Bilance krádeží motorek nepříjemně rostou. Jak se chránit a čeho se vyvarovat?

Zabezpečit motorku stoprocentně je nemožné, ostatně stejně jako jakýkoli majetek. Pokud ale máte svou motorku hodně v lásce a nechcete o ni přijít, existuje několik způsobů, jak nenechavcům jejich práci přinejmenším ztížit, nebo je vůbec od krádeže odradit. Stačí si dostat pod kůži alespoň základní pravidla.

Základní předpoklad k tomu, abyste co nejvíc ochránili svou motorku, je NEBÝT LÍNÝ! Jasně, někdy není čas, mnohdy je zas otrava místo pouhého otočení klíčkem ve spínačce ještě navíc hledat zámek, nějaký sloup a řetěz. Ale vězte, že není horšího pocitu než přijít na místo, kde jste zaparkovali, a zjistit, že tam už nic nestojí a motorka je fuč!

 

 


 

Reakce a návody: …zde

 

Ve spolupráci s policií jsme sestavili krátkou osnovu, podle které když se budete řídit, ne že byste riziko ukradení motorky úplně eliminovali, ale rozhodně ho zmenšíte. Zloděj totiž taky ví, kdy bude jeho „práce“ snadnější.

 

(1) Pokud možno parkujte motorku v garáži. Když je nezbytné parkovat třeba přes noc na veřejném místě, tak na co nejfrekventovanějším. Naložit motorku (pouze se zamčenou spínačkou) do dodávky trvá pouze dvě minuty od vystoupení do odjezdu!! Čím je tedy místo frekventovanější, tím lépe – na Vinohradský nebude nikdo pižlat řetěz připevněnou k lampě, a to ani o půlnoci! Naopak v zapadlé ulici na to bude mít zloděj klid!

*****

(2) I když je motocykl v garáži, je stoprocentně vhodné jej zamknout i druhým (klidně i třetím) zámkem, samozřejmě k nějaké pevné části. Velice dobré je svázat dvě motorky dohromady, protože jednu motorku dva lidi odnesou, dvě naráz ale nedají ani tři chlapi! To fyzicky prostě nejde!

*****

(3) Zauvažujte o elektronickém zabezpečení, nejlépe se sledováním. To však nikdy nezapojujte přímo na baterii. První místo, kam se zloděj podívá, je pod sedačku a na baterku. Cokoli tam nepatří od výroby, to urve, ať už je to zásuvka, nebo ukazatel zařazené rychlosti. Když zapojit GPS lokátor, tak na co nejvíc nepřístupné místo na motorce a zároveň nejlépe tam, kam se normálně člověk nekouká. Při montáži je dobré uvažovat jako zloděj, který GPS hledá, a dát ho prostě jinam! Nejlepší je verze s vlastním zdrojem, co se dá nalepit na magnet pod plasty či kamkoli jinam.

*****

(4) Nezveřejňovat na internetu foto motorky s místem jejího parkování!

*****

(5) Když už jste nuceni parkovat venku, tak jen s maximálním zajištěním. Jakýkoli zámek znamená čas navíc (policie ví, že zdolání zámku trvá v průměru okolo dvou minut)! Motorku vždy spojte s něčím pevným, tzn. s lampou, značkou, stromem atd.). Pokud nemáte garáž a musíte každý den parkovat na stejném místě, kde není žádná pevná překážka, ke které byste motorku ukotvili, vyvrtejte dvě díry do asfaltu chodníku či parkoviště (ano, víme, nemělo by se to, ale…) a na chemickou kotvu si tam zalepte oko na dva vruty! Investice v řádu stokorun, ale bezpečnější parkovací místo pro motorku je k nezaplacení!

To samé platí i o podzemních garážích – zde bývají motorkáři přehnaně optimističtí a nezamčené motorky mizí po desítkách!

 

 


ZNÁMÉ STATISTIKY ROKU 2019

 

  • Nejvíc krádeží jednostopých vozidel se událo v Praze (a to 175!)
  • Mezi kraje s vyšším počtem krádeží patřily: Středočeský 56, Jihomoravský 50, Moravskoslezský 38, Liberecký 31.
  • Z 524 případů bylo během roku 2019 v ČR objasněno dohromady 126 případů. Ostatní motorky prostě zmizely!!!

 


text, foto: Honza Karásek, připraveno ve spolupráci s Policií ČR

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno