Casale (CHL, Yamaha 700 Raptor) +10:51
  3. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +21:41
  4. Sergio Lafuente (URY, Yamaha 700 Raptor) +22:31
  5. Victor Manuel Gallegos Lozic (CHL, Honda TRX 700) +30:36
 
Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
  1. Rafal Sonik (POL, Yamaha YFM700R Raptor) 16:04:55 / penalizace 15 minut /
  2. Ignacio Nicolas Casale (CHL, Yamaha 700 Raptor) +24:23 / penalizace 20 minut /
  3. Sergio Lafuente (URY, Yamaha 700 Raptor) +26:20
  4. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +1:30:07
  5. Pablo Copetti (ARG, Yamaha 700 Raptor) +1:42:59

Foto: RallyZone Bauer/Barni / KTM

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here