První část úvodní maratónské etapy zvládl nejlépe Paulo Goncalves, a to poté, co nejrychlejší Barreda byl opět penalizován za rychlou jízdu ve spojovací části etapy

Středa 6. ledna 2016 – 4. etapa

Jujuy – Jujuy (629 km celková délka; 429 km rychlostní zkouška)
Na účastníky rally čeká první skutečná zkouška. Rychlostní zkouška se koná v průměrné nadmořské výšce 3500 metrů. V rychlém tempu se budou střídat písečné a skalnaté úseky, plné táhlých i ostrých zatáček. Tato vyčerpávající cesta bude na pořadu v době, kdy už každý ze startujících má v sedle 2500 kilometrů. Především se však jedná o první část úvodní maratónské etapy, která bude mít uzavřený a oddělený bivak pro automobily i motocykly.

———————————————————

Štefan Svitko do čela
Vynikající zpráva pro slovenské fanoušky dorazila z místa dějiště letošní Rally Dakar krátce před desátou hodinou večerní našeho času. Joan Barreda Bort dostal minutu penalizace za překročení povolené rychlosti a klesl v celkovém pořadí na 4. místo. Do čela celé rally se tak posunul slovenský závodník Štefan Svitko.

Repete pro Barredu, ale opět diskvalifikace
Nejrychlejším v dnešní etapě byl opět španělský závodník Joan Barreda Bort, který si tak po včerejší penalizaci konečně chtěl připsat již včera avizované letošní druhé a celkově čtrnácté etapové vítězství. Bohužel pro něj, továrnu Honda, ale i jeho fanoušky, byl i dnes tento jeden z nejrychlejších rally jezdců penalizován. Opět při spojovací části překročil rychlost a za to dostal tentokrát 5 minut, což ho sesadilo na 4. pozici, ale zároveň připravilo o vedoucí místo celkové klasifikace.

Vítězem etapy a lídrem rally je Goncalves
Na prvním místě dnešní etapy skončil další z továrních jezdců Hondy, Portugalec Paulo Goncalves, jehož etapové vítězství dostalo do čela průběžné klasifikace. Úspěch jezdců na strojích Honda dokumentoval dnes třetí Argentinec Kevin Benavides, jehož pouhé dvě sekundy dělily od druhého Rubena Faria. Pětici nejlepších poté doplnil penalizovaný Barreda a s KTM startující Toby Price z Austrálie, jež bral pátou pozici.

Svitko ztratil, Jakeš získal
Štefan Svitko se pustil do dnešní etapy jako lídr celé soutěže, nicméně v úvodu částečně ztratil tempo a klesl dokonce až do čtvrté desítky, když na WP2 byl klasifikován na 33. místě. Pak však opět chytil velmi dobré tempo a postupně se jeho jméno objevovala neustále výše a výše. Cílem etapy nakonec projel s 12. nejlepším časem, ale i tak v celkovém pořadí klesl a do zítřejší etapy odstartuje jako čtvrtý jezdec průběžné klasifikace.
Polepšil si naopak Ivan Jakeš, který cílem dnešního speciálu projel na 13. místě a v celkové klasifikaci si polepšil na průběžné 12. místo.

Klymčiw opět z našich nejlepší
Stává se tradicí, že nejrychlejším z českých jezdců je Ondřej Klymčiw. Ten byl z pětice našich jezdců i dnes v cíli nejvýše postaveným Čechem, když jeho dnešní tempo jej přivedlo do bivaku na 33. místě. Druhým nejlepším z našich byl dnes Milan Engel, který etapu dokončil na 42. místě, zatímco David Pabiška dojel na 46. místě. Jan Veselý se v cíli etapy objevil na 74. místě, Rudolf Lhotský dokončil etapu na začátku druhé stovky.

Marcos Patronelli dnes nejlepším čtyřkolkařem
Vítězem etapy v kategorii čtyřkolek se dnes stal argentinský závodník Marcos Patronelli, který etapu vyhrál před Peruáncem Alexisem Hernandezem, pro něhož druhé místo je nejlepší výsledkem jeho dakarské kariéry. Třetím nejrychlejším byl dnes Ignacio Nicolas Casale, jež tak nadále zůstává v čele celkové klasifikace.