Celkem 14 etap během dvou týdnů čeká na účastníky blížícího se 45. ročníku kultovní Rally Dakar.

 

 

Sobota 31. prosince
prolog: Sea Camp > Sea Camp (10 km)

Rychlostní zkouška: 10 km / spojovací část 0 km
Nová koncepce bivaku, vyvinutá za účelem sblížení dakarského pole v závěrečných fázích kontrolních testů, bude také kulisou pro slavnostní pódiový ceremoniál, který závod zahájí. Po sjezdu z rampy se stroje vydají směrem k výjezdu ze Sea Campu, na start krátké 11 km dlouhé speciálky na nábřeží. O startovním pořadí do první etapy rozhodnou těsné rozdíly na konci prologu, zpět u bran bivaku. V opačném pořadí než v klasifikaci prologu si patnáct nejlepších motorkářů vybere startovní pozici v následující etapě. Strategie vstupuje do hry od prvního dne

Neděle 1. ledna 2023
1. etapa: Sea Camp > Sea Camp (603 km)

Rychlostní zkouška: 368 km / spojovací část 235 km
Čas na hraní je u konce, rallye se skutečně rozjíždí a na řadě je přehledná smyčka, která bude hrát do karet dobře připraveným závodníkům. Písečné tratě následují kamenité úseky s poměrně velkým množstvím šotoliny. Nováčci si v závěrečném úseku vyzkoušejí své schopnosti při surfování v dunách. I když tato etapa není nijak zvlášť náročná, poskytne brzký přehled o tom, jak si kdo stojí.

Pondělí 2. ledna 2023
2. etapa: Sea Camp > Al Ula (590 km)

Rychlostní zkouška: 431 km / spojovací část 159 km
Cesta do Al Uly nikdy nepřestane přinášet něco neobvyklého. Lví podíl na trati tvoří uzavřené cesty, takže dobře zvládnuté řidičské dovednosti se vám bohatě vyplatí. Dokonce i závodníci, kteří ztratí čas kvůli nepovedené navigaci v ďábelských balvanitých polích nebo z jiného důvodu, dostanou odměnu, když se pokochají pohledem na nádherné kaňony a překrásnou krajinu v blízkosti cíle. Etapa se bude rozhodovat v dunách, na obzoru budou vidět některé z majestátních nabatejských chrámů.

Úterý 3. ledna 2023
3. etapa: Al Ula > Ha’il (669 km)

Rychlostní zkouška: 447 km / spojovací část 222 km
Soutěžící opustí bivak hned na začátku úchvatné speciálky, kterou David Castera označil za “možná nejkrásnějších padesát kilometrů v rallye”. Jezdci však budou příliš soustředěni na závod s časem a příliš zaměstnáni hledáním trasy vedoucí skrz sled kaňonů, než aby se v této rychlé etapě věnovali panoramatu více než zběžnému pohledu. Dohromady mají tyto ingredience potenciál otřást pořadím ve všech kategoriích.

Středa 4. ledna 2023
4. etapa: Ha’il > Ha’il (573 km)

Rychlostní zkouška: 425 km / spojovací část 148 km
Dokonce i mazané pouštní lišky, které zkrotily duny všeho druhu, se málokdy setkají s takovými horami písku, jaké čekají na startovní pole v prvních 100 km tohoto speciálu. Jakmile je to za nimi, čeká na závodníky záludná navigace po písečných cestách vedoucích zpět do Ha’ilu. Pro rozluštění a dodržování pokynů v roadbooku bude nezbytné velké soustředění.

Čtvrtek 5. ledna 2023
5. etapa: Ha’il > Ha’il (645 km)

Rychlostní zkouška: 375 km / spojovací část 270 km
Písek, písek a ještě jednou písek ve druhém okruhu kolem Ha’ilu, saúdského hlavního města offroadových závodů. Pole malých dun s velbloudí trávou ustoupí rozlehlým plochám posetým dunami. Zkušenost se skoky do dun bude rozhodovat o tom, zda v tomto slalomovém úseku získáte nebo ztratíte minuty. Jen skuteční experti zvládnou měkký písek bez časových ztrát.

Pátek 6. ledna 2023
6. etapa: Ha’il > Al Duwadimi (874 km)

Rychlostní zkouška: 466 km / spojovací část 408 km
Startovní pole bude pokračovat v cestě od pobřeží k pobřeží nejdelší etapou Dakaru, která obsahuje také nejdelší speciál. Na rychlých a bohatých tratích, které vedou první polovinou trasy přes rozsáhlé náhorní plošiny, budou tachometry atakovat trojciferné hodnoty. V závěrečné třetině etapy se o zpestření a zvýšení napětí postarají duny. Na konci dne budou mít závodníci a jejich stroje za sebou téměř 2 500 kilometrů speciálů.

Sobota 7. ledna 2023
7. etapa: Al Duwadimi > Al Duwadimi (641 km)

Rychlostní zkouška: 473 km / spojovací část 167 km
Tato etapa vede od zvlněných oblastí až po písečné plošiny a vyniká rozmanitým terénem, který začíná oblázky a později přechází v hrozivé řetězce dun. Její vyčerpávající průběh je pro uchazeče o stupně vítězů cennou příležitostí, jak se vypořádat se svými soupeři.

Neděle 8. ledna 2023
8. etapa: Al Duwadimi > Riyadh (722 km)

Rychlostní zkouška: 407 km / spojovací část 315 km
Bivak v Rijádu se stal pro závodníky během prvních tří ročníků v Saúdské Arábii známým místem, ale tato speciálka je zcela nová. V první části se závodní pole proplétá malebnými údolími v srdci hor a poté se vydá do širé pouště. Aby se uzavřel intenzivní program prvního týdne a jezdci a jezdkyně si zaslouženě odpočinuli, závěrečných dvě stě kilometrů se pojede na rychlých tratích. Je čas zhodnotit senzační závodní týden.

Pondělí 9. ledna 2023
volný den: Riyadh

Rychlostní zkouška: 0 km / spojovací část 0 km
Pro mnohé je den odpočinku důležitým mezistupněm. Ať už se stane cokoli, bude to čas pro všechny, aby zhodnotili svou strategii a rozumně využili čas k vyvážené regeneraci, Kratší bude pro opozdilce, kteří budou mít na svých strojích jistě hodně práce. Zbytek bude rozdělen mezi údržbu nutnou k návratu do dun a odpočinek v pravém slova smyslu. To vše při zachování soustředění na soutěž

Úterý 10. ledna 2023
9. etapa: Riyadh > Haradh (710 km)

Rychlostní zkouška: 358 km / spojovací část 352 km
První etapa po dni odpočinku nemá za cíl posadit závodníky zpět na dno, ale solidní řidičské schopnosti se budou velmi hodit v přicházejících kaňonech, které tvoří první část etapy. Vyjetí mimo trať a potíže s navigací jsou jen dvě z nástrah této speciálky. Startovní pole bude muset překonat také krásný řetěz dun na cestě zpět do bivaku.

Středa 11. ledna 2023
10. etapa: Haradh > Shaybah (623 km)

Rychlostní zkouška: 114 km / spojovací část 509 km
V této etapě, která je prvním výjezdem Dakaru hluboko do útrob Empty Quarter, byl záměrně zkrácen úsek selekce. Tento předkrm nabízí ochutnávku místní pochoutky, a to písku. Dlouhá spojovací část etapy zabere většinu dne.

Čtvrtek 12. ledna 2023
11. etapa: Shaybah > Empty Quarter Marathon (426 km)

Rychlostní zkouška: 275 km / spojovací část 151 km
První část maratonské etapy je v podstatě milostným dopisem rallye nájezdům. Hned po startu se počítadlo dostane na 4000 kilometrů speciálů, čímž se závod dostane hluboko do oblasti extrémní vytrvalosti. Tvůrci trasy tuto příležitost nepřekvapivě označili vyčerpávající etapou na písku všech barev. Klíčové bude udržet stroje v jednom kuse, protože v bivaku nebudou k dispozici žádné asistenční vozy ani mechanici, kteří by závodníkům pomohli.

Pátek 13. ledna 2023
12. etapa: Empty Quarter Marathon > Shaybah (375 km)

Rychlostní zkouška: 185 km / spojovací část 190 km
V této etapě bude kladen důraz na taktickou prozíravost startujících. Komu se podaří udržet tenkou hranici mezi tím, aby příliš netlačil a neztratil příliš mnoho času na agresivnější soupeře? Odpověď se dozvíme v Shaybah po další dunové slavnosti v druhé polovině maratonské etapy. V závislosti na časových rozdílech v jednotlivých kategoriích bude poměr sil již téměř pevně stanoven.

Sobota 14. ledna 2023
13. etapa: Shaybah > Al-Hofuf (669 km)

Rychlostní zkouška: 154 km / spojovací část 515 km
Odjezd z Empty Quarter bude rozhodující v nejednom ohledu. Na jedné straně je to poslední příležitost k surfování na řetězech dun, na straně druhé by poslední velká etapa mohla také poskytnout startovní rampu pro ambiciózního závodníka bojujícího o stupně vítězů – nebo o svou čest -, aby se posunul o jedno či dvě místa v pořadí. Krátká speciálka omezuje možnost poškození, ale fyzická a mechanická odolnost může ještě něco změnit.

Neděle 15. ledna 2023
14. etapa: Al-Hofuf > Dammam (414 km)

Rychlostní zkouška: 136 km / spojovací část 278 km
Dakar se několikrát vydal na cestu kolem pobřeží Rudého moře, a to i na začátku ročníku 2023, který se uzavře na březích Arabského zálivu. Jedná se o neobvykle rychlý plážový speciál, kde není téměř žádný prostor pro velké změny v pořadí. Soutěžícím stačí dovézt to domů, aby se mohli připojit k oslavám na pódiu u moře.

 

Známý český fotograf opět míří na Dakar – členy jeho týmu budou i spolupracovníci z Motohouse

 


zdroj: www.bikeracing.cz, foto: dakar.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno