Film PLNÁ 6 sleduje posledních šest let závodní kariéry jednoho z nejlepších českých motocyklových závodníků Kamila Holána.

Atraktivní prostředí domácích, ale zejména světových roadracingových závodů, dává nahlédnout do pozadí fungování vrcholového sportu. Podobný styl života ale přináší i problémy a peripetie ve vztazích, osobním i rodinném životě závodníka.

Ve filmu nahlédnete do všedního života Holánovy rodiny, kterou spolu s kariérou poznamenal i rozchod s jeho ženou. Všední rutinu v práci, volný čas i čas, který Kamil tráví s dětmi. Je to právě rodina a nejbližší kolegové, kteří odhalují život závodníka pokoušejícího se o cestu na vrchol.

Výrazně do příběhu promlouvá i Kamilův vztah s otcem, který ve svém synovi hledá to, co on v mládí nedokázal. Při cestě na vrchol se vracíme i do dob Kamilových největších životních i sportovních úspěchů. Ale i k největším pádům, při kterých mu šlo o život, a ze kterých se těžce vzpamatovával.

Pohled do každodennosti extrémního závodníka odkrývá sílu nečekaných podmínek úspěchu. Prostřednictvím filmu se divák dostane i do prostředí nejprestižnějších závodů ne skrze sportovní přenos, ale spolu s konkrétní postavou a pochopí tak jejich extrémnost.

Dokážeme pochopit, co vrcholový sportovec získává nasazováním života a co vyžaduje a přináší překonávání limitů?

 

 

 

O NATÁČENÍ

Režisér a kameraman Adam Sejk je vášnivým motocyklovým fanouškem. Že se ale jedná o riskantní sport či zábavu se nejvíce přesvědčil sám, když jeden z jeho blízkých přátel tragicky zemřel na motorce.

V ten moment si začal klást otázky, kam až je člověk ochoten zajít v honbě za adrenalinem? Co jsou lidé ochotni obětovat své vášni? Kdo jsou ti, kteří dávají všanc svůj život? Co jim rychlost v životě přináší a co jim bere?

K hledání odpovědí si spolu se štábem vybral jednoho z nejlepších českých motocyklových závodníků Kamila Holána a šest let sledoval jeho kariéru. Holán se pravidelně umisťuje na předních příčkách těch nejtěžších závodů po celém světě, a to včetně roadracingové legendy závodu Tourist Trophy na ostrově Man, kde ve své kategorii dokonce zvítězil.

Na 60 kilometrech běžné silnice dosahují stroje průměrné rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu. Reakční doba je minimální. Jediná chyba ze strany jezdce, nebo defekt na závodním stroji může mít fatální následky.

„Plná šest“ v motorkářském slangu označuje moment, kdy jezdec dosáhne na svůj osobní výkonnostní limit a také limit stroje. Toto označení v sobě nese samou podstatu závodění.

V jednu chvíli je závodník na samém vrcholu lidských i mechanických sil, zatímco o chvíli později může přijít fatální nehoda. Kamil Holán zná oboje. Otázkou zůstává, jak dlouho můžete na této hraně žít?

 

 

 

ROZHOVOR S ADAMEM SEJKEM

Pamatuješ si na moment, kdy ses rozhodl, že natočíš film o Kamilovi?

 Můj prvotní nápad byl natočit dokument z motocyklového prostředí. Velkou inspirací mi byl film Hitting the Apex o závodnících Moto GP, ale v Čechách by bylo příliš komplikované něco podobného natočit. Když jsem blíže poznal roadracing, který jsem dříve považoval spíš jako nějakou vesnickou zábavu, objevil jsem filmařsky velmi atraktivní, dynamické prostředí, kde se euforické momenty střídají s bohužel někdy i velmi dramatickými chvílemi. Do filmu jsem potřeboval najít postavu, která se pohybuje trochu na hraně svých limitů, ale především má nějaký zajímavý příběh. Kamil měl tou dobou už hodně závodních úspěchů za sebou a byl mediálně známý. Oslovil jsem ho, sdělil svůj záměr a on s natáčením souhlasil.

 

Proč sis pro svůj režisérský debut vybral zrovna svět motorek?

 Zavzpomínal bych na své dětství, které jsem strávil na chalupě v Jižních Čechách. Jedno léto, když jsem šlapal na tatínkově kole značky Ukrajina do dlouhého táhlého kopce, mě z ničeho nic předjela sousedka Jiřinka na svém motocyklu značky Babeta. Zatímco já musel na kole šlapat a šlapat, ona už byla za kopcem. Byl jsem tím fascinovaný a můj vztah k motocyklům byl zpečetěn, a protože jsem filmař, přirozeně jsem se rozhodl investovat čas pro svůj debut právě tímto směrem.

Co bylo v rámci natáčení nebo postprodukce pro tebe nejtěžší?

Práci na place budu vždy považovat za nejkrásnější část z celého tvůrčího procesu. U dokumentu je potřeba rychlé rozhodování, zužitkování zkušeností a celé je to vlastně adrenalinová záležitost. Proto nás to asi všechny na place tak baví. Nejtěžší pro mne byla určitě postprodukční část, která trvala poměrně dost dlouho a byla komplikovaná a náročná na komunikaci.

Tvoje cesta do režisérského křesla je docela nezvyklá. Jak se stalo, že se z asistenta kamery stal režisér?

 Jako absolvent kamery na Filmové škole v Písku jsem se měl možnost setkat se skvělými lektory dokumentu, kterými byli Jana Hádková nebo Olga Sommerová. Vzbudili u mě prvotní nadšení se tomu dále věnovat. Po škole jsem pracoval několik let jako kamerový technik, asistent kamery a kameraman. Zásadní pro mě bylo určitě setkání s Vítem Klusákem, toho času již renomovaným režisérem, který mi dal důvěru a šanci točit po jeho boku. Díky němu a dalším skvělým lidem z oboru jsem měl možnost sledovat možnosti a úskalí, které s sebou výroba dokumentárního filmu v praxi nese. Spolupráce kameramana a režiséra je pro vznik jakéhokoliv filmu stěžejní. Je nutné, aby měli oba maximální zápal pro danou látku. Co se týče dokumentu Plná 6, chtěl jsem zůstat jen za kamerou. Mé nadšení a mrak nápadů se však rozrostl do rozměrů, kdy už to nebylo možné někomu předat. Nejjednodušší bylo se vydat vlastní cestou a stát se i režisérem.

 

 

Co bys chtěl, aby si diváci z projekce filmu odnesli?

Když jsem film natáčel, pokládal jsem si otázky, kam až bych byl já sám schopen zajít ve svých limitech. Jestli bych popřel své „já“ ve snaze zavděčit se druhým, nebo jak bych naložil se svou druhou šancí. Film určitě nemá ambice odpovědět na všechny otázky lidstva. Budu rád, když přiměje diváka zamyslet se nad tím, kde on sám má své priority a co je pro něj v životě nejdůležitější.

 

 

 


PLNÁ 6

  • celovečerní dokumentární film, ČR 2021• 80 min • režie: A.Sejk • premiéra: 26.5. 2022

Scénář a režie: Adam Sejk Kamera: Adam Sejk Střih: Jakub Voves
Zvuk: Václav Flegl
Hudba: Marek Doubrava
Producent: Václav Flegl – Sounderground Koproducenti: Adam Sejk – Take It Easy Saša Dlouhý – FreeSam
Výkonná produkce: Jakub Svěrák – Fixer Service Prague
Dramaturgie: Ivo Bystřičan
Distribuce: Aerofilms
Předpremiéra: 19. květen 2022 v Hořicích v Podkrkonoší
Premiéra: 26. května 2022, Praha www.plna6.com/

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno