BMW na to jde dobře. Svým současným a hlavně potencionálním zákazníkům nabízí všechny své nejnovější modely k otestování v prostředí, které vás, pokud nejste absolutní motocyklový ignorant, prostě pohltí

F 800 R je zcela jasný entry model do řádně zahuštěného bavorského dvorečku. Nerozseká vás tak jako jejich vysoko objemové boxery nebo řízené střely typu S 1000 RR. Tuhle motorku zvládne i majitel čerstvého řidičáku, což je právě její největší přednost. Volba řadového dvouválce o výkonu „pouhých“ 90 koní má jasný cíl a dokonale koresponduje se zbytkem motorky.

 

Perfektní ovladatelnost, to je to, oč tu kráčí. Jasně, konstrukce řadového dvouválcového motoru má svá omezení, ale bezesporu i své přednosti. Střední pásmo je spíše slabší (kolem 5000 otáček solidně vibruje, takže žádná změna oproti staršímu modelu) a rozvášní se až zhruba 1500 otáček před omezovačem, kdy cítíte znatelný nárůst výkonu. Je to zábavný a taky to umí být i řádně rychlý. Pokud se chcete svézt trochu sportovně, musíte ji držet řádně pod krkem, to ale není žádná nevýhoda.

V nižších otáčkách vám ruce neurve, ale nešetrné podřazení z dvojky na jedničku dokáže zadek pěkně rozhodit. Jo, umí být i zábavný.

 

Tady koukněte na čupr video z testu:

 


BMW Motokolo

Teď nenarážíme na výkon, myslíme to jenom v dobrém. F 800 R se neuvěřitelně lehce vodí. Je to hrozně, ale hrozně jednoduché. Motorka dělá, co chcete, ještě než na to pomyslíte. Telepatie, chtělo by se říct. V utažených vracácích se cítí sebejistě jako šlehačka na cibuli s ananasem. Odpružení je celkově naladěno spíš do tuha, takže cítíte pevnost a správné odezvy na to, aby měla jízda švih.

Stabilitu neztratí ani v rychlejších úsecích, je to prostě precizně vyvážená motorka. Na rámu a podvozku celkově odvedli konstruktéři opravdu dobrou práci a vodit ji je čistá radost z jízdy. Svou lehkostí si vás prostě získá.

 

Zase to ABS…

Ohledně výbavy a různých elektronických fičurek toho není moc k povídání. Základní verze se obejde bez elektronického nastavitelného podvozku a kontroly trakce. My je na našem testovacím modelu sice měli, ale upřímně, asi bychom se bez nich obešli. Přepínání palivových map nebo třeba kontrola trakce by tady stejně postrádala smysl.

Co nás ale štvalo, bylo nevypínatelné ABS. Nevíme, proč báwo zvolilo takové nastavení, možná kvůli zaměření motorky, ale přední guma by toho rozhodně snesla víc. Bezpečnost především, to v dnešní době chápeme, ale tady je berlička pro jezdce až příliš okatá. Možná jsme v tomhle ohledu staromódní, ABS nijak neodsuzujeme, ale přijde nám, že je jezdec ošizen o dalekosáhlé schopnosti motorky. Vždyť smykovat je taková sranda!

 

Cesta je cíl

Jedem dál a necháváme se unést trochu svižnější jízdou. Motor chce pořádné točky, tak mu je dopřáváme. Na okamžik zapomínáme na veškeré starosti a užíváme si jízdu. Nic neřešíme, nehrabeme se v miliardě nastavení, které tu vlastně ani není k dispozici. Vyhovuje mi, že nemusím přemýšlet nad tím, jestli je pro danou cestu a povrch lepší zvolit ten nebo onen režim. F 800 R je taková „čistá“ klasická motorka s moderními vlastnostmi bez přebytku elektroniky.

 

Brzdy jsou dostačující a motorku zastaví spolehlivě (až na to proklaté nevypínatelné ABS). Motorka skoro nežere (to jsme od BMW tak nějak čekali, v pohodě se vejdete do pěti litrů), takže kilometry můžete polykat bez starosti o svou peněženku. Myslím, že se tímto modelem BMW trefilo přesně tam, kam mířilo.

Pamatujete, jak byla GS500 tradiční „větší“ motorka pro začátečníky a přestupní stanice k výkonnějším motorkám? Tuto roli nyní přebírá F 800 R. Jen ta cena pravděpodobně zabrání tak masivnímu rozšíření…

 


Foto: Jan Stárek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno