Honda CRF250R vstupuje do modelového roku 2023 bez mechanických změn. Stále je nejsilnější ve své historii, v modelovém roce 2022 navíc tento model získal podvozek z CRF450R

Je vhodné shrnout, proč model CRF250R v roce 2022 zaznamenal tak výrazný pokrok: pro snazší dosahování co nejlepších výkonů se konstruktéři na základě zkušeností s modelem CRF450R zaměřili především na snížení únavy jezdce – tento faktor pomáhá nejen jezdcům světové třídy, ale i motokrosovým nadšencům všech výkonnostních úrovní průběžně dosahovat optimálních časů v každém kole.

A co je dobré pro 450 je ještě lepší pro 250. O plné 3 kg lehčí (v porovnání s modelem 2021) rám a kyvné rameno modelu CRF250R se vyznačují vyváženou tuhostí. Užší geometrie podvozku a vyšší světlá výška zlepšují chování stroje v ostrých zatáčkách a usnadňují jeho ovladatelnost. Odpružení Showa získalo zcela nové ventily, které zlepšují pohlcování rázů, trakci i kontrolu nad strojem.

A nezapomnělo se ani na výkon motoru. Jezdci vždy milovali CRF250R pro její maximální výkon a zdravý zátah ve středních otáčkách. Cílem rozsáhlé revize sání a výfukového systému proto bylo zejména výrazné zlepšení výkonu v nízkých otáčkách. Dalším cílem úprav bylo zlepšení přesnosti časování ventilů při vysokých otáčkách spolu s dlouhodobou spolehlivostí. Devítilamelová spojka a zesílená převodovka (s optimalizovanými převodovými poměry) pak zajišťují, aby nic z dostupného výkonu nepřišlo nazmar.

 

 

Hlavní vlastnosti 

  • Rám navržený s využitím zkušeností týmu HRC, kyvné rameno, vyvážení tuhosti a geometrie pro lepší chování v zatáčkách a pro snazší ovladatelnost
  • 49mm přední vidlice Showa s optimalizovanou tuhostí odpružení a nastavením tlumení v kompresi/odskoku u předního i zadního kola
  • Kompaktní sedlo a plasty poskytují jezdci volnost pohybu; nová grafika pro rok 2023 se zcela novým logem HRC

 

Všude tam, kde CRF450R vede, CRF250R následuje. Proto nyní disponuje stejnou platformou, která byla u produkční verze CRF450R poprvé představena v roce 2021, a která je výsledkem intenzivní spolupráce s týmem HRC. A jedná se o základ, který otevírá cestu k vítězství – Tim Gajser s tímto konstrukčním řešením dosáhl dvou titulů v mistrovství světa v motokrosu v řadě. Silnější motor, o 3 kg nižší hmotnost a úpravy geometrie i odpružení společně vytvářejí celek, s nímž lze v jednotlivých kolech dosahovat stále lepších časů.

Také dynamika podvozku CRF250R se posunula na novou úroveň: zatímco torzní tuhost zůstala zachována, boční tuhost poklesla o 20 % pro rychlejší průjezdy zatáčkami, lepší trakci a vyšší přesnost řízení. Umístění čepu hliníkového kyvného ramene bylo optimalizováno, rameno samotné se vyznačuje vyváženou tuhostí odpovídající vlastnostem rámu.

Vrchní i spodní body upevnění vidlice se oproti předcházející konstrukci vyznačují vyšší pružností, což zajišťuje ostřejší a agilnější zatáčení i reakci na rázy. Vpředu se nachází plně nastavitelná 49mm inverzní vidlice Showa s vinutými pružinami. Pro plynulý průjezd zatáčkami má vidlice zdvih 310 mm. Upevnění hřídele kola bylo navrženo pro lepší přilnavost a schopnost překonávat vyjeté koleje. Hlavní píst zadního tlumiče Showa je opatřen ventilem, zatímco systém Pro-Link s odpovídajícím poměrem přepákování klade důraz na rychlejší odezvu a na hladší pohlcování rázů a přejezdy kolejí.

Sklon vidlice a závlek jsou 27,32°/115 mm, rozvor kol činí 1 477 mm. Světlá výška dosahuje 333 mm; pohotovostní hmotnost činí 104 kg. Kompaktní sedlo usnadňuje jezdci volný pohyb na štíhlém stroji. Jeho demontáž a zpětná montáž je navíc jednoduchá. Také údržba je snadná, minimalistická kapotáž je upevněna pouze čtyřmi 8mm šrouby.

Kryty chladiče, které byly kvůli zajištění maximálního průtoku vzduchu navrženy s využitím technologie CFD (Computational Flow Dynamics), jsou vyrobeny z jednoho kusu plastu a jejich součástí je i spodní průduch. Titanová nádrž pojme 6,3 litru paliva.

Standardně montovaná lehká řídítka Renthal Fatbar nabízejí optimální komfort. Horní objímka poskytuje dvě polohy pro upevnění řídítek, díky čemuž je lze posunout o 26 mm vpřed nebo vzad. Pokud se držák otočí o 180°, lze řídítka posunout o dalších 10 mm od základní polohy, takže jezdec má k dispozici čtyři individuální pozice.

Dvoupístový přední brzdový třmen je vybaven písty o průměrech 30 a 27 mm a přední vlnovitý kotouč má průměr 260 mm. Spolu s brzdovou hadicí vyznačující se nízkou roztažností je tato kombinace zárukou jistoty při brzdění i konzistentního brzdného výkonu. Jednopístový zadní brzdový třmen spolupracuje s 240mm vlnovitým kotoučem.

Hliníkové ráfky DID s přímo upevněnými dráty jsou lakovány černou barvou, kola jsou standardně obuta do pneumatik 80/100-21 Pirelli MX32 Midsoft vpředu a 100/90-19 Pirelli MX32 Midsoft vzadu, jež jsou určeny pro měkký terén.

Pro rok 2023 jsou agresivní linie modelu CRF250R zdůrazněny výraznou novou grafikou, která obsahuje i nové přepracované ikonické HRC logo, jež je nyní vyvedeno v kurzívě a vyjadřuje expanzi aktivit týmu HRC i do oblasti automobilových závodů.

 

 

 

Motor

  • Loni představené sací a výfukové kanály v hlavě motoru společně s přímým výfukovým otvorem / svodem a jednou koncovkou výfuku poskytly o 10 % vyšší výkon a až o 15 % více točivého momentu.
  • Vyšší přesnost časování ventilů ve vysokých otáčkách a vylepšené mazání hlavy válce
  • 9lamelová spojka zlepšuje odolnost a umožňuje lehčí ovládání páčky
  • Převodové stupně byly upraveny s ohledem na co nejlepší akceleraci
  • Vysoce účinný chladič pro lepší chlazení

 

DOHC motor o objemu 249,4 cm3 v modelu CRF250R je dlouhodobě známý jedním z nejvyšších výkonů na závodní trati. Úpravy pro rok 2022, které přetrvávají i v roce 2023, se zaměřily na posílení točivého momentu a výkonu v nízkých otáčkách, aniž by to mělo nepříznivý dopad na maximální hodnoty těchto parametrů.

Motor se začíná zvedat již při nízkých otáčkách, přísun výkonu je hladký a lineární, zatímco točivý moment je k dispozici již při výrazně nižších otáčkách. Celkově má motor oproti předchozí konstrukci v celém rozmezí otáček až o 10 % více výkonu a o 15 % více točivého momentu, což umožňuje rychlé překonávání úseků mezi zatáčkami na jeden rychlostní stupeň.

Výsledkem, který poznáte na plynové rukojeti, je agresivní motor s ještě vyšší dynamikou, který umožňuje rychlou kontrolovanou akceleraci již od nízkých otáček, aby bylo možné plně využít agilitu nového rámu.

Hlavní vylepšení spočívají v lepší stabilitě spalování při nízkých otáčkách a v optimalizaci proudění plynů sacími i výfukovými kanály. Sací vzduchové potrubí a kuželová trubice jsou přivedeny ke vstřikovači, který je nakloněn pod úhlem 60 stupňů. Z válce pak plyny pokračují do výfukového systému. Vzduchová komora o objemu 4,1 litru zajišťuje vysokou účinnost sání a chlazení nasávaného vzduchu; vzduchový filtr je snadno přístupný.

Ozubené kolo vačkového hřídele sání je nalisované, což znamená nižší hmotnost a vyšší pevnost. Dvě pružiny u sacích ventilů zlepšují funkci motoru ve vysokých otáčkách. Rozvod oleje k čepům ložisek vačkového hřídele společně s tužším upevněním hřídele a hlavy snižuje vnitřní tření.

Přesné vyrovnání pozice hřídele vahadel napomáhá výkonům ve vysokých otáčkách, zatímco píst a ojnice byly navrženy s důrazem na maximální účinnost. Vrtání a zdvih mají hodnoty 79 x 50,9 mm, přičemž válec je předsazen o 4,5 mm kvůli snížení tření. Kompresní poměr dosahuje 13,9 : 1. Ventily jsou titanové. Sací má průměr 33 mm a výfukový 26 mm.

Výfuková soustava je zakončena jedním lehkým tlumičem výfuku. Výfukový svod umožňuje rychlý odvod spalin, jeho optimalizované vnitřní rozměry zlepšují stabilitu spalování a účinnost výfukového systému. Jeho kompaktní charakter také přispívá ke štíhlým proporcím celého stroje. Pro odvedení dodatečného tepla generovaného výkonnějším motorem došlo k vylepšení chlazení. Kryty chladiče zvětšují množství vzduchu přiváděného k chladiči.

Konstrukce stroje klade důraz na maximální spolehlivost. Konstrukce vodního čerpadla si dobře poradí i s olejem o vysoké teplotě, zatímco tlak oleje v hlavě válce zajišťuje větší průtok oleje. Optimální chlazení pístu a časování zapalování je zajištěno olejovou tryskou v pístu opatřenou 5 otvory. Kombinované olejové čerpadlo / hnací ozubená kola se nacházejí na pravé straně motoru, olejový filtr a olejové cesty jsou umístěny rovněž vpravo – cesta oleje motorem je krátká a přímá, olej navíc maže také spojku a převodovku. Celkový objem olejové náplně činí 1,35 litru.

Pro zlepšení odolnosti, pocitu kontroly a lepšího ovládání spojkové páčky je spojka tvořena 9 lamelami, čímž je zajištěno lepší rozložení zatížení mezi třecí plochy. K vyšší výkonnosti a k 21% nárůstu odolnosti (v porovnání s předchozí konstrukcí) přispívají také dodatečná třecí pružina ve věnci spojky, optimalizované mazání, použité třecí materiály a primární poměr – plus tužší střed spojky. Provozní odpor spojkové páčky se snížil o 4 %.

Pro zvládání zátěže představované novou spojkou a pro maximalizaci hnací síly při všech otáčkách byla převodovka zkonstruována s důrazem na větší pevnost, přičemž tyto úpravy si nevyžádaly nárůst její hmotnosti. Také poměry jsou pečlivě rozloženy: dlouhá 1, krátká 2, dlouhá 3 a krátká 4/5.

Vzorec řazení využívá pro přechod z 2. na 3. rychlostní stupeň pouze jednu vidlici a dvě vodicí drážky, zatímco vyšší tuhost předlohového hřídele přispívá ke snižování tření. Výsledkem je mnohem lepší pocit z řazení těchto dvou kritických rychlostních stupňů. Snímač zařazeného rychlostního stupně umožňuje využití specifických map motoru pro různé převodové stupně.

 

 

Elektronika

  • HRC Launch Control nabízí 3 možnosti rozjezdu
  • Tlačítko pro změnu režimu motoru (EMSB) nabízí 3 mapy pro úpravu výkonu

 

Systém HRC Launch Control nabízí každému jezdci to nejlepší pro rychlý start a disponuje 3 režimy, z nichž je možno vybírat:

Úroveň 3 – 10 000 ot./min., blátivé podmínky / nováček

Úroveň 2 – 11 750 ot./min., suché podmínky / standard

Úroveň 1 – 13 000 ot./min., suché podmínky / expert

Aktivace systému HRC Launch Control je snadná – pro zapnutí stačí smáčknout páčku spojky a stisknout tlačítko Start vpravo. Je-li zvolena Úroveň 1, LED dioda jednou blikne. Dalším stiskem tlačítka Start (případně jeho podržením po dobu 0,5 s či déle) LED dioda blikne 2x pro Úroveň 2. Opakováním procesu LED dioda blikne třikrát, což indikuje zvolení Úrovně 3.

Tlačítko pro změnu režimu motoru (Engine Mode Select Button – EMSB) mění charakteristiku motoru, přičemž k dispozici jsou tři mapy podle jízdních podmínek nebo preference jezdce: Režim 1 (Standard), Režim 2 (Smooth – hladký) a Režim 3 (Aggressive – agresivní). LED dioda rovněž indikuje zvolený režim.

Ovládací a zobrazovací prvky pro jezdce – tlačítko pro vypnutí motoru, výstraha elektronického vstřikování EFI, tlačítko pro výběr režimu EMSB a LED ukazatel – jsou společně umístěny na jednom místě na levé rukojeti.

 

 

Technické parametry

 

MOTOR
TypKapalinou chlazený, čtyřtaktní jednoválec DOHC
Zdvihový objem249,4 cm3
Vrtání a zdvih79 mm x 50,9 mm
Kompresní poměr13,9 : 1
Olejová náplň1,35 l
PALIVOVÝ SYSTÉM
KarburaceVstřikování paliva
Objem palivové nádrže6,3 l
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA
StartováníElektrické
HNACÍ ÚSTROJÍ
Typ spojkyLamelová, mokrá
Typ převodovkySe stálým záběrem
Stálý převodŘetěz
RÁM
TypZdvojený hliníkový, trubkový
PODVOZEK
Rozměry (D x Š x V)2 177 x 827 x 1 265 mm
Rozvor kol1 477 mm
Záklon rejdového čepu27,32°
Závlek115 mm
Výška sedla961 mm
Světlá výška333 mm
Pohotovostní hmotnost104 kg
ZAVĚŠENÍ KOL
Typ vpředu49mm inverzní vidlice Showa s vinutými pružinami (Hitachi Astemo, Ltd)
Typ vzaduCentrální tlumič Showa s přepákováním Pro-Link (Hitachi Astemo, Ltd.)
KOLA
Typ vpředuHliníková s drátěným výpletem
Typ vzaduHliníková s drátěným výpletem
Pneumatika vpředu80/100-21 PIRELLI MX32 MIDSOFT
Pneumatika vzadu100/90-19 PIRELLI MX32 MIDSOFT
BRZDY
Vpředu260mm hydraulická, vlnovitý kotouč
Vzadu240mm hydraulická, vlnovitý kotouč

 

 


zdroj: HONDA

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno