To, že legendární britská značka Norton už pár let úspěšně vyrábí motorky, jste asi postřehli. Nedávno jsme vám představili letošní novinku, superbike V4. A protože vývoj nových modelů přeci jen bude stát nějakou tu kačku, je pochopitelné, že Nortonu se hodí dostat peníze zvenku. Hlava firmy Stuart Garner nechtěl rozprodávat akcie a přišel s nápadem si peníze rovnou odpracovat.

 

 

To se hodilo jednomu z největších čínských výrobců Zongshen a vznikl plán na spolupráci. Podle smlouvy podepsané v červenci postaví Norton pro Číňany nový motor – dvouválec o objemu 650 cm3. Ten bude následně vyráběn přímo v Číně a používán do strojů značek Zongshen a Cyclone až po dobu dvaceti let.

 

Souběžně s tím bude Norton vyvíjet další motor o stejném objemu, ale s jinou konstrukcí, sám pro sebe. To už ale bude čistě britská záležitost, výroby Nortonů v Asii se v nejbližší době rozhodně nedočkáme. Zongshen už dnes vyrábí přes 4 miliony motorů ročně a s touto novinkou se chystá k výraznějšímu vstupu na evropské trhy, což by mělo výrobu ještě navýšit.

1 komentář

  1. Nortonu da penize na vyvoj britska vlada. Pro Norton ten motor namaluje jina spolecnost…cinan se smeje britove financujou…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here