Zdá se vám, že u BMW sáhli do skladu pro zbytek dílů ze staré F 650 GS, navrhli novou masku a mají novinku hotovou? Tak to se pletete, G 650 GS je hodně jiná motorka. Představena byla v roce 2011

Staré dobré jednoválcové GS se vyrábělo v různých obměnách neuvěřitelných 13 let a stalo se bezesporu fenoménem kategorie lehkých užitkových cestovních endur. Bylo proto až nepochopitelné, když BMW tuto motorku v roce 2007 stáhlo z prodeje, aniž by ji nahradilo adekvátním strojem.

Ano, přišly sice dvě dvouválcové osmistovky, ale to je prostě něco jiného. Když se tedy v roce 2010 objevily první zvěsti o novém jednoválcovém GS (tentokrát s druhým označením G v názvu – děláte nám v tom pěknej maglajz, kucí německý!), spousta turistů zajásala. A já mezi nimi. Jednoválcovou šestpade od BMW jsem měl několik let doma a hřála mě už jenom ta vzpomínka…

BMW G 650 GS

 

Staré – nové

Nebylo tedy divu, že když došlo na testovací týden, kdy mělo v redakci Géčko přistát, Karas jakoby náhodou nemohl odemknout dům (kdosi mu zalepený zámek ,-) a Carlos byl nezvěstný ( čísi ruka ho zamknula ve sklepě ,-). Na tomhle prostě musím jezdit já!

První dojem? Když jsem motorku přebíral v Inveltu, mnul jsem si ruce. Na první pohled se moc nezměnila. O.K., tak chybí drátěná kola, což je škoda, motor a rám dostaly černé lakování, nová je maska a přední plasty (motorka působí dospěleji) a také palubka. Ale jinak? Rám, nádrž pod zadním sedlem, nosič, tohle všechno je důvěrně známé.

BMW G 650 GS

Ale ouha, to jsem se spletl. Posez je sice naprosto stejný (výška sedla 780 mm je stejná jako v roce 2007), řidítka také stejně široká, ale to, co mám před sebou, to neznám. Zcela nová palubka s velkým analogovým tachometrem a digitálním displejem, který hlásí vše potřebné (otáčkoměr, tripy, čas), je příjemná na pohled a neuvěřitelně přehledná.

Otočím klíčkem a v ten moment jdu do vrtule (modro-bílé samozřejmě). Tohle přeci není to, co znám, tenhle motor vrní úplně jinak. Slezu, koukám, no jo… tohle není ten léty prověřený Rotax, co je to za motor? Nezbylo než nahlédnout do press kitu a hle, BMW se rozhodlo vyrábět si motor vlastní, tenhle šlape úplně jinak.

BMW G 650 GS

BMW G 650 GSBMW G 650 GS 


Jako na labutích

No dobře, motor se povedl, ale co zbytek? Podvozek byl pro mě v první chvíli šok. Takhle moc se žádné GS nikdy nehoupalo a vlastně asi nic, na čem jsem jel. Jenže ejhle, ono je štelování zadního tlumiče v poloze Min – to vysvětluje mnohé. Dotahuji na maximum a jupííí, tohle je to, co znám. Neuvěřitelně agilní a poslušná motorka s chováním trekového kola. V zatáčkách to sem tam sice trochu houpne, ale odměnou je zase to, že o přejetém kanálu nebo díře pomalu nevíte. Podvozek tedy rovněž za jedna.

Převodovka… ouvej. Nevím, jestli je jiná, nebo stejná, ale chová se stejně. Po většinu času ji budete milovat za její přesnost a nenáročné ovládání. Jen si to tam tak klape, žádné rány, žádné násilí. Jenže zůstal jí i starý neduh, občas kvalty nezapadnou tak, jak mají, a tak sem tam místo dvojky potkáte neutrál a nebo mezi ostatními kvalty falešňák. Dá se na to zvyknout, stačí řadit přesněji a víc se soustředit, ale nepotěší to. O.K., tak nějaký ten neduh nové GS přeci jen má.

BMW G 650 GSBMW G 650 GS

Pravda je ale taková, že z mého pohledu asi jediný. Test jsme měli sice zkrácený na tři dny, ale i tak jsem na labuti nalítal přes 500 kilometrů, s převážnou většinou na okreskách, a fakt jsem se dobře bavil. Do zatáček s pohodou a drží, ze zatáček se slušným zátahem ven, komfort nechybí (vyhřívané rukojeti jsou nutností), prostor na bagáž taky ne… já už fakt nevím, co té motorce vytknout.

Ale ze všeho nejdůležitější je pro mě jedna věc. Ta motorka je domyšlená. Je vidět, že to není jen tak něco poskládané, tady je to do každého drobného detailu dotažené. Netvrdím, že na pohled působí jako motorka za půl milionu, je vidět, že je levná, ale všechny ty drobnosti jako ovladače, háčky na pakování, fungující plexi nebo třeba jen drobnost jako je malá schránka na nářadí a lékárnu v zadním nosiči, to je prostě BMW.

 

Uspěje? Uspěje.

Zaslouží si malé GS titul Motocykl roku 2011 v kategorii Endura včetně cestovních? Ano, zaslouží. Neoče­kávejte od něj žádné hrdinské offroadové výkony a ono vás maximálně uspokojí. Tohle je neuvěřitelně příjemnej cesťák, kterej vás za velmi příznivou cenu isíc dostane do světa BMW.

V terénu se sice tak úplně nechytá, není to ostré enduro, ale nějakou tu šotolinku nebo lesní cestu si s dobrýma gumama bez problémů užijete. A na řádění mimo asfalt jsou v nabídce BMW jiné kousky.

BMW G 650 GS

Koupil bych si ho? Vzhledem ke svojí velikosti, váze a zaměření (na dálkové rychlopřesuny ve dvou to prostě není) asi ne, ale pokud bych byl občasný turista, nebo holka s chutí poznávat dálky, neváhal bych ani vteřinu

 


 

Něco málo o motoru

Trocha techniky ještě nikdy nikomu neuškodila. Jednoválcový čtyřtakt je vyzbrojen novým elektronickým vstřikováním BMS-C II, které doplňují dvě svíčky pro lepší spalování směsi. Poměr vrtání a zdvihu zůstal zachován na hodnotách 100 x 83 mm, čímž dosahuje přesného objemu 652 cm3. Oproti ´07 trochu klesl výkon (48 koní v 6500 otáčkách), ale hodnota točivého momentu zůstala na 60 Nm, i když špička se posunula o trochu níž na pět tisíc otáček.

Zásadní hodnotou je také spotřeba. Udávaná výrobcem je poněkud neuvěřitelná, prý 3,2 litru, ale pravda je, že ani s mým praseckým zacházením jsem se nedostal přes 4,5 litru na sto, což je krásné číslo. Dodám pak ještě, že spolu s pětistupňovou převodovkou dokáže motorka cupitat lehce přes 180 km/h, ale tam už je cítit, že motor trápíte. Na pohodu tak do stošede. Super jednoválec


 

Foto: autor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno