Ve Spojených Arabských Emirátech dnes odstartoval nejtěžší závod planety, populární 46. ročník Rally Dakar. Přinášíme první výsledky.

Pátek 5. ledna 2024 – prolog: AlUla > AlUla (158 km)
Rychlostní zkouška: 28 km / spojovací část 130 km

Tak dlouhá opona, až se pravidla posunou na absolutní hranici. Místo sprintu to byla dakarská etapa v koncentrované podobě, v níž závodníci museli slalomovat mezi kameny, na písečných cestách a off road úsecích – ano, už – v krajině, která jim vyrazí dech. Takto přísná zkouška zaručí, že prolog splní svůj základní účel – oddělit zrno od plev.

Koeficient o nasazení do první etapy zrušen

Dříve byl na čas v prologu aplikován koeficient, který měl jezdce hlavní kategorie FIM přimět k tomu, aby ze sebe vydali maximum a neřídili se nesportovními strategiemi. Letos už to neplatí, protože závodníci mají nyní možnost zvolit si startovní pozici do 1. etapy.

Tosha Schareina vítězem prologu

Tosha Schareina nemohl doufat v lepší start svého třetího Dakaru a prvního v pozici oficiálního jezdce. Muž z Valencie prokázal, že je nejrychlejší v prologu, aby získal své první etapové vítězství na Dakaru.

Porazil továrního jezdce GasGas Daniela Sanderse o 12 sekund’ a jezdce Hero, Rosse Branche, o 19 sekund. Adrien Van Beveren posunul druhou Hondu v pořadí na čtvrtou pozici, 24 sekund’ za vítězem. Luciano Benavides, který loni vyhrál tři etapy, skončil pátý, 2 sekundy’ za Van Beverenem. Jeho bratr, obhájce celkového prvenství Rally Dakar, Kevin Benavides, dosáhl devátého nejlepšího času dne, o něco méně než jednu minutu za vítězem.

V Rally 2 souboj Jihoafričanů a Francouzů

Jihoafričan Kerim Fitz-Gerald vyhrál prolog ve třídě Rally 2 před pilířem W2RC Romainem Dumontierem a jeho krajanem Mathieu Dovezem. Druhý Jihoafričan Bradley Cox skončil čtvrtý před třetím galským jezdcem Jeanem-Loupem Lepanem. Kerim vede mezi jezdci W2RC a odstartoval souboj mezi Jihoafričany a Francouzi, navíc tři jezdci týmu BAS World KTM Racing jsou již v první čtveřici, na 1., 3. a 4. místě.

Čínský motocykl Kove na rozmachu

Čínský tým Kove, který se loni na Dakaru představil se čtyřmi motocykly, které všechny dokázaly dokončit, se vrátil s novým oficiálním týmem přihlášeným do třídy Rally 2, který tvoří dva čínští jezdci a dva francouzští motorkáři. Xavier Flick dojel se svým stojem Kove na 6. místě ve své třídě.
Čínský výrobce je přítomen i v řadách soukromníků, a to s Cesarem Zacchettim (#49) v kategorii Original by Motul a Masonem Kleinem (#98) ve třídě Rally GP. Americký jezdec, devátý a nejlepší nováček na svém prvním Dakaru v roce 2022, jede ve vlastních barvách Klein Off Road Racing a s nejnovějším modelem Kove. Jedná se o zcela nový motocykl a je jediným jezdcem, spolu s čínským motorkářem Sunierem Sunierem z oficiálního týmu, který na něm pojede. Mason dnes dosáhl celkového desátého nejlepšího času!

Z našich nejlepší Michek

V loňském roce skončil Martin Michek na Dakaru na 11. místě se statusem nejlepšího soukromníka před Štefanem Svitkem. Kvůli zranění nohy několik dní před soutěží nemohl český motorkář v roce 2023 jezdit a připravovat se tak, jak by si přál. Pěkný start do rallye se mu podařil, když se v prozatímním hodnocení vyšvihl na celkové 11. místo v prologu.

Z dalších našich jezdců do cíle dojeli na 29. místě nováček Dušan Drdaj (8. místo v kategorii Rally 2 a nejlepší v kategorii nováčků Rally 2), zatímco jeho zkušený týmový kolega Milan Engel skončil na 41. místě. Těsně za padesátkou, na 51. místě, dokončil prolog nejzkušenější český motorkář David Pabiška (4. místo v kategorii bez asistence Original by Motul a 2. místo v Rally 2 Veteran), když o tři pozice za ním byl další z nováčků, Jaromír Romančík. Na 57. místě skončil Jan Brabec, na 58. místě Martin Prokeš a Libor Podmol se vrátil 129. pozicí. Dodejme ještě, že jediný letošní slovenský motorkář, jednačtyřicetiletý Štefan Svitko, startující na svém patnáctém Dakaru, skončil na 24. místě.