Dne 18. – 19. září 2021 dostal český motocyklový jezdec Ondřej Vostatek znovu příležitost představit se na divokou kartu na závodech World SBK v Barceloně.

Bohužel ho zastavil pád a velká smůla i souhra náhod hned v prvním tréninku, po kterém následoval dvojnásobný trest od ředitelství závodu. Z prvního závodu byl diskvalifikován a ve druhém závodě musel startovat z boxové uličky, což mu znemožnilo bojovat o další mistrovské body v šampionátu.

Na závody do Barcelony se Ondřej velmi těšil, protože chtěl zopakovat a vylepšit úspěch z Mostu, kdy při prvních závodech v mistrovství světa vybojoval své první body. Do začátku prvního pátečního tréninku se bohužel zásadně promítl počáteční organizační chaos.

Tým neměl k dispozici box a tak měl vybavení na trénink připravený na „pit line“. Techničtí komisaři ale týmům neumožnili vstup do této zóny a tím se začaly kupit technické problémy a zápas o čas.

 

 

Nejprve Ondřej ztratil čas při opětovném nahřívání pneumatik a po té vyjel na trať s pneumatikou se špatným tlakem. V každé zatáčce bojoval s „highsiderem“ a tak musel znova zpátky k mechanikům do zázemí. Když se Ondřej vrátil na trať, snažil se dostat rychle do tempa a využít zbytek času, který na trénink zbýval.

Po odjetí dvou kol, ale byla vyvěšena žlutá vlajka, kvůli pádu jednoho z jezdců. Zanedlouho na tom samém místě havaroval na olejové skvrně i český závodník Ondřej Vostatek. Jeho pád se obešel bez zranění, ale jeho stroj při pádu nešťastnou náhodou zasáhl a zranil traťovou komisařku. Po tomto incidentu dostal Ondřej trest od ředitelství závodu. Zákaz startu v prvním závodě a penalizaci ve druhém závodě, kdy mohl startovat z boxové uličky.

Do dalších tréninků už komisaři změnili rozhodnutí a týmy bez boxů na „pit line“ pustili. Celá tato nešťastná událost ale Ondru velmi zasáhla a bylo pro něj těžké se soustředit v dalším tréninku a pracovat na zrychlení a vylepšení času. Kvalifikace byla pro Ondru jen další trénink a společně s týmem pokračovali v práci na nastavení motocyklu. Krok směrem dopředu se podařil až v nedělním warm upu, kde se už Ondřej cítil lépe a podařilo se mu svůj čas zlepšit.

V neděli Ondřej odstartoval do závodu z „pit line“, a byla to jeho premiéra při velkých závodech. Během pár kol se mu podařilo dotáhnout ztrátu a probojoval se o několik míst dopředu. V polovině závodu mu ale začaly odcházet pneumatiky a motor začal ztrácet výkon. Závod nakonec dokončil z 35 jezdců na 24. místě.

 

Ondřej Vostatek po závodech řekl:

„Byl to pro mě asi nejhorší víkend, co jsem zažil. Moc jsem se těšil, ale vůbec se nám nedařilo. A pak k tomu přišel ten nešťastný pád. Nevím co k tomu dalšího říct, jen to, že mě to moc mrzí a doufám, že komisařka bude brzy v pořádku. Najel jsem na olej, který byl na trati, a bohužel se s tím nedalo nic dělat. Díky tomu jsem byl de fakto vyřazen ze závodů. Pořád se mi honily v hlavě myšlenky, co jsem mohl udělat jinak, aby se to nestalo. Bylo pak těžké se soustředit na další práci. V nedělním závodě se mi aspoň podařilo dotáhnout ztrátu ze startu a dostat se do závodu, ale bylo těžké jít bojovat na body. Rád bych moc poděkoval všem za podporu, které se mi dostalo a doufám, že v Jerezu se nám bude dařit lépe a snad budu mít i trochu štěstí.“

 

 


zdroj: TZ týmu

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno