Po vulkanické etapě plné kamení Rally Dakar 2024 došlo na rychlé písčité cesty. A to jezdcům z týmu Orion – Moto Racing Group sedlo.

Martin Michek dojel ve druhé etapě Dakarské rallye šestnáctý, v průběžném pořadí stále drží skvělé desáté místo. Svižné tempo předvedl na trati Milan Engel, který byl v cíli na 24. příčce.

Časově si polepšil také Dušan Drdaj – v cíli byl osmadvacátý a celkově poskočil na 32. příčku. O deset míst dopředu se posunul Martin Prokeš, který je nyní na 51. místě. To Jaromír Romančík po technických problémech ztratil. V pondělí čeká jezdce další porce 400 měřených kilometrů.

 

 

Posun dopředu

Byli rozbití, psychicky vyčerpaní… První etapa letošní Dakarská rallye připravila všem nejtěžší úvod za pět ročníků v Saudské Arábii. Docházelo ke zraněním a motocykloví jezdci museli překonávat trialový terén plný kamenů a skal. V neděli se profil etapy změnil.

Docela hezká speciálka, poměrně dost rychlá. Užil jsem si jí,“ těšilo Martina Michka, který v cíli dojel o šestnáct minut za vítězem. Jak už to ale na této soutěži bývá, žádný den není bez komplikací.

Bohužel se mi najednou nafoukl airbag, nevím z čeho. Asi jak jsem v dunách jel rychle a skákal, tak se to v kombinéze otevřelo pod tím tlakem. Pak jsem měl dva menší pády, jinak vše v pohodě. Zároveň nám pořadatel připravil hodně speed limitů, ze 150 km/h jsme museli brzdit na 30 km/h. Žaludek z toho málem vyletěl ven,“ popsal Michek, který byl s výsledkem spokojený. Jakékoliv umístění v první dvacítce je v nadupané motocyklové kategorii pro českého jezdce velkým úspěchem. V průběžném pořadí navíc drží desátou příčku a ztrácí pouze 22 minut na lídra.

 

 

Engel si odpočinul

Také pro zkušeného Milana Engela byl začátek letošního ročníku Dakaru hodně náročný. Do druhé etapy nastoupil s jasným strategickým záměrem. „Věděl jsem, že za mnou vystartují dobří piloti, kteří v sobotu hodně bloudili. Nechal jsem se právě jimi předjet a jel s nimi až do cíle. Navigačně jsem si odpočinul a užil si jízdu za motorkou. Včera jsem totiž navigoval tak, že mě z toho bolela hlava. Bylo to úplně super,“ pochvaloval si Engel, který je průběžně čtyřiadvacátý a na čelo ztrácí 56 minut.

Nováček Dušan Drdaj rovněž 400 měřených kilometrů zvládl, elegantně! „Už ráno na startu jsem zvolil taktiku šetření techniky a těla, protože po včerejšku jsem byl unavený a bolavý. V neděli se mi to líbilo mnohem víc, odsýpalo to, neudělal jsem žádnou navigační chybu. Uvidíme, jestli se to vyplatilo,“ říkal v cíli úspěšný motokrosař, který na nejrychlejší ztratil půlhodinku a v celkovém pořadí se posunul o čtyři místa na 32. příčku.

Do dobré pohody se dostává také Martin Prokeš, specialista na vytrvalostí soutěže. Sobota ho kamenitým profilem tolik neoslovila, v neděli si jízdu po menších dunách a písku velice užíval. A dokonce pomohl dalším českým účastníkům. „Bylo to o sto procent lepší oproti sobotě, jelo se mi parádně. Dojel jsem tam kluky Davida Pabišku a Libora Podmola. Špatně najeli na jeden waypoint, tak jsem je vedl. S Liborem jsem to dotáhl už do cíle, jeli jsme v celkem dobrém tempu. Ke konci to bylo horší, dojížděli nás auta a strašně se prášilo. Jeli jsme fakt opatrně,“ popisoval v cíli 47. závodník, který se posunul v celkovém pořadí na 51. místo. To Jaromír Romančík měl na trati problémy v palivovém ústrojí své motorky a opravou ztratil více než několik hodin. Na trati byl přes 7 hodin a do cíle se dostal na 120. místě.

 

 

 

Dakarská rallye – 2. etapa pro MRG

 

Jméno                         pořadí ve 2. etapě     celkové pořadí

Martin Michek                       16. místo                    10.
Milan Engel                            24. místo                   24.
Dušan Drdaj                           28. místo                   32.
Martin Prokeš                         47. místo                   51.
Jaromír Romančík                  120. místo                  71.


 

 

Rally Dakar 2024 – výsledky 2. etapa

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno