Mini cestovní enduro značky Honda, které je vhodné i pro držitele řidičského oprávnění kategorie A2, prošlo výraznými úpravami zaměřenými zejména na lepší jízdní vlastnosti, které zahrnují inverzní 41mm vidlici Showa. 

Model CB500X – který byl spolu s naháčem CB500F a kapotovanou verzí CBR500R představen již v roce 2013 – vnáší do zábavné trojice lehkých středně těžkých strojů s dvouválcovými motory ducha dobrodružství. Jedná se o stroj, který bez ovací a v tichosti odvede požadovanou práci, ale přitom je mimořádně schopný a dokáže se přizpůsobit požadavkům různých druhů majitelů.

Praktičnost modelu CB500X vychází z jednoduché rovnice – živý, vyvážený dvouválcový motor disponující vysokým točivým momentem i výkonem již od nízkých otáček, jenž se ale zároveň nebrání vytáčení – plus podvozek nabízející mimořádně komfortní jízdu jak ve městě, tak na otevřených silnicích, to vše zabalené do výrazného enduro stylu.

V týdnu bez problémů zastane krátké pojížďky, zatímco o víkendu se s ním můžete bez obav vydat na dlouhý výlet. Odpružení s dlouhým zdvihem snadno „vyžehlí“ nerovnosti na povrchu vozovky, řídítka poskytnou jezdci potřebnou oporu a vzpřímená pozice je zárukou komfortu i širokého rozhledu. Jinými slovy, CB500X je ve všech ohledech mimořádně variabilní motocykl.

V roce 2016 získal model CB500X v rámci první modernizace větší palivovou nádrž, lepší ochranu proti větru a vyšší plexi. Součástí těchto vylepšení byla také LED světla, možnost nastavení předpětí pružin přední vidlice a nastavitelná brzdová páčka.

Evoluce v roce 2019 přinesla sofistikovanější enduro styl, výkonnější motor a celou řadu vylepšení podvozku, jež se staly zárukou toho, že ač model CB500X zůstal sebejistý co do variability a schopností, jeho „X“ faktor byl velkou měrou posílen. Od roku 2020 motor plní emisní normu EURO5.

Vzhledem k tomu, že se tento stroj již téměř dekádu těší velké oblibě, získal model pro rok 2022 prvotřídní podvozek tvořený inverzní 41mm vidlicí Showa SFF-BP, dvěma kotoučovými brzdami na předním kole, přepracovaným předním kolem a kyvným ramenem, či dalšími drobnými vylepšeními, mezi která patří i výrazná nová barva a grafika.

 

 

Informace o modelu

Kromě změn v motoru, které zahrnovaly například upravené nastavení systému vstřikování paliva či nový lehčí chladič, došlo k úpravám podvozku, jenž nově disponuje inverzní 41mm vidlicí Showa SFF-BP, dvěma radiálními dvoupístovými brzdovými třmeny Nissin, které se zakusují do kotoučů o průměru 296 mm, lehkými koly s tenčími paprsky a upraveným kyvným ramenem – pro více komfortu pro jezdce a lepší ovladatelnost.

V porovnání s předchozím modelem se těžiště mírně posunulo směrem vpřed, čímž se podařilo zlepšit přilnavost a ovladatelnost předního kola. Atraktivní vzhled podtrhuje nové přední kolo a větší přední blatník.

LCD přístrojový panel stejně jako v minulosti zahrnuje indikátor řazení a ukazatel zařazeného rychlostního stupně. Veškeré osvětlení je složeno z LED diod s optimalizovaným kuželem potkávacího/dálkového světla a přibyla také přední poziční světla.

Model CB500X pro rok 2022 bude dostupný v následujících barevných provedeních:

Červená Grand Prix Red

Matná černá metalíza Matt Gunpowder Black Metallic

Perleťová zelená Pearl Organic Green **NOVINKA pro rok 2022**

 

 

 

Podvozek a vzhled

  • 41mm inverzní vidlice Showa se samostatnými velkými písty (Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP))
  • Nové dvojité 296mm kotouče spojené s dvoupístovými brzdovými třmeny
  • Nové lehčí přední kolo a kyvné rameno
  • Revidované LED diody v předním světlometu pro účinnější osvětlení potkávacími/dálkovými světly plus přední poziční světla

 

Lehký, pevný a pro rok 2022 nezměněný rám modelu CB500X z 35mm kosočtvercových ocelových trubek se vyznačuje vyladěnými vlastnostmi, díky kterým poskytuje jezdci dobrou zpětnou vazbu při změně povrchu vozovky. Umístění bodů pro upevnění motoru a vyvážení tuhosti rámu přispívá také ke snížení vibrací.

Na první pohled je zřejmé zcela nové uspořádání přídě stroje. S cílem posílit univerzálnost a ovladatelnost byla 41mm teleskopická vidlice u předchozího modelu nahrazena inverzní 41mm vidlicí Showa Separate Function Fork Big Piston (SFF-BP) s možností nastavení předpětí pružin, která disponuje zdvihem v ose kola 135 mm (150mm zdvihem pružicí jednotky) a nové jsou i vrchní a spodní body upevnění vidlice. Rozdělením funkcí – tlumič s rozdělováním tlaku v jedné trubce a pružicí mechanismus ve druhé – se zlepšují jak reakce vidlice, tak kvalita jízdy.

Jednotrubkový zadní tlumič (shodný s tím, který se používá u objemnějších sportovních strojů) s větším průměrem pístu a zdvihem v ose kola 135 mm (60mm zdvihem pružicí jednotky) zajišťuje vynikající odezvu a hospodaření s teplotou; disponuje 5stupňovým nastavením předpětí, optimalizovaným nastavením míry odpružení a tlumení.

K lepší ovladatelnosti přispívá také přepracované lehčí kyvné rameno. To je nově vyrobeno z 2mm oceli (namísto 2,3mm) a je tvořeno dutým příčným prvkem, který mu dodává větší tuhost v rotaci, zatímco ve směru do stran je tento prvek pružnější, což přispívá k lepší ovladatelnosti stroje. Nový vzhled doplňuje zajímavě přepracovaný kryt řetězu.

Společně s dynamickými vylepšeními podvozku a odpružení se zlepšila také výkonnost brzd. Jeden 310mm vlnovitý kotouč s dvoupístovým třmenem na předním kole u předchozího modelu byl nahrazen dvěma kotouči o průměru 296 mm a axiálně umístěnými dvoupístovými třmeny Nissin. Využití dvou menších kotoučů pomohlo snížit dodatečný nárůst hmotnosti na minimum, a zároveň snížilo potřebný tlak na páčku při brzdění.

19palcové kolo z lehké slitiny má nový design. Kromě toho je díky tenčím paprskům lehčí, čímž se snižuje neodpružená hmotnost a zlepšuje se jeho ovladatelnost při zatáčení. Přední kolo je korunováno novým robustním blatníkem a v zadní části stroje mu sekunduje zadní kolo o průměru 17 palců; pneumatiky s terénním vzorkem mají rozměr 110/80-R19 vpředu a 160/60-R17 vzadu.

Těžiště stroje se posunulo směrem vpřed. Rozložení hmotnosti mezi přední a zadní kolo nově činí 48,7/51,3 oproti dosavadnímu poměru 48/52. Pohotovostní hmotnost dosahuje 199 kg. Rozvor zůstal zachován na hodnotě 1 445 mm, přičemž sklon přední vidlice a závlek činí 27,5°/108 mm.

Model CB500X je oděn do agresivního „připraven na divočinu“ enduro stylu, zatímco dlouhé boční kryty chladiče a kapotáž dodávají trupu stroje výraznou trojrozměrnou texturu, která je provázána navzájem propojenými bočními kryty a palivovou nádrží. U tohoto motocyklu však funkčnost nezaostává za jeho vzhledem.

Vysokotlaký vzduch proudící kolem kapotáže a plexi štítu (k dispozici jsou dvě výšková nastavení – 1 445 mm a 1 410 mm) je směrován tak, aby byla zajištěna co nejlepší ochrana jezdce při dálničních rychlostech. Ostře řezaný světlomet se díky výkonnějším LED diodám vyznačuje ještě výraznějším světelným paprskem, k lepší viditelnosti stroje přispívají také přední ukazatele směru kombinované s pozičními světly.

Štíhlé sedlo dodává jezdci volnost pohybu a umožňuje mu snáze dosáhnout na zem. Pro lepší manévrovatelnost byl úhel řízení od středu k dorazu zvýšen na 38°.

Šedá zkosená řídítka poskytují jezdci ještě kontrolu nad strojem. Sedlo se nachází ve výšce 830 mm a vzpřímená pozice při jízdě je nejen velmi příjemná, ale také poskytuje jezdci vynikající výhled. Celkové rozměry jsou 2 155 mm × 830 mm × 1 410 mm, světlá výška dosahuje 180 mm.

LCD přístrojový panel s členitým a texturovaným lemem poskytuje údaj o zařazeném rychlostním stupni kombinovaný s ukazatelem řazení na vyšší rychlostní stupeň; ten je implicitně nastaven na 8 750 ot./min., lze jej však nastavit v krocích po 250 ot./min. v rozmezí od 5 000 do 8 750 ot./min.

Palivová nádrž pojme 17,5 litru včetně rezervy a v kombinaci s vynikající spotřebou motoru dosahující 3,6 l/100 km (v režimu WMTC) umožňuje potenciální dojezd až 485 km.

 

 

Motor

  • Živý dvouválcový agregát nabízí využitelný výkon a točivý moment v širokém rozmezí otáček, k čemuž přidává sportovní zvuk tlumiče výfuku se dvěma koncovkami.
  • Nové nastavení jednotky elektronického vstřikování paliva PGM-FI zlepšuje dostupnost točivého momentu a charakter motoru.
  • Nový chladič má stylovější a lehčí konstrukci.
  • Pomocná kluzná spojka usnadňuje řazení nahoru a zajišťuje podřazování.
  • Homologace podle normy EURO5.

 

Osmiventilový, kapalinou chlazený řadový dvouválcový motor o objemu 471 cm3 u CB500X, díky kterému mohou tento motocykl řídit držitelé řidičského oprávnění kategorie A2, nabízí skvělou rovnováhu mezi fyzickými rozměry a dostupným, příjemným výkonem, jenž je završen energickým charakterem ve vysokých otáčkách s dynamickou výkonovou špičkou.

V rámci vylepšení pro rok 2019 motor nabídl jezdci dynamičtější akceleraci díky 4% nárůstu výkonu v nízkých a středních otáčkách a posílení točivého momentu v rozmezí od 3 do 7 tisíc otáček. Jedná se o motor, jehož celkový výkon a charakter popírají jeho relativně malý zdvihový objem. Maximálního výkonu 35 kW motor dosahuje při 8 600 ot./min., přičemž nejvyšší hodnota točivého momentu činí 43 Nm při 6 500 ot./min.

Vzduch je do motoru vybaveného elektronickým vstřikováním PGM-FI přiváděn víceméně přímým vzduchovým potrubím přes vzduchovou komoru a škrticí klapku a model pro rok 2022 získal nová nastavení, která zlepšila dostupnost točivého momentu a charakter motoru, aniž by tím byl poznamenán jeho výkon.

Tlumič výfuku je opatřen dvěma koncovkami, které každému pulzu motoru dodávají sportovní charakter a ve vysokých otáčkách vydávají charakteristický zvuk. Nová, estetičtější konstrukce chladiče přispěla k úspoře hmotnosti 92 gramů, aniž by to mělo vliv na účinnost chlazení.

Vrtání a zdvih jsou 67 mm × 66,8 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 10,7 : 1. Zalomení klikového hřídele jsou vzájemně pootočena o 180° a hlavní vyvažovací hřídel je umístěn za válci blízko těžiště motocyklu.

Primární převod a převod setrvačníku používají sestavu 2 ozubených kol, která jsou vyztužena proti sobě prostřednictvím síly pružin k vyrovnání vůlí a současně tím slouží i ke snížení mechanického hluku. Protizávaží klikového hřídele je speciálně tvarované a jeho nízká hmotnost umožňuje volné otáčení motoru se sníženou setrvačností.

Vzhledem k tomu, že motor působí jako namáhaný konstrukční prvek, jeho čtyři závěsy na hlavě válců zvyšují tuhost rámu. Hlava válců používá vahadla, která jsou lehká díky nastavení vůle ventilů pomocí podložek. Proto není u ventilů nutné použít tak silné pružiny, což se odráží v nižším tření.

Tichý rozvodový řetěz má povrch kolíků potažený vanadem, což snižuje tření a zvyšuje ochranu proti opotřebení. Průměr sacích ventilů je 26,0 mm, výfukové ventily mají průměr 21,5 mm.

Tvar pístu byl pečlivě navržen tak, aby se snížil „hluk“ pístů při vysokých otáčkách. Tření je sníženo pomocí kroužků na spodní části pláště pístu (úprava, která zvyšuje plochu povrchu a vytváří mezery, v nichž může proudit olej pro zajištění lepšího mazání).

„Trojúhelníkový“ poměr klikového hřídele, hlavního hřídele a předlohového hřídele je efektivně kompaktní. Kliková skříň je tvořena odstředivě litými tenkostěnnými prvky. Jejich vnitřní konstrukce klade důraz na snížení ztrát čerpáním, které mohou u zapalování s posunem 180° nastat.

luboká olejová vana snižuje pohyb olejové náplně při prudkém zatáčení a brzdění; objem olejové náplně činí 3,2 litru. Plynule řadící šestistupňová převodovka je vybavena pomocnou kluznou spojkou.

 

 

Příslušenství

Pro model CB500X bude k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda. Patří sem:

* Hlavní stojan
*Boční aerodynamické deflektory
*Chrániče řídítek
*Vyhřívané rukojeti
*35litrový horní kufr
*Zadní nosič
*Nosiče na boční kufry
*Boční kufry
*Trubkový rám na ochranu kapotáže
*Mlhové světlomety
*Tankbag
*Taška na sedlo
*Nabíjecí zásuvka
*Zatmavené plexi
*Polepy kol
*Polep palivové nádrže
*Síť pro upevnění zavazadel

 

Technické parametry

 

MOTOR
TypŘadový, kapalinou chlazený dvouválec
Zdvihový objem471 cm3
Vrtání a zdvih67 mm × 66,8 mm
Kompresní poměr10,7 : 1
Maximální výkon35 kW při 8 600 ot./min.
Max. točivý moment43 Nm při 6 500 ot./min.
Úroveň hlukuL-město 74 dB L-wot 76,7 dB
Olejová náplň3,2 l
PALIVOVÝ SYSTÉM
KarburaceElektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže17,5 l (včetně rezervy)
Emise CO2 (WMTC)82 g/km
Spotřeba paliva (WMTC)3,6 l/100 km (režim WMTC)
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
Kapacita baterie12 V 7,4 Ah
Výkon alternátoru25 A / 2 000 ot./min.
HNACÍ ÚSTROJÍ
Typ spojkyLamelová, mokrá
Typ převodovky6stupňová
Stálý převodŘetěz
RÁM
TypOcelový, kosočtvercové profily
PODVOZEK
Rozměry (D × Š × V)2 155 mm × 830 mm × 1 410 mm (s nízkým plexi), 1 445 mm (s vysokým plexi)
Rozvor kol1 445 mm
Záklon rejdového čepu27,5 stupně
Závlek108 mm
Výška sedla830 mm
Světlá výška180 mm
Pohotovostní hmotnost199 kg
ZAVĚŠENÍ KOL
Typ vpředu41mm inverzní vidlice Showa SFF-BP s nastavitelným předpětím
Typ vzaduProlink s jedním tlumičem s 5 úrovněmi nastavení předpětí, kyvné rameno z dutých ocelových profilů
KOLA
Typ vpředuVícepaprskové kolo z hliníkové slitiny
Typ vzaduVícepaprskové kolo z hliníkové slitiny
Velikost ráfku přední19 × MT2,5
Velikost ráfku zadní17 × MT4,5
Pneumatika vpředu110/80R19M/C (59H)
Pneumatika vzadu160/60R17M/C (69H)
BRZDY
Systém ABS, Typ2kanálový
Typ vpředuDva 296mm × 4mm kotouče s radiálně upevněnými dvoupístovými třmeny Nissin
Typ vzaduJeden kotouč o rozměrech 240 mm × 5 mm s jednopístovým třmenem
PŘÍSTROJE A ELEKTRONIKA
Přístrojový panelLCD přístrojový panel s ukazatelem rychlosti, otáčkoměrem ve formě sloupcového grafu, dvěma denními počítadly, ukazatelem množství paliva v nádrži a informací o spotřebě, hodinami, ukazatelem teploty chladicí kapaliny, ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a ukazatelem řazení směrem nahoru
SvětlometLED
Zadní světloLED
Zabezpečovací systémHISS (Honda Intelligent Security System)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno