Bilance krádeží motorek nepříjemně rostou. Jak se chránit a čeho se vyvarovat?

Zabezpečit motorku stoprocentně je nemožné, ostatně stejně jako jakýkoli majetek. Pokud ale máte svou motorku hodně v lásce a nechcete o ni přijít, existuje několik způsobů, jak nenechavcům jejich práci přinejmenším ztížit, nebo je vůbec od krádeže odradit. Stačí si dostat pod kůži alespoň základní pravidla.

Základní předpoklad k tomu, abyste co nejvíc ochránili svou motorku, je NEBÝT LÍNÝ! Jasně, někdy není čas, mnohdy je zas otrava místo pouhého otočení klíčkem ve spínačce ještě navíc hledat zámek, nějaký sloup a řetěz. Ale vězte, že není horšího pocitu než přijít na místo, kde jste zaparkovali, a zjistit, že tam už nic nestojí a motorka je fuč!

 

Postřehy z praxe

 

(1)  Myslete dopředu, udělejte si teď hned fotky motorky, nejlépe ze všech stran. Pokud jsou na nich nějaké markanty (ať už poškození, nebo zvláštnosti, které na jiné motorce nejsou), vyfoťte hlavně takové detaily!
Fotky si dobře uložte. Stává se totiž, že se motorka po krádeži dříve či později najde, ale jsou odstraněné originální oficiální identifikátory (tj. tovární ražba, skryté znaky, elektronická čísla atd.). Pokud jsou však k dispozici detailní fotky markantů, může se podle těchto unikátních detailů odcizený motocykl jednoznačně identifikovat a vrátit oprávněnému majiteli.

 

(2)  Když už se to stane a motorku vám někdo ukradne, neprodleně volejte 158 a oznamte krádež. Čím dříve se začne po motocyklu pátrat, tím lépe! Vezměte si svoje doklady, doklady od motocyklu a flash disk nebo CD s fotkami a odeberte se na nejbližší oddělení policie, kde fotodokumentaci přidají ke spisu a zvýší se pravděpodobnost toho, že se motorka najde.

 

(3) Víc očí víc vidí – využívejte internet a sociální sítě. Když už se motorka ztratí, ať o tom ví co nejvíce lidí. Ztížíte tak případný prodej kradeného stroje nebo věcí.

 

(4) Pak to ještě projděte pořádně celé okolo, mnohdy bývá motorka pouze odtlačena opodál několik set metrů, kde drban čeká, jestli motorka nemá náhodou GPS lokátor.

 

 

Co člověk třeba ani nevidí…

Z dopisu jednoho z četníků-motorkářů, který nás na celou situaci vlastně upozornil (a na přípravě tohoto článku s námi spolupracoval), si dovolíme na závěr i jednu doslovnou citaci. Už jenom proto, aby nám mnohým došlo, že krádež není mimo jiné jen újma na mém majetku, ale také práce a starost pro hodní lidí okolo: „A úplně nejlíp bychom vám nepřáli (to se totiž už taky stalo), aby se motorka našla třeba na hranicích Polska a Ukrajiny a aby vám polský soud napsal, že si máte do týdne pro torzo motorky přijet, jinak po vás bude vymáhat parkovné! A vy si jak trubka půjčíte dodávku a strávíte báječný den dovolené v autě cestou pro potlučenou motorku přes půl Evropy, kdy škodu a investici do cesty vám už nikdy nikdo nezaplatí. Je jedno, na čem jezdíte, je fuk, zda je to fungl nové GéeSo, nebo malinkatá stařičká Vespička, prosíme, važte je k něčemu a nespoléhejte na to, že až se vrátíte na místo, kde váš miláček stál, ještě tam bude a nebude ve stavu, nad kterým jen zapláčete. Krade se všechno!!! bez ohledu na kubaturu, typ, stav, barvu a co my víme ještě. Nesnažte se být mermomocí mezi těmi 524 nešťastníky, kteří předloni spoléhali, ale motorka na svém místě nebyla!“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Téma – Krádeže motorek 1. díl

 

 


text, foto: Honza Karásek, připraveno ve spolupráci s Policií ČR

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno